Fanipos

Nazwa: Fanipos (aerozol do nosa)
Kategoria: aerozol do nosa
Substancja czynna: propionian flutykazonu
Dawka: 50 µg/ dawka donosowa
Opakowanie: 60 dawek, 120 dawek, 2x120 dawek
Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/15957/leaflet

Fanipos - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Fanipos to jeden z popularniejszych preparatów na receptę, stosowanych przez pacjentów zmagających się zarówno z alergią sezonową, jak i tą całoroczną. Zwalcza stan zapalny, zmniejsza obrzęk oraz ilość wydzieliny, dając ulgę w dolegliwościach. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi aerozolu Fanipos, aby przekonać się, czy nie masz żadnych przeciwwskazań do jego stosowania.

Czym jest Fanipos?

Fanipos to preparat stosowany w zwalczaniu stanów zapalnych błony śluzowej nosa. Lek ten, dostępny na rynku w postaci kropli, zawiera 50 mikrogramów propionianu flutykazonu. W przypadku najmłodszych może on być stosowany dopiero po ukończeniu przez nich czwartego roku życia.

Co wchodzi w skład leku Fanipos?

Na lek Fanipos – poza propionianem flutykazonu – składają się również takie substancje, jak woda oczyszczona, roztwór chlorku benzalkoniowego, polisorbat 80, celuloza dyspersyjna czy 2-fenyloetanol.

Fanipos – jakie ma właściwości?

Fanipos, będący częścią preparatów z grupy kortykosteroidów, służy do miejscowego aplikowania w leczeniu przekrwionej śluzówki nosa. W państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego występuje pod różnymi nazwami. Aerozol wykazuje skuteczne działanie, bazując na substancji czynnej (propionian flutykazonu), łagodzącej stan zapalny, obrzęk oraz podrażnienie błony śluzowej nosa.

Fanipos – gdzie znajduje zastosowanie?

Fanipos znajduje zastosowanie w dolegliwościach związanych z nieżytem nosa, wywołanych alergią – można go stosować zarówno w przypadku alergii sezonowej, jak i całorocznych zmagań z zapaleniem śluzówki. Lek poradzi sobie takimi objawami, jak wrażenie zatkanego nosa, swędzenie, uporczywe kichanie czy nadmiar wydzieliny. Przy katarze alergicznym skutecznie udrażnia nos, leczy stan zapalny i zmniejsza ilość wodnistej wydzieliny. W przypadku zwalczaniu zapalenia zatok sprawdza się w ich odblokowywaniu.

Jak dawkować Fanipos?

Dorośli i dzieci powyżej dwunastego roku życia powinni stosować lek Fanipos 1-2 razy w ciągu doby w dwóch dawkach do każdego otworu nosowego. Zaleca się, aby preparat aplikować rankiem. Jeśli zajdzie poprawa, należy ograniczyć zażywanie do 1 razu na dobę po jednej dawce. Dzieciom w przedziale wiekowym 4-11 lat należy zaaplikować tylko jedną dawkę raz w ciągu doby do każdego otworu nosowego. Pacjent powinien stosować się do opisanego sposobu dawkowania, chyba że specjalista zalecił inaczej. Aplikowanie leku nie sprawia większych trudności. Buteleczka wyposażona jest w pompkę, która ułatwia dawkowanie. Przed pierwszym użyciem należy sześciokrotnie ją nacisnąć aż do pojawienia się mgiełki. Podobna procedura powinna mieć miejsce wówczas, gdy aerozol nie był używany przez siedem dni. Krople wykazują skuteczne działanie dopiero po kilku dniach (3-4), dlatego też nie należy przerywać kuracji wcześniej z powodu, jak sądzimy, braku efektów. Jedna dawka preparatu nie jest w stanie pozbyć się dokuczających nam dolegliwości. Dopiero regularne stosowanie leku korzystnie wpłynie na cały proces leczenia. Ustąpienie objawów powinno mieć miejsce po 7-10 dniach od rozpoczęcia stosowania. Lekarz przepisujący Fanipos powinien wskazać, przez jaki czas należy aplikować preparat, biorąc pod uwagę stan pacjenta oraz monitorując, czy jego kondycja ulega poprawie. Lek można stosować w długotrwałym leczeniu. Należy jednak pamiętać o możliwym wystąpieniu działań niepożądanych.

Jakie są skutki uboczne leku Fanipos?

Większość skutków ubocznych, które mogą wystąpić poprzez stosowanie leku Fanipos, wynika ze stosowania zbyt dużych dawek lub długotrwałego użytkowania kropli. Częstotliwość oraz rodzaje działań niepożądanych mogą być bardzo zróżnicowane i zależeć od wielu aspektów, w tym od stanu zdrowia pacjenta. Wśród możliwych objawów wyszczególnia się m.in. nieprzyjemny posmak i zapach, podrażnienia, obrzęk i owrzodzenia śluzówki nosa, krwawienie, ból głowy, zaburzenia wzroku, zespół Cushinga, perforacja przegrody nosowej, reakcje alergiczne, zahamowanie czynności kory nadnerczy, depresję, stany lękowe, zaburzenia snu czy zmiany w zachowaniu.

Czy mogę stosować Fanipos z innymi lekami?

Przy stosowaniu preparatu Fanipos należy unikać zestawiania go z innymi lekami, jak ketokonazol, rytonawir czy kobicystat, klasyfikowanych do grupy inhibitorów proteazy. W innym wypadku może dojść do wystąpienia poważnych skutków ubocznych, wyszczególnionych w akapicie wyżej.

Czy mogę przyjmować Fanipos będąc w ciąży lub gdy karmię piersią?

W przypadku ciąży lub jej podejrzenia należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który określi, czy stosowanie leku Fanipos nie będzie miało negatywnego wpływu na zdrowie i życie dziecka. Sam wpływ aerozolu na ciążę nie został do końca zdefiniowany, lecz z przeprowadzonych do tej pory badań na zwierzętach wynika, iż jego aplikowanie oddziałuje na płód – u niektórych jednostek zaobserwowano rozszczep podniebienia czy opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego. Do tej pory nie określono, czy krople Fanipos przenikają do kobiecego mleka. Specjaliści raczej wykluczają taką możliwość, zważywszy na sposób podania preparatu. Mimo to, warto pamiętać o możliwych działaniach niepożądanych, mogących mieć wpływ na organizm dziecka.



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!