Flonidan

Nazwa: Flonidan (tabletki powlekane, zawiesina doustna, lek na receptę)
Kategoria: lek na alergię
Substancja czynna: loratadyna
Dawka: 10 mg tabletek, 1 mg/ml zawiesiny doustnej
Opakowanie: 10/30/60/90 tabletek, 120 ml zawiesiny doustnej
Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/11305/leaflet

Flonidan - opis i informacje o leku

Chcesz przedłużyć receptę na stale przyjmowane leki? Wypełnij formularz medyczny na naszej stronie, a otrzymasz kod do e-recepty szybko na swój telefon!

Statystyki podają, że nawet 40% populacji na świecie zmaga się przynajmniej z jednym schorzeniem alergicznym. Natomiast w Polsce ten problem zdrowotny dotyka nawet połowę społeczeństwa. Ponieważ nieleczona alergia może prowadzić do powstania astmy, warto wybrać odpowiedni preparat, który załagodzi dokuczliwe objawy alergiczne. Jednym z nich jest Flonidan – lek zawierający loratadynę – który można otrzymać w formie tabletek powlekanych lub zawiesiny doustnej. Chcesz otrzymać receptę na ten preparat? Umów się na e-wizytę lekarską w naszym serwisie, a otrzymasz kod do e-recepty w kilka minut.

Co to jest Flonidan i w jakim celu się go stosuje?

Flonidan to lek na receptę w formie tabletek powlekanych lub zawiesiny do stosowania doustnego. W jego skład wchodzi m.in. substancja czynna w postaci loratadyny, która działa przeciwhistaminowo. Jej zadaniem jest skuteczne łagodzenie całorocznych lub sezonowych objawów reakcji alergicznych, takich jak: kichanie, wycieki z nosa, obrzęki, pokrzywki idiopatyczne i swędzenie błon śluzowych. Loratadyna to substancja wykazująca wysoki poziom wchłaniania z przewodu pokarmowego. Jej maksymalne stężenie jest osiągalne już w ciągu 60-90 minut od podania. Ponieważ spożywany pokarm wpływa na zmniejszenie szybkości wchłaniania, lepiej nie łączyć leku Flonidan z posiłkami.

Kiedy nie należy stosować preparatu Flonidan?

Chociaż lek Flonidan może być stosowany u zdecydowanej większości alergików, niektóre osoby nie mogą go przyjmować ze względu na przeciwwskazania. Przede wszystkim preparatu ani w formie tabletek, ani w formie zawiesiny doustnej nie mogą stosować pacjenci uczuleni lub wykazujący nadwrażliwość na którykolwiek jego składnik. Ponadto leku nie można stosować ani w okresie ciąży, ani w okresie karmienia piersią. Szczególną ostrożność podczas stosowania Flonidanu powinny zachować osoby, które zamierzają stosować go długoterminowo, a także pacjenci zmagający się z zaburzeniami czynności wątroby. Ponieważ kuracja tym preparatem może ingerować w wyniki alergicznych testów skórnych, przed ich wykonaniem należy przerwać stosowanie Flonidanu przynajmniej na 48 godzin. Z uwagi na fakt, iż tabletki powlekane zawierają laktozę, osoby, które mają nietolerancję galaktozy, niedobory laktazy lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinny ich przyjmować. Szczególną ostrożność muszą zachować również osoby prowadzące pojazdy mechaniczne, ponieważ u niektórych lek może generować senność i inne skutki uboczne obniżające koncentrację i refleks.

Jak wygląda dawkowanie preparatu Flonidan?

Niezależnie od postaci preparatu, jest on podawany metodą doustną. Dawkowanie określa lekarz, biorąc pod uwagę występujące u pacjenta dolegliwości związane z alergią, jego stan zdrowia oraz warunki fizyczne (w przypadku dzieci ważna jest masa ich ciała). Zazwyczaj kuracja polega na przyjmowaniu dawki 10 mg raz na dobę. W przypadku dzieci do 12 roku życia zaleca się podawanie leku w postaci zawiesiny doustnej. Ponieważ nie istnieją potwierdzone dane na temat bezpieczeństwa i efektywności stosowania kuracji tym preparatem u dzieci, które nie ukończyły jeszcze 2 roku życia, niewskazane jest podawanie Flonidanu tej grupie pacjentów.

Czy można stosować równolegle inne leki?

Preparatu Flonidan lepiej nie łączyć z niektórymi lekami, dlatego podczas wywiadu lekarskiego zmierzającego do wyznaczenia schematu leczenia objawów alergicznych, należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych w ostatnim czasie środkach medycznych – także tych, które można zakupić bez recepty. Ponieważ jednoczesne stosowanie ketokonazolu, erytromycyny i cymetydyny może wpływać na zwiększenie się stężenia loratadyny we krwi, należy zachować szczególną ostrożność podczas kuracji tymi preparatami. To samo dotyczy leków, które hamują metabolizm wątrobowy, ponieważ w połączeniu z Flonidanem mogą one powodować skutki uboczne. Chociaż substancja czynna zawarta w leku nie intensyfikuje działania alkoholu, lepiej nie spożywać go w okresie stosowania tego preparatu.

Flonidan a działania niepożądane

Stosowanie leku Flonidan może wiązać się z wystąpieniem u pacjenta działań niepożądanych. Najczęściej można spotkać się z: sennością lub bezsennością, bólami głowy, wzmocnieniem apetytu, nerwowością, zawrotami głowy, drgawkami, tachykardią, nudnościami, zaburzeniami na tle wątrobowym, zmęczeniem, zmianami skórnymi, reakcjami anafilaktycznymi. Możliwe jest również znaczne przybranie na wadze. W przypadku wystąpienia uciążliwych objawów, należy zgłosić je lekarzowi prowadzącemu.



Chcesz przedłużyć receptę na stale przyjmowane leki? Wypełnij formularz medyczny na naszej stronie, a otrzymasz kod do e-recepty szybko na swój telefon!