Telfexo

Nazwa: Telfexo (tabletki powlekane, lek na receptę)
Kategoria: lek na alergię
Substancja czynna: chlorowodorek feksofenadyny
Dawka: 120/180 mg
Opakowanie: 20 tabletek
Źródło: https://www.polfawarszawa.pl/products/pil/pil-telfexo-2018-12pl.pdf

Telfexo - opis i informacje o leku

Chcesz kontynuować leczenie, ale potrzebujesz pilnie recepty na stosowany dotąd lek? Zamów i opłać e-wizytę lekarską i otrzymaj w kilka minut kod do e-recepty SMS-em lub e-mailem!

Nieleczona lub niewłaściwie leczona alergia może być powodem innych, poważniejszych chorób. Dlatego warto skorzystać z porady lekarskiej u specjalisty, który przepisze skuteczny i sprawdzony lek na reakcje uczuleniowe. Lekarze często proponują swoim pacjentom skorzystanie z tabletek doustnych Telfexo, które szybko łagodzą uporczywe objawy alergii. Dowiedz się, jak wygląda terapia przy użyciu tego preparatu. Masz wątpliwości, czy Telfexo jest dla Ciebie? Skorzystaj z e-porady medycznej i dowiedz się więcej na temat tego leku.

Działanie leku Telfexo

Telfexo to lek przeciwhistaminowy produkowany w formie tabletek z feksofenadyną w składzie, które stosuje się w leczeniu dolegliwości alergicznych o charakterze sezonowym. Działanie preparatu polega na blokowaniu obwodowych receptorów histaminowych typu 1, co powoduje zmniejszenie się objawów uczuleniowych, takich jak, np. katar, kichanie, obrzęknięcie i swędzenie błon śluzowych, występowanie zmian skórnych pod postacią pokrzywki, itp. Użytkownikami preparatu Telfexo mogą być osoby w wieku powyżej 12 lat. Lek można otrzymać w aptece na receptę.

Kiedy nie stosować leku Telfexo?

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do przyjmowania leku Telfexo jest uczulenie lub nadwrażliwość na jakikolwiek jego składnik. Ponadto leku nie mogą stosować kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią oraz pacjenci, którzy cierpią na zaburzenia pracy wątroby i nerek. Alergiczki, które w niedalekiej przyszłości planują zajść w ciążę, powinny skonsultować potrzebę stosowania preparatu Telfexo z lekarzem. Z uwagi na fakt, iż Telfexo może przyczyniać się do występowania u pacjentów przyspieszonej lub nieregularnej czynności serca, nie powinny go przyjmować osoby, które w przeszłości lub obecnie zmagają się z chorobami serca. Ponadto szczególną ostrożność w stosowaniu tego leku powinni zachować pacjenci w podeszłym wieku. Przed rozpoczęciem terapii tym preparatem należy skonsultować swój stan zdrowotny z lekarzem.

Jak stosuje sie lek Telfexo?

Ponieważ Telfexo jest lekiem przepisywanym przez lekarza, należy stosować go zgodnie z jego zaleceniami. Tabletki powlekane przyjmuje się metodą doustną, połyka się je w całości przy użyciu wody. W przypadku osób powyżej 12 roku życia zalecana dawka preparatu to 1 tabletka raz dziennie. Nie wolno przyjmować dawki większej niż zalecana, a jeśli do tego dojdzie, konieczne jest szybkie skontaktowanie się z lekarzem, ponieważ w takiej sytuacji lek może wywołać u pacjenta działania niepożądane, takie jak, np. nadmierna senność, zmęczenie czy suchość w jamie ustnej. To samo dotyczy przyjęcia podwójnej dawki leku w celu uzupełnienia pominiętej tabletki. Nie należy tego robić w trosce o własne zdrowie i dobre samopoczucie.

Czy podczas terapii lekiem Telfexo mogą wystąpić skutki uboczne?

Stosowanie preparatu w tabletkach Telfexo może wiązać się z pojawieniem się u pacjenta działań niepożądanych, wśród których wymienić można: bóle i zawroty głowy, nudności, senność lub bezsenność, nadmierne zmęczenie, koszmary i zaburzenia senne, nadmierną nerwowość, kołatanie serca, biegunkę, wysypkę i swędzenie skóry, pokrzywkę, a nawet ciężkie reakcje alergiczne. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Jakie środki ostrożności należy zachować w czasie przyjmowania Telfexo?

Ponieważ działanie leku Telfexo może wpływać na wyniki badań, przed zaplanowanymi alergicznymi testami skórnymi (przynajmniej 3 dni przed) należy przerwać kurację tym preparatem. Przed rozpoczęciem leczenia tabletkami na receptę Telfexo należy poinformować specjalistę o wszystkich stosowanych preparatach medycznych, ponieważ lek ten może wchodzić w interakcje, np. z farmaceutykami zawierającymi glin i magnez, nasilać lub osłabiać ich działanie, a w konsekwencji doprowadzić nawet do powstania niepokojących skutków zdrowotnych. Jeśli pacjent stosuje leki, które zobojętniają kwas żołądkowy, mogą wystąpić u niego problemy z wchłanianiem substancji zawartych w leku Telfexo. Z tego powodu warto zachować przynajmniej 2-godzinny odstęp pomiędzy przyjmowaniem tych leków.

Telfexo – sposób przechowywania

Nie ma specjalnych wytycznych dotyczących przechowywania opakowania z tabletkami Telfexo. Jak prawie każdy lek w tabletkach, należy go przechowywać w miejscu, w którym panuje temperatura pokojowa i które jest niedostępne i niewidoczne dla dzieci. Ponadto nie wolno go stosować po upływie terminu ważności. Niewykorzystanych tabletek nie można wyrzucać ani do pojemników na odpady w domu, ani do kanalizacji, gdyż może to zaszkodzić środowisku. W sprawie utylizacji niewykorzystanego preparatu najlepiej zwrócić się do pracownika apteki.

Czy Telfexo może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów?

Ze względu na to, że Telfexo może generować senność i zawroty głowy, mogące negatywnie wpływać na psychomotorykę i zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, przed przystąpieniem do wykonywania tych czynności należy upewnić się, że po podaniu tego leku pacjent czuje się dobrze.Chcesz kontynuować leczenie, ale potrzebujesz pilnie recepty na stosowany dotąd lek? Zamów i opłać e-wizytę lekarską i otrzymaj w kilka minut kod do e-recepty SMS-em lub e-mailem!