Metypred

Nazwa: Metypred
Kategoria: leki przeciwzapalne, leki przeciwalergiczne
Status: dostępny na receptę
Forma: tabletki
Substancja czynna: metyloprednizolon
Dawka: 4 mg, 16 mg
Opakowanie: 30
Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/4360/leaflet

Metypred - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Metypred to lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym oraz immunopresyjnym, występujący w postaci tabletek. Otrzymać go można wyłącznie za okazaniem recepty. Substancją czynną preparatu jest syntetyczny związek chemiczny – metyloprednizolon. Receptę na Metypred można otrzymać bez konieczności udawania się do placówki medycznej. W tym celu wystarczy wypełnić krótki formularz online, na podstawie którego lekarz wystawi odpowiednią e-receptę, gotową do okazania przez pacjenta w aptece.

Metypred – w jakim celu stosuje się lek?

Metypred to lek przeciwalergiczny, przeciwzapalny i immunopresyjny. Stosuje się go przeciw zaburzeniom endokrynologicznym (np. zapalenie tarczycy, niedoczynność kory nadnerczy), chorobom reumatycznym, alergiom i reakcjom alergicznym, układowym chorobom tkanki łącznej (np. ostre reumatyczne zapalenie mięśnia sercowego), chorobom dermatologicznym, układu oddechowego i nerwowego, oczu, krwi, a także przy chorobach nowotworowych. Do głównych chorób zwalczanych przez Metypred należą: astma, atopowe zapalenie skóry, opryszczkowe zapalenie skóry oraz choroba zwyrodnieniowa stawów.

Metypred – co znajduje się w składzie leku?

Substancją czynną leku Metypred jest metyloprednizolon, występujące w dawce 4 mg lub 16 mg. Substancjami pomocniczymi w składzie tego preparatu są: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, żelatyna, stearynian magnezu oraz talk.

Jak wygląda działanie substancji czynnej leku Metypred?

Działanie metyloprednizolonu polega na modyfikacji kodu DNA. Substancja czynna wpływa na syntezę wybranych enzymów, co prowadzi do zwalczania stanów zapalnych. Metyloprednizolon obniża liczbę komórek zapalnych, zmniejsza światła naczyń krwionośnych, a także działa stabilizująco na błony lizosomalne, a hamująco na fagocytozy. Poza działaniem przeciwzapalnym i przeciwalergicznym, Metypred wpływa też na przemianę węglowodanów, tłuszczów i białek. Substancja czynna cechuje się szybkim wchłanianiem.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania leku Metypred?

Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania leku Metypred jest nadwrażliwość lub alergia na którąkolwiek substancję występującą w składzie preparatu. Ponadto, środek nie powinien być stosowany w przypadku układowej infekcji grzybiczej. Metypred ze względu na działanie immunopresyjne może zwiększyć podatność na zakażenia lub maskować jego objawy, dlatego przy jego zażywaniu należy zachować ostrożność.

Metypred – jak wygląda stosowanie i dawkowanie leku?

Czas leczenia farmakologicznego za pomocą tego preparatu oraz wysokość przypisanej dawki to kwestie ustalane indywidualnie. Lekarz dobiera dozę leku w zależności od rodzaju leczonej dolegliwości. Okres stosowania preparatu powinien być najkrótszy jak to możliwe. Dawka początkowa wynosi od 4 mg do 48 mg na dobę, choć przy chorobach o łagodniejszym przebiegu może być niższa. Natomiast większe dawki stosuje się przy leczeniu np. stwardnienia rozsianego, przy czym doza wynosić może nawet 200 mg dziennie.

Jakie efekty uboczne mogą towarzyszyć stosowaniu leku Metypred?

Metypred u niektórych pacjentów może wywoływać działania niepożądane różnego rodzaju. Wśród nich wymienia się m.in.: reakcje alergiczne, zakażenia, zaburzenia afektywne, niedoczynność przysadki mózgowej, zawroty głowy, nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze, zaburzenia krzepliwości krwi. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy lekarskiej.

Z jakimi lekami nie powinno się łączyć zażywania leku Metypred?

Metypred może wchodzić w niepożądaną interakcję z innymi środkami medycznymi, w tym z niektórymi lekami przeciwbakteryjnymi, przeciwzakrzepowymi, przeciwdrgawkowymi, przeciwcukrzycowymi, antycholinergicznymi i innymi środkami. Pacjent przed przepisaniem leku Metypred powinien poinformować lekarza o wszystkich innych środkach medycznych, jakie przyjmuje na stałe.

Czy Metypred może być stosowany w ciąży lub w okresie karmienia piersią?

Metypred może być stosowany w ciąży tylko wówczas, jeżeli planowane korzyści przewyższają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. U noworodków, których matki leczono tym środkiem, zaobserwowano rozwój zaćmy. Metypred nie powinien być także stosowany w okresie karmienia piersią, ponieważ jego substancje przenikają do mleka kobiecego. Ponadto, w badaniach na zwierzętach dowiedziono, że Metypred wpływa upośledzająco na płodność.

Czy Metypred może być zażywany przez osoby poniżej 18 roku życia?

Tak, Metypred może być stosowany przy leczeniu nieletnich pacjentów, lecz lek należy stosować z ostrożnością. Dotyczy to szczególnie niemowląt oraz dzieci, którym środek podaje się przed dłuższy okres. W wymienionych przypadkach zaobserwowano działania niepożądane w postaci zahamowania wzrostu. Metypred osobom poniżej 18 roku życia powinien być podawany możliwie jak najkrócej.

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!