Delortan

Nazwa: Delortan (tabletki powlekane, roztwór, lek na receptę)
Kategoria: lek na alergię
Substancja czynna: desloratadyna
Dawka: 5 mg / 0,5 mg/ml
Opakowanie: 7/10/15/20/21/28/30/50/90/100 tabletek, 50 ml/60 ml/100 ml/120 ml/150 ml/300 ml roztworu doustnego
Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/27837/leaflet

Delortan - opis i informacje o leku

Masz problem z dostaniem się do lekarza? Zamów wizytę online i uzyskaj receptę w prosty sposób. Szybko i bez wychodzenia z domu!

Szukasz skutecznego leku przeciwalergicznego, który pomoże Ci w walce z objawami takimi jak: katar sienny, kichanie, swędzenie skóry i łzawienie oczu? Postaw na sprawdzony preparat Delortan, który zawiera w swoim składzie desloratadynę – skuteczny lek przeciwhistaminowy. Dzięki temu lekowi pozbędziesz się dolegliwości związanych z alergią sezonową, a także zrealizujesz kurację długoterminową. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat preparatu i zamów konsultację lekarską online z możliwością wystawienia e-recepty.

Delortan – jak działa?

Lek przeciwhistaminowy Delortan stosuje się, aby zapobiegać wystąpieniu reakcji alergicznych pod postacią uciążliwych zmian skórnych, kataru, kaszlu i łzawienia oczu, które są skutkiem kontaktu alergika z konkretnym alergenem. Jego zadaniem jest wybiórcze blokowanie obwodowych receptorów histaminowych H1 typu 1 i jednoczesne wstrzymywanie działania histaminy odpowiedzialnej za wywołanie objawów alergicznych. Delortan można stosować w sposób doraźny, jako środek zwalczający jednostkowe reakcje alergiczne, ale również w długim procesie leczenia. Jest zalecany przez wielu alergologów.

Delortan – dawkowanie leku

Ponieważ Delortan jest lekiem wydawanym na receptę, to lekarz powinien decydować o częstotliwości jego stosowania. Lek stosuje się metodą doustną w formie tabletek lub płynnego roztworu. Nie jest istotne czy przyjmuje się go razem z posiłkiem, czy niezależenie od niego, ponieważ nie wpływa to na proces wchłaniania się substancji. Substancja czynna osiąga maksymalne stężenie we krwi już po 3 godzinach, a jej działanie potrafi utrzymać się przynajmniej przez 24 godziny w organizmie pacjenta. Osoby dorosłe zazwyczaj stosują dawkę 4 mg leku raz na dobę, a dzieci – w zależności od wieku – 2,5 mg lub 1,25 mg raz na dobę. W przypadku preparatu w postaci roztworu, do opakowania jest dołączona strzykawka do dozowania odpowiedniej dawki. Natomiast w przypadku tabletek do połykania, najlepiej je popijać wodą. Jeśli lek jest stosowany doraźnie, tylko na objawy występujące przez krótki czas, po ich ustąpieniu należy przerwać leczenie. Jeśli jednak pacjent doświadcza alergii w postaci przewlekłej, specjalista może zalecić długoterminową kurację tym preparatem. Ponieważ nie jest znane działanie środka farmaceutycznego Delortan u dzieci do 1 roku życia, nie zaleca się jego stosowania w tej grupie wiekowej.

Jakie skutki uboczne może wywołać stosowanie leku Delortan?

Stosowanie leku Delortan, tak jak przyjmowanie podobnych leków na alergię, może doprowadzić do pojawienia się u dorosłego pacjenta działań niepożądanych, takich jak: zmęczenie organizmu, suchość w jamie ustnej lub bóle głowy. Nie odnotowano natomiast, aby zalecana dawka preparatu miała wpływ na powstanie uczucia senności i zaburzenia koncentracji, które mogą wpływać na możliwość prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn, jednak może się zdarzyć, że wystąpią one w lżejszym stopniu. W przypadku pojawienia się uciążliwych dolegliwości, wpływających na codzienne funkcjonowanie, należy skonsultować to z lekarzem.

Czy wskazane jest stosowanie Delortanu w okresie ciąży?

Nie, producent i specjaliści nie zalecają stosowania leku Delortan u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią, ponieważ jego właściwości mogą być szkodliwe zarówno dla rozwoju płodu, jak i dla zdrowia nowonarodzonego dziecka. W przypadku wystąpienia objawów alergicznych u kobiety w ciąży lub matki karmiącej dziecko w sposób naturalny, należy zgłosić się do lekarza w celu zaproponowania przez niego innej nieinwazyjnej metody leczenia, która będzie bezpieczna w takiej sytuacji.

Kiedy korzystanie z leku Delortan nie jest wskazane?

Ze stosowania preparatu Delortan powinny zrezygnować przede wszystkim kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią. Poważnym przeciwwskazaniem do wdrożenia leczenia przy pomocy tego medykamentu jest również uczulenie pacjenta na substancję czynną w nim zawartą lub inne składniki pomocnicze. Ponieważ niektóre choroby i środki farmakologiczne używane do ich leczenia również mogą niekorzystnie wpływać na działanie leku Delortan, przed rozpoczęciem jego przyjmowania należy skonsultować stan zdrowia pacjenta z lekarzem lub wykonać badania, które potwierdzą, że stosowanie preparatu nie doprowadzi do powstania poważnych komplikacji zdrowotnych. Należy pamiętać, że leku nie mogą przyjmować osoby, które chorują na cukrzycę, cierpią na zaburzenia czynności nerek oraz nie tolerują fruktozy.



Masz problem z dostaniem się do lekarza? Zamów wizytę online i uzyskaj receptę w prosty sposób. Szybko i bez wychodzenia z domu!