Encorton

Nazwa: Diphergan
Kategoria: leki na alergię, leki uspokajające, leki przeciwhistaminowe, leki przeciwwymiotne
Substancja czynna: chlorowodorek prometazyny (Promethazini hydrochloridum)
Dawka: 10 lub 25 mg (tabletki drażowane), 5 mg/5 ml (syrop)
Opakowanie: 20 tabletek lub 150 ml butelka syropu
Źrodło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/2202/leaflet

Encorton - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Encorton to lek sterydowy, który skutecznie przeciwdziała wielu chorobom i dolegliwościom. Jest medykamentem o szerokim działaniu, służącym jednak przede wszystkim przeciwdziałaniu stanom zapalnym. Jak go stosować, dla kogo jest przeznaczony oraz jakie jest jego dawkowanie? Odpowiedzi na wszelkie pytania związane z przyjmowaniem leku znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania oraz w opisie poniżej. Umów się na teleporadę i zdobądź lek szybko i bez problemów.

Encorton — podstawowe informacje oraz zastosowanie leku

Encorton jest lekiem o szerokim działaniu stosowanym w przypadku wielu chorób skórnych, zakaźnych i autoimmunologicznych. Pomaga zarówno w przypadku krótkookresowych, jak i długotrwałych terapii. Jest przeznaczony dla osób dorosłych, choć w określonych przypadkach może być stosowany także przez dzieci i młodzież. Jest lekiem na receptę służącym w leczeniu zaburzeń układu hormonalnego, chorób o podłożu alergicznym, kolagenozy, chorób skóry i błon śluzowych, układu pokarmowego, chorób nowotworowych, chorób układu krwiotwórczego, układu oddechowego czy chorób reumatycznych. Ze względu na szerokie spektrum działania, wszelkie schorzenia, na które skutecznie jest w stanie pomóc, znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania.

Jaki jest skład leku Encorton i zawartość opakowania?

Głównym składnikiem znajdującym się w leku jest prednizon. Encorton sprzedawany jest w tabletkach zawierających odpowiednio 1 mg, 5 mg, 10 mg, 20 mg substancji czynnej. Oprócz niego znajdują się w nim także substancje pomocnicze, takie jak skrobia ziemniaczana, laktoza, żelatyna czy stearynian magnezu.

Dla kogo jest przeznaczony lek Encorton?

Lek ten posiada szerokie spektrum działania i jest stosowany głównie przez osoby dorosłe. W przypadku wystąpienia szczególnych wskazań mogą stosować go także dzieci i młodzież, choć należy obserwować, jak reagują na przyjmowanie leku w przypadku długotrwałego leczenia, ponieważ jego stosowanie może wiązać się z zaburzeniami rozwoju oraz wzrostu.

Jakie jest dawkowanie leku? Jak przyjmować go prawidłowo?

Podobnie jak inne leki, ten także należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Dawka ustalana jest indywidualnie w zależności od rodzaju schorzenia i długości leczenia. Zazwyczaj stosowanymi dawkami jest od 5 do 60 mg substancji czynnej na dobę, przyjmowanymi jako jedna dawka bądź w kilku przyjmowanych co kilka godzin tabletkach. Maksymalną dawką dla osób dorosłych jest 250 mg na dobę. Z kolei w przypadku dzieci dawka leku obliczana jest zgodnie z masą ciała. Zazwyczaj jest to 2 mg na kg masy ciała na dobę podzielone w dawkach przyjmowanych mniej więcej co 6 bądź 8 godzin. Lekarz może zalecić także przyjęcie jednej dawki dziennie. Dawkowanie może lekko różnić się jednak z zależności od tego, z jaką chorobą mierzy się pacjent, dlatego istotne jest skonsultowanie przyjmowania leku ze specjalistą. Szczegółowe wytyczne odnośnie do niektórych chorób i dawkowania leku znajdują się na ulotce od producenta. W przypadku przyjęcia dawki większej niż zalecana należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Z kolei w sytuacji pominięcia dawki leku, należy zażyć brakującą najszybciej, jak tylko jest to możliwe, chyba że zbliża się pora przyjęcia kolejnej. W takim wypadku należy pominąć opuszczoną dawkę i zażyć kolejną tabletkę zgodnie z cyklem dotychczasowego przyjmowania leku.

Kto nie powinien przyjmować leku?

Lek ten jest przeciwwskazany dla osób, które mają uczulenie na substancję czynną bądź którykolwiek z ze składników leku. Nie należy go także przyjmować w przypadku układowego zakażenia grzybiczego. Do środków ostrożności w przypadku stosowania leku powinny zastosować się przede wszystkim osoby, które chorują na twardzinę skóry, leczone są kortykosteroidami, są szczepione żywymi szczepionkami wirusowymi, leczone kwasem acetylosalicylowym, chorują na gruźlicę, półpasiec oczny czy cierpią na zaburzenia czynności nerek czy wątroby. Lek ten wymaga szczególnego kontrolowania w przypadku osób w podeszłym wieku ze względu na możliwość wystąpienia nadciśnienia tętniczego czy osteoporozy. W przypadku kobiet w ciąży oraz karmiących piersią przyjmowanie go powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Pełna lista przeciwwskazań i środków ostrożności w stosunku do stosowania leku Emcorton znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.

Jakie są skutki uboczne przyjmowania leku?

Skutki uboczne działania leku występują zwykle u pacjentów, którzy przyjmują tabletki długoterminowo, choć podobnie do innych leków, nie muszą pojawić się u każdego pacjenta. Wśród działań niepożądanych zauważonych u chorych można wyróżnić między innymi twardzinowy przełom nerkowy u pacjentów z twardziną skóry, ujawnienie cukrzycy, zahamowanie wzrostu u dzieci, zaburzenia cyklu miesiączkowego, zaburzenia psychiczne, zaćmę, drgawki, osłabienie mięśni, rumień i inne reakcje skórne, zespoły zakrzepowo-zatorowe czy spowolnienie tętna. Pełna lista działań niepożądanych znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.





Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!