» Strona główna » Zatoki » Nawracające zapalenie zatok – przyczyny, objawy, leczenie
Nawracające zapalenie zatok to dolegliwość, która może pojawiać się nawet kilka w ciągu roku. Oznacza to, że musiała rozwinąć się przewlekła infekcja, ulegająca wyciszeniu. Objawy często powracają i bywa, że uderzają ze zdwojoną siłą.
Nawracające zapalenie zatok to przewlekła forma choroby, która oznacza przynajmniej cztery epizody w ciągu roku. Są one przeplatane okresami bez żadnych objawów lub momentami, kiedy są niemal niezauważalne. Problem wymaga postawienia odpowiedniej diagnozy – znalezienia przyczyny oraz jej wyeliminowania. Lekarz zaproponuje odpowiednie leczenie, które w końcu przyniesie ulgę pacjentowi.
Zapalenie zatok przynosowych to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób górnych dróg oddechowych. Nie można jej bagatelizować, a chcąc ją wyleczyć, warto skorzystać z usługi, jaką jest e-recepta. Problem występuje wtedy, kiedy wyściełająca je błona śluzowa zostaje zaatakowana przez patogeny, w wyniku czego pojawia się obrzęk. Zdrowe zatoki wypełnia powietrze, odbywa się tam proces oczyszczania i nawilżania wdychanego powietrza. Jeżeli zostaną zaatakowane przez infekcję, wówczas blokowane są ich ujścia, a zalegająca w nich wydzielina, wywołuje wiele przykrych dolegliwości. Wyróżniamy:
Zazwyczaj za stan zapalny zatok odpowiadają wirusy. Najczęściej to one są przyczyną ostrego zapalenia zatok, które trwa krótko, a objawy ustępują samoistnie. Jeśli dojdzie do nadkażeń bakteryjnych, wówczas dolegliwości mogą się nasilać i przedłużać (powyżej 10 dni). Mówimy wtedy o przewlekłym zapaleniu zatok – może ono stać się również nawracającym zapaleniem zatok. Bardzo często u jego podłoża leżą różnego rodzaju alergeny. Poza tym szczególnie narażone mogą być osoby, które mają obniżoną odporność, stwierdzone polipy nosowe, a także krzywą przegrodę nosową. Co ważne, choroba może ujawniać się jako nawracające ostre zapalenie zatok – jeśli pojawia się w regularnych odstępach czasu, konieczna jest konsultacja laryngologiczna. Lekarz powinien ustalić powód, dla którego infekcja wraca. Być może chory będzie musiał skorzystać z rozwiązania, jakim jest L4 online.
Nawracające zapalenie zatok ma objawy charakterystyczne dla tej choroby. Symptomy są wywołane przez zalegającą wydzielinę, która blokuje drożność do jamy nosowej, co skutkuje różnymi dolegliwościami. Początkowo jest to m.in. ogólne uczucie zmęczenia i rozbicia, ale z czasem pojawia się także:
Z reguły zapalenie zatok przynosowych trwa kilka dni i wystarczy stosować leczenie zachowawcze. Natomiast w przypadku przewlekłych objawów i nawracającego zapalenia zatok dolegliwości utrzymują się wiele miesięcy. Z tego powodu pacjenci często korzystają z L4 online, dzięki któremu mogą uporać się z najbardziej dokuczliwymi symptomami. Powinno to skłaniać chorych do wizyty u lekarza, ponieważ sugeruje to podłoże bakteryjne lub alergiczne. Nawracające zapalenie zatok może mieć charakter ostrych infekcji, ale także przejawiać się utrzymującym się długotrwale katarem czy też niewielkim bólem głowy. W takich przypadkach konieczna jest bardziej zaawansowana diagnostyka. Trzeba bowiem ponad wszelką wątpliwość stwierdzić, co leży u źródła problemu, a następnie wdrożyć odpowiednią terapię.
Nawracające zapalenie zatok wymaga wizyty u laryngologa. Lekarz powinien nie tylko zlecić wywiad, ale również tomografię komputerową głowy. Być może konieczna okaże się również wizyta u laryngologa. Na początku leczenia stosuje się leki przeciwzapalne. Leczenie farmakologiczne obejmuje m.in. glikokortykosteroidy, które zmniejszają obrzęk błony śluzowej zatok i nosa. W przypadku podłoża alergicznego stosuje się leki przeciwhistaminowe. Natomiast w sytuacji, gdy objawy się przedłużają, konieczne może być zastosowanie antybiotyku. Lekarz może zastosować również płukanie nosa i zatok (w warunkach domowych wybiera się roztwór soli fizjologicznej), a także punkcję zatok. Jeśli tego rodzaju działania okażą się nieskuteczne, wtedy pozostaje leczenie chirurgiczne. Najczęściej stosowana jest metoda endoskopowa, dzięki której można delikatnie usunąć zmienioną tkankę zatok.
W leczeniu zatok pomocne są przede wszystkim sprawdzone środki farmakologiczne. Przynoszą one ulgę w bólu, ale także obkurczają obrzękniętą błonę śluzową. W walce z chorobą sprawdzą się na przykład:
Nawracające zapalenie zatok przynosowych należy bezwzględnie wyleczyć, jest bowiem w stanie doprowadzić do poważnych powikłań. Może to być zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ropnie (mózgu czy oczodołu), zapalenie kości czaszki czy utrzymujące się zaburzenia ostrości widzenia. Każde objawy chorych zatok powinny skłaniać pacjentów do wizyty u lekarza.
Dolegliwość, jaką jest nawracające zapalenie zatok, wymaga prawidłowej diagnostyki i leczenia. Należy pamiętać, że bardziej narażone są na nią osoby zmagające się na przykład z polipami lub skrzywieniem przegrody nosowej. Przyczyną może być również alergia. Dlatego, aby pozbyć się dolegliwości, należy poznać i wyeliminować jej bezpośredni powód.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.