» Strona główna » Ból podbrzusza » Ból kręgosłupa lędźwiowego i podbrzusza – najczęstsze przyczyny i objawy
Silny lub długotrwały ból kręgosłupa lędźwiowego i podbrzusza to niepokojący sygnał. Dlaczego te objawy mogą występować razem? Na jakie choroby wskazują? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o takich dolegliwościach bólowych!
Ból może mieć wiele różnych postaci – ostrą i przewlekłą, kłucie czy pulsowanie. Nie zawsze źródło problemu zdrowotnego znajduje się dokładnie tam, gdzie akurat boli. Zwłaszcza bóle trzewne są trudne do dokładnego zlokalizowania, gdyż pacjent zwykle odczuwa „rozlewanie się” bolesności. Do tego często promieniują w inne miejsca. Równoczesny ból kręgosłupa lędźwiowego i podbrzusza może wskazywać na poważne schorzenia, dlatego trzeba udać się do lekarza. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na dodatkowe objawy. Każda informacja jest ważna dla prawidłowej diagnozy i leczenia.
Różne rodzaje bólu kręgosłupa lędźwiowego i podbrzusza mogą być odczuwane w wielu miejscach. Jeżeli boli kilka punktów jednocześnie, może to wynikać zarówno ze wspólnego unerwienia w tym samym odcinku rdzenia kręgowego, jak i współistnienia paru różnych przypadłości zdrowotnych. Dzielenie zespołu nerwów pomiędzy różnymi częściami ciała to warunek tzw. przeniesienia bólu – stanu, w którym ognisko bólowe znajduje się zupełnie gdzie indziej niż rzeczywiste źródło problemu.
Czasami trudno odróżnić ból promieniujący z lędźwiowego odcinka kręgosłupa do jamy brzusznej od bólu podbrzusza, który promieniuje na plecy. W takich przypadkach trzeba zwracać uwagę na pozostałe symptomy, m.in. nudności i wymioty, wzdęcia, częstsze oddawanie moczu, kolkę nerkową, schodzenie bolesności do dołu biodrowego lub spomiędzy łopatek wzdłuż osi szkieletu itd. Silny ból to wystarczający powód, by wziąć zwolnienie lekarskie online i mocniej zadbać o swoje zdrowie.
Ból krzyża i innych odcinków, który nasila się podczas schylania, zwykle sugeruje kłopoty z układem ruchu – głównie kręgosłupem lub mięśniami. Dzięki wspólnemu unerwieniu w rdzeniu kręgowym dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, pleców mogą promieniować bądź przenosić się do jamy brzusznej czy mięśni brzucha. Możliwa jest również odwrotna sytuacja – źródłem dolegliwości jest jeden z licznych narządów brzucha, a ból lędźwiowy kręgosłupa ma charakter wtórny lub przeniesiony.
Nie można też wykluczać neuralgii, czyli nerwobóli spowodowanych najczęściej uszkodzeniem neuronów. Mogą je spowodować nie tylko czynniki fizyczne, lecz także chemiczne (toksyny) oraz infekcje czy hormony. Neuralgie pojawiają się również na skutek:
Bezpośrednie bolesności kręgosłupa zazwyczaj wywołane są przez:
Ostre bóle kręgosłupa lędźwiowego i podbrzusza trzeba jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Czasami nadmierne obciążenie układu kostno-stawowego wynika z prowadzonego stylu życia – diety, otyłości lub nadwagi, niskiej aktywności fizycznej. Na podobne dolegliwości skarżą się również kobiety w ostatnich miesiącach ciąży.
Najczęstsze przyczyny bólu brzucha na dole, który promieniuje lub przenosi się na plecy, to przede wszystkim:
To nadal nie wszystkie schorzenia, które mogą wywołać bóle podbrzusza i kręgosłupa. Dolegliwości układu moczowego, pokarmowego, wydzielania wewnętrznego, krwionośnego, nerwowego, rozrodczego wymagają dokładniejszej diagnostyki – powodem bólu wcale nie musi być choroba, a np. bolesna miesiączka. Weź L4 online i upewnij się, co dokładnie dzieje się w organizmie!
Diagnostyka zwykle rozpoczyna się od wywiadu medycznego i badań przedmiotowych. Później pacjent otrzymuje skierowanie do specjalisty lub na dalsze badania. Dokładne rozpoznanie jest możliwe dzięki takim metodom, jak:
Na podstawie wyników badań diagnostycznych przeprowadza się odpowiednie leczenie. Czasami terapia ma charakter objawowy, ale w większości przypadków koncentruje się na zwalczeniu pierwotnej przyczyny wszystkich dolegliwości. W grę wchodzą m.in. zabiegi chirurgiczne, radio- i chemioterapia, ćwiczenia rehabilitacyjne czy fizjoterapia. Niekiedy osoby z bólem kręgosłupa lędźwiowego i podbrzusza nie potrzebują specjalistycznego leczenia. Być może wystarczy stosować się do prostych wskazówek, np. w zakresie aktywności fizycznej czy diety.
Podstawowa porada to ograniczenie wszelkich aktywności, które wywołują lub nasilają bóle w obrębie kręgosłupa oraz w okolicy podbrzusza. Przy czym bezruch i długie leżenie są równie niekorzystne, co nadmierne obciążenia osi szkieletu i otaczających ją mięśni. Złagodzenie dolegliwości bólowych umożliwiają także:
Nie zawsze domowe metody na ból kręgosłupa lędźwiowego i podbrzusza okażą się wystarczające – mogą uśmierzyć dolegliwości bólowe, ale niekoniecznie wyleczą ich przyczynę. To ważne, ponieważ nieleczone choroby często prowadzą do coraz poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Trzeba też pamiętać, że przyjmowanie leków może wywołać pewne skutki uboczne. To dotyczy również preparatów sprzedawanych w aptekach bez recepty.
Przed sięgnięciem po ogólnodostępne środki przeciwbólowe (ibuprofen, paracetamol) warto przynajmniej porozmawiać z lekarzem. Preparaty na receptę, przepisywane w ramach farmakoterapii, dopasowuje się do zdiagnozowanego schorzenia – poniższe leki nie pomogą każdemu pacjentowi, w każdym możliwym przypadku. Pamiętaj, że każda e-recepta zawiera też indywidualne zalecenia, do sprawdzenia w IKP. Na ból kręgosłupa promieniujący do brzucha lekarz może zalecić takie farmaceutyki, jak:
Bóle kręgosłupa lędźwiowego i podbrzusza mają wiele przyczyn, dlatego należy skonsultować się z lekarzem możliwie jak najszybciej. Samodzielnie pacjent nie ustali, skąd dokładnie pochodzą dolegliwości i o czym świadczą. Szybkie rozpoznanie zawsze zwiększa szansę na pełne wyleczenie – a w niektórych przypadkach wręcz na przeżycie.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.