Aspulmo

Nazwa Aspulmo
Kategoria lek na alergię
Substancja czynna siarczan salbutamolu
Dawka 100 mcg / dawkę
Opakowanie 10 ml

Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public

Aspulmo - opis i informacja o leku

Potrzebujesz szybkiej diagnozy i recepty? Zamów e-poradę lekarską, dzięki której w kilka minut dowiesz się, co Ci dolega!

Chorujesz na przewlekłą astmę lub dolegliwości alergiczne, które utrudniają Ci normalne funkcjonowanie? W takich przypadkach idealnym rozwiązaniem będzie lek wziewny – Aspulmo – który dzięki zawartości salbutamolu w swoim składzie, prowadzi do szybkiego rozkurczu mięśni gładkich oskrzeli, co gwarantuje natychmiastową ulgę. Zapytaj swojego lekarza, czy możesz stosować ten lek lub zamów internetową poradę medyczną, na której otrzymasz e-receptę na preparat, który na pewno Ci pomoże.

Kiedy stosuje się lek Aspulmo?

Środek wziewny Aspulmo stosuje się w terapii leczenia skurczu oskrzeli lub obturacji oddechowej o charakterze odwracalnym. Za zgodą lekarza można go również używać profilaktycznie u osób zmagających się z astmą wysiłkową przed podjęciem czynności fizycznych, mogących wygenerować znaczny wysiłek oraz u pacjentów, którzy narażeni są na bezpośredni kontakt z alergenami, wzmagającymi napady duszności. Specjaliści szczególnie polecają ten preparat osobom z astmą, jako leczenie pomocnicze przy stosowaniu wziewnych glikokortykosteroidów. W składzie leku znajduje się skuteczna substancja czynna w postaci salbutamolu. Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania leku Aspulmo jest uczulenie pacjenta na salbutamol lub inne składniki tego preparatu. Dlatego osoby zmagające się z alergią powinny upewnić się, że mogą go bezpiecznie stosować.

Czy Aspulmo to lek dostępny wyłącznie na receptę?

Tak, Aspulmo to lek wydawany w aptece z przepisu lekarza, ponieważ w Polsce wszystkie medykamenty zawierające w swoim składzie salbutamol są dostępne wyłącznie na receptę lekarską. Z tego powodu można go zakupić wyłącznie w aptekach stacjonarnych, a nie na farmaceutycznych portalach wysyłkowych.

Aspulmo a środki ostrożności

Szczególną ostrożność w zażywaniu leku Aspulmo powinny zachować osoby zmagające się m.in. z nadczynnością tarczycy, niewydolnością serca i nadciśnieniem tętniczym. Porady lekarskiej w zakresie stosowania tego aerozolu powinni zasięgnąć pacjenci ze zdiagnozowanym tętniakiem lub guzem chromochłonnym nadnerczy oraz osoby mające cukrzycę. Pacjenci cierpiący na choroby serca powinni zwrócić szczególną uwagę na występujące bóle w klatce piersiowej i duszności, ponieważ w ich przypadku mogą one nie wynikać z zaburzeń układu oddechowego lecz z zaburzeń pracy serca, co może zagrażać ich zdrowiu. Informacją ważną dla zawodowych i czynnych sportowców jest to, że w leku Aspulmo znajdują się składniki, które mogą wpływać na pozytywny wynik testów antydopingowych.

Czy Aspulmo może być stosowany u kobiet w ciąży?

Kobieta w ciąży powinna zasięgnąć porady lekarskiej przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku. W przypadku kiedy nie uznano wyższej konieczności stosowania farmaceutyku Aspulmo, nie powinien on być stosowany przez kobiety w ciąży. To samo dotyczy kobiet karmiących w sposób naturalny. Ponieważ zawarty w preparacie salbutamol może przenikać wraz z mlekiem matki do organizmu karmionego dziecka, przed zastosowaniem leku, zaleca się przerwanie laktacji.

Czy Aspulmo wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

Ze względu na możliwe skutki uboczne, wynikające ze stosowania leku Aspulmo, może on wpływać na zdolność zarówno prowadzenia pojazdów, jak i obsługiwania maszyn. Wykonywanie tych czynności może zostać zakłócone z powodu wystąpienia np. niespodziewanych skurczów mięśni lub drżeń ciała. Dlatego przed podjęciem tego typu czynności, wskazane jest upewnienie się, że nie ma co do tego przeszkód.

W jaki sposób stosuje się lek Aspulmo?

Każdy lek wydawany na receptę należy stosować zgodnie z zaleceniami specjalisty, który go przepisuje. Tak jest również w przypadku leku Aspulmo. Ponieważ jest to preparat w formie aerozolu, należy go stosować wyłącznie do inhalacji, a w przypadku problemów z koordynacją wdechów – dopuszczalne jest zastosowanie w tym celu komory inhalacyjnej. Osoby dorosłe zazwyczaj korzystają z 2 inhalacji wykonywanych 3 razy na dobę – jest to maksymalna dawka zalecana przez specjalistów. W przypadku braku spodziewanej poprawy, należy zwrócić się do lekarza w sprawie zwiększenia stosowanych dawek. Nie można również przerywać kuracji lekiem z zawartością salbutamolu bez porozumienia z lekarzem.

Jakie są możliwe działania niepożądane?

Aspulmo może wywołać u osób, które go stosują działania niepożądane, jednak warto podkreślić, że nie u każdego one wystąpią. Pacjent, który zażywa ten aerozol najczęściej może spotkać się ze skutkami ubocznymi w postaci drżenia mięśni, bólów głowy oraz przyspieszenia akcji serca. Rzadko występują natomiast kołatania serca, podrażnienia jamy ustnej i gardła oraz reakcje alergiczne, takie jak: obrzęki gardła i twarzy, problemy oddechowe, z ciśnieniem tętniczym krwi lub skurcze oskrzeli. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, które utrudniają normalne funkcjonowanie, należy natychmiast zwrócić się z tym do lekarza.Potrzebujesz szybkiej diagnozy i recepty? Zamów e-poradę lekarską, dzięki której w kilka minut dowiesz się, co Ci dolega!