Clatra

Nazwa: Clatra
Kategoria: lek na alergię
Substancja czynna: bilastyna
Dawka: 20 mg
Opakowanie: 10/20/30/40/50 tabletek
Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/35589/leaflet

Clatra - opis i informacje o leku


Problem z dostępem do specjalisty? Skorzystaj z porady lekarskiej online. Szybko i bez wychodzenia z domu!

Jesteś alergikiem, a katar sienny to Twoja zmora? Pomyśl o leku przeciwhistaminowym Clatra, który można stosować w łagodzeniu dolegliwości alergicznych oraz nieżytu nosa. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat tego preparatu, a w przypadku wątpliwości skorzystaj z porady lekarskiej online.

Clatra – lek z bilastyną o działaniu przeciwalergicznym

Tabletki Clatra zawierają w swoim składzie bilastynę – substancję czynną, która odpowiada za łagodzenie objawów alergii, do których zaliczyć można zapalenie spojówek i zmiany skórne oraz kataru siennego przejawiającego się, np. kichaniem, łzawieniem oczu czy swędzeniem w gardle. Zadaniem preparatu jest spowalnianie działania histaminy w ludzkim organizmie. Mogą go przyjmować osoby dorosłe i dzieci powyżej 12 lat. Dostępny jest tylko na receptę.

Czy Clatra pomoże na pokrzywkę?

Tak, Clatra jest lekiem przeciwhistaminowym, który wspomaga leczenie zmian skórnych o charakterze alergicznym, takich jak: wysypka, bąble, czy pokrzywka. Długość leczenia tego typu dolegliwości zależy od rodzaju i przebiegu alergii.

Jakie mogą być skutki uboczne stosowania leku Clatra?

Dostępne badania dowodzą, że przyjmowanie zalecanej dawki preparatu Clatra nie przyczynia się do problemów z prowadzeniem pojazdów mechaniczych. Składniki leku nie powinny również wpływać na przebieg menstruacji u kobiet. Stwierdzone skutki uboczne zażywania leku dotyczą raczej dzieci w wieku 6-11 lat, u których podczas przyjmowania Clatry stwierdzono występowanie: zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia spojówek, bóle głowy i brzucha oraz senność. Powyższe działania niepożądane nie pojawiają się więc u każdej osoby przyjmującej preparat.

Kto może przyjmować tabletki na alergię Clatra?

Wybór odpowiedniej terapii przeciwalergicznej jest kwestią bardzo indywidualną, a farmaceutyki dobiera się w oparciu o stan zdrowia, występujące objawy alergii, wiek, samopoczucie oraz obecność innych chorób współistniejących u pacjenta. Bardzo często, aby doprecyzować co jest powodem uczulenia, wykonuje się specjalistyczną diagnostykę, np. testy alergiczne z krwi. Preparat Clatra mogą stosować osoby w wieku powyżej 12 lat i nie zaleca się jego podawania młodszym dzieciom.

Jak należy stosować preparat przeciwalergiczny Clatra?

Dawki leku Clatra oraz okres ich przyjmowania określane są przez lekarza. Aby leczenie preparatem było skuteczne należy przestrzegać zaleceń specjalisty lub wytycznych zawartych w ulotce dołączonej do opakowania. U osób dorosłych i młodzieży od 12 roku życia zaleca się przyjmowanie 1 tabletki (20 mg) doustnie raz na dobę, pomiędzy posiłkami. Jeśli pacjent zmaga się z dolegliwościami spowodowanymi alergią sezonową, wówczas powinien przyjmować lek tylko w okresie występowania uciążliwych alergenów powodujących objawy. Warto wiedzieć, że niektóre składniki jedzenia oraz soki owocowe (w tym sok z grejpfruta) redukują działanie leku. Dlatego, aby być pewnym jego prawidłowego działania, należy zażyć pigułkę przynajmniej godzinę przed planowanym spożyciem pokarmu lub soku. Wymiennie można wziąć lekarstwo 2 godziny po konsumpcji lub wypiciu soku z owoców. Najlepiej robić to rano w towarzystwie szklanki wody.

W jakich wariantach, prócz tabletek, jest dostępny lek Clatra?

Lek przeciwhistaminowy Clatra dostępny jest w 3 wariantach stosowanych doustnie. Można go kupić w formie dobrze znanych tabletek, które zawierają w swoim składzie 20 mg bilastyny. Jest również dostępny jako roztwór do picia (2,5 mg/ml) oraz tabletka do ssania (10 mg). Ostatnią postać leku zaleca się do stosowania u dzieci, które mają problem z połykaniem tabletek. Podczas konsultacji lekarskiej warto zasugerować najwygodniejszą dla siebie postać przyjmowania preparatu.

Czy podczas kuracji lekiem Clatra można spożywać alkohol?

Ponieważ Clatra nie wchodzi w interakcje z alkoholem, jego spożywanie nie jest przeciwwskazaniem. Podczas przyjmowania dawki 20 mg leku na dobę nie zaobserwowano wzmożonej senności spowodowanej łączeniem preparatu z alkoholem.

Czy ciąża jest przeszkodą do stosowania tabletek Clatra na katar sienny?

W przypadku kiedy kobieta jest w ciąży, podejrzewa, że w niej jest lub planuje zajście w ciążę w niedalekiej przyszłości, powinna skonsultować słuszność przyjmowania leku Clatra z lekarzem. Producent farmaceutyku odradza jego stosowanie kobietom w ciąży.

Clatra a karmienie piersią

Podobnie jak w ciąży, w okresie laktacji zażywanie jakichkolwiek medykamentów powinno zostać uzgodnione z lekarzem. Zaleca się, aby kobieta nie stosowała leków, które mogą przenikać do mleka i wpływać na jego ilość oraz skład, ponieważ mogą w ten sposób oddziaływać na organizm dziecka. Obecnie nie istnieją dostateczne dane, na podstawie których można stwierdzić, że przyjmowanie bilastyny może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka karmionego mlekiem matki. Wątpliwości w tym temacie warto rozpatrzyć wspólnie z lekarzem.



Problem z dostępem do specjalisty? Skorzystaj z porady lekarskiej online. Szybko i bez wychodzenia z domu!