Diphergan

Nazwa: Diphergan
Kategoria: leki na alergię, leki uspokajające, leki przeciwhistaminowe, leki przeciwwymiotne
Substancja czynna: chlorowodorek prometazyny (Promethazini hydrochloridum)
Dawka: 10 lub 25 mg (tabletki drażowane), 5 mg/5 ml (syrop)
Opakowanie: 20 tabletek lub 150 ml butelka syropu
Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/8249/leaflet

Diphergan - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Jeśli szukasz przeciwhistaminowego leku na alergię, który ponadto pomoże jako preparat na uspokojenie czy środek przeciwwymiotny, Diphergan to medykament odpowiedni do tego celu. Może być stosowany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, ponieważ przyjmuje formę tabletek i syropu. Jakie jest dawkowanie tego preparatu, jak konkretnie działa oraz dla kogo jest niewskazany można wyczytać z ulotki dołączonej do opakowania oraz opisu poniżej. Umów się na e-wizytę i zdobądź lek szybko i sprawnie!

Diphergan — czym jest i w jakich sytuacjach można go stosować?

Diphergan jest lekiem przeciwhistaminowym o silnym i długotrwałym działaniu. Wykazuje także działanie antyalergiczne, uspokajające i przeciwwymiotne. Medykament ten stosowany jest głównie w objawowym leczeniu wszelkich stanów alergicznych umiejscowionych w obrębie górnych dróg oddechowych oraz na skórze. Pomoże zatem także na pokrzywkę, reakcje anafilaktyczne na leki i białka czy zapalenie błony śluzowej nosa. Oprócz tego jest także lekiem, który może być stosowany w chorobie lokomocyjnej oraz jako substancja wspomagająca uspokojenie chorych przed operacją o podłożu chirurgicznym czy położniczym.

Kto może go stosować, a dla kogo jest przeciwwskazany?

Lek ten mogą stosować głównie osoby dorosłe, a także dzieci od 2. roku życia. W przypadku najmłodszych pacjentów uprawnionych do przyjmowania leku, stosuje się go w postaci syropu. Dla starszych pacjentów przyjmuje on postać tabletek. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na substancję czynną oraz inne składniki tworzące kapsułki. Nie można go stosować w przypadku pacjentów będących w stanie śpiączki, chorujących na depresję ośrodkowego układu nerwowego. Przeciwwskazane jest także podawanie leku pacjentom leczonym inhibitorami enzymu monoaminooksydazy oraz tym, którzy zakończyli leczenie lekami tego rodzaju w przeciągu 2 tygodni. Nie można go także stosować u dzieci, które nie osiągnęły 2. roku życia. Szczególną ostrożność należy także zachować w przypadku kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, pacjentów cierpiących na ciężką chorobę wieńcową, cukrzycę, padaczkę niewydolność nerek lub wątroby, jaskrę z wąskim kątem przesączania, astmatyków, osób wykazujących trudności w oddawaniu moczu czy zdiagnozowanych z niedrożnością żołądka. Pełna lista schorzeń, co do których powinno się podjąć szczególne środki ostrożności w przypadku przyjmowania leku, znajduje się na ulotce od producenta.

Skład i zawartość opakowania leku Diphergan

Substancją czynną w leku Diphergan jest chlorowodorek prometazyny. Jedna tabletka zawiera dawkę 25 mg. Do pozostałych składników znajdujących się w kapsułkach zaliczyć można między innymi skrobię ziemniaczaną, laktozę jednowodną, sacharozę, talk, żelatynę czy stearynian magnezu. Pełna lista składników tworzących tabletki znajduje się na ulotce od producenta. Lek ten sprzedawany jest także w postaci syropu. W tym przypadku w 5 ml roztworze znajduje się 5 mg substancji czynnej. Substancjami pomocniczymi są między innymi sacharoza, rozcieńczony kwas solny, pirosiarczan sodu czy benzoesan sodu. Pełna lista znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.

Jakie jest dawkowanie leku Diphergan?

Dawkowanie leku jest dobierane indywidualnie przez lekarza w zależności od tego, z jakim schorzeniem mierzy się pacjent, jaka jest jego intensywność i jak długie leczenie jest w danym przypadku potrzebne. W związku z tym należy bezwzględnie stosować się do wytycznych przedstawionych przez specjalistę podczas wypisywania recepty na lek. W przypadku leczenia zalecaną dawką dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 10. roku życia jest 25 mg leku przyjmowanego raz na dobę, choć w przypadku konieczności jej zwiększenia może być przepisana dawka 25 mg leku 2 razy na dobę. Dzieci pomiędzy 5. a 10. rokiem życia powinny z kolei przyjmować dawkę od 10 do 25 mg w postaci jednej tabletki bądź od 5 do 10 mg 2 razy w ciągu dnia. Najmłodsi pacjenci, zamiast tabletek mogą przyjmować syrop. Zalecaną dawką jest 0,125 mg leku na kilogram masy ciała, przyjmowaną w odstępie od 4 do 6 godzin. Dawki w przypadku leczenia choroby lokomocyjnej czy w przypadku stosowania leku jako środek uspokajający różnią się od dawkowania w leczeniu alergii. Zalecenia co do nich znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania. Należy jednak pamiętać, by kierować się dawkowaniem, które przepisał na recepcie specjalista.

Działania niepożądane wynikające ze stosowania leku Diphergan

Podobnie jak każdy inny lek, ten też może wywołać skutki uboczne, choć nie u każdego pacjenta muszą one wystąpić. Najczęściej są to senność, zawroty i bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia widzenia, zatrzymanie moczu, kołatanie serca, suchość jamy ustnej, nadwrażliwość na światło, podwyższenie ciśnienia tętniczego czy zmiany w wątrobie. Pojawiają się one jednak stosunkowo rzadko bądź ich częstotliwość jest nieznana. Większość z nich nie jest powodem do przerwania leczenia oraz ustępuje po pewnym czasie.





Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!