Claritine
Nazwa: | Claritine |
Kategoria: | lek na alergię |
Substancja czynna: | loratadyna |
Dawka: | tabletki 10 mg, syrop 1 mg/ml |
Opakowanie: | 30/60 tabletek, 120 ml/150 ml |
Claritine - opis i informacje o leku
Co to jest Claritine i w jakim celu się go stosuje?
Claritine to preparat przeciwhistaminowy wydawany tylko na receptę. Można go otrzymać w 2 postaciach – tabletek do połykania lub syropu do picia. Oba warianty tego produktu farmaceutycznego zawierają w swoim składzie substancję czynną w postaci loratadyny, za której sprawą dochodzi do znaczącej redukcji objawów wywołanych alergią. Producent leku twierdzi, że Claritine cechuje się wysokim poziomem wchłaniania. Po podaniu doustnym maksymalne stężenie we krwi może osiągnąć już po godzinie. Dzięki temu pacjent może szybko pozbyć się dokuczliwych objawów alergii.Jakie są wskazania do stosowania leku Claritine?
Lek Claritine stosuje się w terapii objawów alergii związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa i pokrzywki idiopatycznej o charakterze przewlekłym. Z właściwości preparatu mogą korzystać osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 2 roku życia. Ponieważ preparat ten jest wydawany wyłącznie na receptę, to lekarz decyduje o tym, czy dany pacjent może go stosować.Kiedy nie jest wskazane stosowanie preparatu Claritine?
Lekarz nie przepisze leku Claritine pacjentowi, który wykazuje uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek jego składnik oraz kobiecie w ciąży lub karmiącej piersią. Podstawą do wydania recepty na ten preparat jest uzasadnienie zdrowotne.Jak dawkuje się lek Claritine?
O tym w jaki sposób i jak długo pacjent powinien stosować lek Claritine w zwalczaniu objawów alergii decyduje lekarz w oparciu o jego stan zdrowia i aktualne badania laboratoryjne. Niezależnie od wariantu stałego lub płynnego leku przyjmuje się go bez względu na spożywany posiłek. Oznacza to, że nie jest istotne czy pacjent zażyje preparat przed, w trakcie czy po jedzeniu. Zazwyczaj zalecane dawkowanie u osób dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat opiera się na przyjmowaniu jednej tabletki lub 10 ml syropu raz na dobę. Dzieci poniżej 12 roku życia powinny stosować Claritine w postaci syropu w maksymalnej dawce 10 ml – w zależności od ich wagi. Zmniejszona dawka preparatu jest również zalecana osobom zmagającym się z niewydolnością wątroby. Lek powinien być przyjmowany według zaleceń wydanych przez specjalistę. Pacjent nie powinien sam modyfikować przyjmowanych dawek, ponieważ zażycie większej ilości preparatu może doprowadzić do wystąpienia dolegliwości, takich jak: bóle głowy, nadmierna senność i przyspieszone czynności układu krążenia.Jakie skutki uboczne może wywołać lek Claritine?
Działania niepożądane spowodowane terapią lekiem Claritine wiążą się zazwyczaj z występowaniem bólów głowy, zmęczenia i rozdrażnienia. U niektórych pacjentów może dojść do pojawienia się reakcji alergicznych, bezsenności, wzmożonego apetytu i nudności. Jeśli skutki uboczne są uciążliwe, utrudniają codzienne funkcjonowanie i zagrażają zdrowiu pacjenta, należy odstawić lek i zwrócić się po pomoc lekarską.Czy Claritine można łączyć z alkoholem?
Nie, w okresie terapii lekiem Claritine nie jest dopuszczalne spożywanie alkoholu, ponieważ składniki leku mogą nasilać jego negatywne działania i prowadzić do wystąpienia różych zaburzeń na tle zdrowotnym i psychicznym.Claritine w okresie ciąży i karmienia piersią
Kobiety w ciąży powinny powstrzymać się od przyjmowania leku Claritine – chyba, że lekarz zadecyduje inaczej. Ponieważ odnotowano przypadki przenikania loratadyny do mleka kobiety karmiącej, nie powinna ona stosować preparatu Claritine w trosce o zdrowie nowonarodzonego dziecka.Claritine a środki ostrożności
Niektóre grupy pacjentów powinny zachować szczególną ostrożność w okresie przyjmowania leku Claritine. Dotyczy to przede wszystkim osób, które zmagają się z ciężką niewydolnością wątroby, a także pacjentów, którzy nie tolerują galaktozy, braku laktazy lub chorują na zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Wówczas nie powinni oni przyjmować preparatu w formie tabletek. Ponieważ w syropie Claritine znajduje się sorbitol – jego stosowanie nie jest wskazane u pacjentów ze zdiagnozowaną nietolerancją fruktozy. Warto pamiętać, że w przypadku zaplanowanych alergicznych testów skórnych, pacjent powinien odstawić leki zawierające loratadynę przynajmniej 2 doby wcześniej.Zobacz również: