Depresja
Spis treści
Depresja – jakie są przyczyny tej choroby?
Jak rozpoznać depresję?
Farmakologia i psychoterapia w leczeniu depresji
Depresja – jakie leki wspomagają jej leczenie?
Depresja – jakie są przyczyny tej choroby?
Depresja to choroba, z którą zmaga się znaczna część społeczeństwa, jednak nie wszystkie jej przypadki są zdiagnozowane i właściwie leczone. W wielu przypadkach depresja jest chorobą długoterminową i postępującą, co może być ryzykowne dla zdrowia, a nawet życia. Nieleczona lub niewłaściwie leczona depresja obniża komfort życia, niekorzystnie wpływa na nastrój oraz aktywność człowieka. Na tę chorobę może zapaść każdy niezależnie o wieku, wykonywanego zawodu, czy ogólnego stanu zdrowia. Przyczyny powstania depresji są różne. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że skłonności do wystąpienia jej objawów można nabyć w drodze genetycznej. Jednak warto pamiętać, że przypadki depresji w rodzinie tylko zwiększają prawdopodobieństwo jej wystąpienia u innych członków i nie stanowią o jej pewnym rozwoju u konkretnej osoby. Istotne znaczenie dla pojawienia się symptomów depresyjnych mają również czynniki środowiskowe, przeżyte traumy, problemy osobiste związane z odrzuceniem, niezrozumieniem czy represjami. Na powstanie depresji znaczący wpływ ma również stres, zmęczenie, szkodliwy tryb życia. Choroba ta może być również skutkiem zaburzeń przekaźnictwa nerwowego. Według statystyk depresję częściej diagnozuje się u osób płci żeńskiej, jednak wiele opinii specjalistów wskazuje na to, że objawy depresyjne dotykają również mężczyzn, ale oni nieczęsto decydują się na kontakt z lekarzem w tej sprawie. Nie ulega jednak wątpliwości, że to właśnie odpowiednia diagnoza i leczenie zwiększają szanse na uporanie się z tą chorobą. Dlatego tak ważny jest kontakt z lekarzem w takich przypadkach.Jak rozpoznać depresję?
Depresja to choroba, która wykazuje różne symptomy. Zaliczyć do nich można, m.in. pogorszony nastrój i samopoczucie, problemy ze skupieniem, nieinteresowanie się codziennością oraz problemy ze snem i apetytem. Osoby zmagające się z depresją zazwyczaj czują się zmęczone, zrezygnowane, smutne, bezradne, mają niską samoocenę. Mogą mieć również myśli samobójcze. Zdarza się, że osoba zmagająca się z depresją bywa płaczliwa, apatyczna, nie odczuwa przyjemności i satysfakcji z podejmowanych działań. Jeśli ktoś zauważy takie objawy u siebie lub i innej osoby z rodziny lub znajomych, powinien natychmiast poprosić o pomoc specjalistę. Należy pamiętać, że leczenie stanów depresyjnych nie zawsze wiąże się z przyjmowaniem silnej farmakologii. Rozpoczęcie leczenia we wczesnym stadium depresji pozwala korzystnie wpłynąć na równowagę psychiczną chorego i powrócić do pełnej formy.Farmakologia i psychoterapia w leczeniu depresji
W przypadku mniej nasilonych objawów depresji można korzystać z leków bez recepty, do których zalicza się, np. preparaty wyprodukowane na bazie dziurawca. Należy jednak wiedzieć, że łączenie tego typu medykamentów z innymi lekami może hamować ich skuteczne działanie. W ciężkich przypadkach depresyjnych lepiej nie stosować farmakologii w sposób samodzielny, bez konsultacji lekarskiej, ponieważ może to być ryzykowne dla zdrowia pacjenta. Każde objawy depresyjne powinny być skonsultowane ze specjalistą, który zaproponuje odpowiedni schemat leczenia. W przypadku przepisania antydepresantów, należy stosować je zgodnie z zaleceniami, biorąc pod uwagę działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas terapii. Leki to nie wszystko, co może pomóc w walce z depresją. Istotnym składnikiem leczenia jest również psychoterapia, która pomaga np. w zrozumieniu i radzeniu sobie z własnymi emocjami.Depresja – jakie leki wspomagają jej leczenie?
Aby leczenie depresji przynosiło efekty ważny jest stały kontakt ze specjalistą. W trosce o własne zdrowie warto przedstawić mu swoje problemy i zadawać pytania dotyczące stanu zdrowia i proponowanych metod leczenia. Wielu pacjentów rezygnuje z porady u specjalisty, ponieważ leki psychotropowe kojarzą się im z uzależnieniem i otumanieniem. Nie jest to prawdą, ponieważ dobrze dobrane leki zamiast uzależnić i otępić pacjenta, pomagają mu w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli preparaty antydepresyjne będą dobrane i przyjmowane przez pacjenta w sposób prawidłowy, nie należy obawiać się ich wpływu na organizm. Ważne, aby zażywać je zgodnie z zaleceniami i w oparciu o ulotkę informacyjną producenta, nie ingerując w dawkowanie i nie przerywając leczenia bez porozumienia z lekarzem. Trzeba przy tym pamiętać, że leczenie depresji to długi i wymagający proces, którego efekty nie pojawiają się od razu. Dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość. Leki na depresję różnią się między sobą składem i zawartością substancji czynnych, a także sposobem działania i skutkami ubocznymi, które mogą powodować w organizmie pacjenta. Typowe preparaty psychotropowe działają na ośrodkowy układ nerwowy, zwalczając stany depresyjne i lękowe. W wielu przypadkach wywierają wpływ na funkcjonowanie receptorów układów neuroprzekaźnikowych oraz na zwiększenie poziomu noradrenaliny i dopaminy. Wśród nich można wymienić: leki SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny), które wpływają na wyższe stężenie serotoniny w mózgu i hamują jej wychwyt zwrotny przez neurony, dzięki czemu zwiększa się przekaźnictwo w mózgu. Ta grupa środków działa przeciwlękowo, ale może również wpływać niekorzystnie na organizm pacjenta, powodując u niego bezsenność lub potęgując senność, a także będąc przyczyną problemów w układzie trawiennym; leki SNRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny), które działają przeciwbólowo, ale mogą np. podwyższać ciśnienie tętnicze; leki MAO (inhibitory monoaminooksydazy), które skutecznie walczą z pierwszymi zaburzeniami depresyjnymi – lękami i uczuciem przygnębienia; leki TLPD (trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne), które osłabiają wychwyt zwrotny serotoniny i noradrenaliny i stosowane są w przypadku, kiedy mniej inwazyjne preparaty zawodzą, ponieważ stosowanie tej grupy leków wiąże się z szerokim spektrum działań niepożądanych. W leczeniu depresji stosuje się także czteropierścieniowe leki przeciwdepresyjne, do których zaliczyć można mianserynę, mirtazapinę i maprotylinę. Należy podkreślić, że cały czas trwają badania kliniczne innych substancji przydatnych w leczeniu stanów depresyjnych, co oznacza, że medycyna zwalczająca dolegliwości związane z depresją cały czas się rozwija.Zobacz również: