Czy od zatok bolą oczy? Objawy i leczenie zapalenia zatok przynosowych

Zapalenie zatok najczęściej przejawia się dolegliwościami bólowymi. Jednak czy od zatok bolą oczy? Okazuje się, że dyskomfort w okolicy oczodołowej to symptom bardzo charakterystyczny dla tej choroby!

czy od zatok bolą oczy

Zatoki to puste przestrzenie, które znajdują się w kościach twarzoczaszki. Wyściełająca je błona śluzowa odpowiada za produkcję wydzieliny, która oczyszcza i nawilża powietrze trafiające tam z jamy nosowej podczas wdechu. Dzięki temu procesowi nie podrażnia ono dalszych odcinków dróg oddechowych. Kiedy pojawi się infekcja śluzówki, znana jako zapalenie zatok, chory doświadcza wielu dolegliwości bólowych. Poniżej odpowiadamy, czy od zatok bolą oczy!

Zapalenie zatok – przyczyny choroby

Zapalenie zatok może mieć podłoże wirusowe, bakteryjne lub grzybicze. W zależności od przyczyny wyróżniamy kilka rodzajów schorzenia. Ostre zapalenie zatok najczęściej wywoływane jest przez wirusy. Poza tym może występować także przewlekłe zapalenie zatok. Choroba zazwyczaj wykształca się z przeziębienia, dlatego każdą infekcję dróg oddechowych warto leczyć – pomocna w tym będzie e-recepta. Najbardziej narażone są na nią osoby, które mają skrzywienie przegrody nosa (anatomicznie lub w wyniku urazu), stwierdzone polipy nosa, a także upośledzoną odporność. Infekcja objawia się promieniującym bólem głowy, dlatego zasadne wydaje się pytanie o to, czy od zatok bolą oczy.

Czy od zatok bolą oczy – co oznacza ból okolic oczodołu?

Czy od zatok bolą oczy? W przebiegu choroby pacjent odczuwa ból zatok, który spowodowany jest obrzękiem błony śluzowej nosa i zatok. Dochodzi też do utraty drożności oraz zalegania wydzieliny, co stanowi przyczynę bólu. Pojawia się uczucie rozpierania w okolicy oczodołowej, co jest odbierane jako ból oczu. Nasila się on przy pochylaniu oraz unoszeniu głowy, natomiast ulgę przynosi pozycja leżąca. W zależności od miejsca, w jakim występuje, można mówić o różnych typach zakażenia:

  • o zapaleniu zatok czołowych świadczy ból nad oczami oraz w okolicy czoła;
  • objawem zapalenia zatok sitowych jest ból pomiędzy oczami, odbierany jako ucisk wewnętrznego kącika oka, oraz u nasady nosa;
  • zapalenie zatok szczękowych najczęściej oznacza ból pod oczami, a także w okolicach kości policzkowych, górnej szczęki i skroni;
  • o zapaleniu zatok klinowych świadczy ból w oczodołach oraz z tyłu czaszki.
Zobacz też  Alergiczne zapalenie zatok – przyczyny, objawy, leczenie

Ból głowy, katar, wyciek wydzieliny z nosa – pozostałe objawy stanu zapalnego

Zapalenie zatok objawia się wieloma przykrymi dolegliwościami. Z tego powodu chorzy bardzo często korzystają z L4 online. Początkowe symptomy są bardzo ogólne – pojawia się ogólne osłabienie, gorączka, niekiedy też ból mięśni. Jednak wraz z rozwojem choroby dochodzą do tego kolejne objawy, które warto skonsultować z lekarzem:

  • ból głowy (niemal wszystkich jej okolic) – silniejszy ból pojawia się przy pochylaniu;
  • wyciekająca wydzielina – nosem lub tylną ścianą gardła;
  • niedrożność nosa;
  • uczucie zatkanego nosa;
  • zaburzenia węchu;
  • halitoza (nieprzyjemny zapach z ust).

Jak leczyć zapalenie zatok?

Stwierdzenie tego, czy od zatok bolą oczy oraz zaobserwowanie u siebie innych objawów, powinno skutkować wizytą u laryngologa. Zapalenie zatok powinno się leczyć, najpierw należy wykonać kilka badań diagnostycznych. W większości przypadków wystarczy wywiad oraz badanie wnętrza nosa. Kiedy jednak pojawia się podejrzenie bakteryjnego lub grzybiczego zapalenia, wskazaniem staje się wykonanie tomografii komputerowej (rzadziej zdjęć RTG) głowy w okolicach zatok. Są one zlecane także wtedy, kiedy infekcja ma charakter nawracający. Specjalista na pewno zaleci skorzystanie z możliwości, jaką jest zwolnienie lekarskie online.

Leczenie stanu zapalnego

Na początku stosowane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zazwyczaj jest to połączenie ibuprofenu z pseudoefedryną. Dzięki temu eliminuje się wszystkie dolegliwości odczuwane w wyniku zapalenia, czyli ból głowy i oczu, zatkanie ujścia zatok czy obrzęk błony śluzowej wyścielającej nos i zatoki. Mogą mieć również postać spreju lub kropli do nosa. Jeżeli przyczyną są na przykład bakterie, lekarz zwykle zaleca antybiotyk albo włącza sterydy. Leczenie farmakologiczne można wspierać domowymi sposobami, które również łagodzą dokuczliwe objawy. Bardzo często stosowanymi rozwiązaniami są inhalacje oraz płukanie zatok roztworem soli fizjologicznej lub wodą morską.

Zobacz też  Ropne zapalenie zatok – przyczyny, objawy i leczenie infekcji bakteryjnej

Leki, które mogą pomóc na zapalenie zatok

Najlepszymi metodami na leczenie choroby oraz łagodzenie objawów są odpowiednio dobrane farmaceutyki. Na dolegliwość tego typu mogą pomóc takie specyfiki, jak:

Zapalenie zatok – możliwe powikłania

W przypadku zapalenia zatok lepiej nie lekceważyć żadnego objawu. Dolegliwość może wydawać się mało przyjemna, ale niezbyt groźna. Niemal zawsze tak jest, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy rozwija się z niej na przykład zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ropnie (mózgu, oczodołu), zapalenie tkanek miękkich oczodołu czy obrzęk zapalny powiek.

Mimo że odpowiedź na pytanie, czy od zatok bolą oczy, może wydawać się banalna, pomaga uniknąć wielu przykrych niespodzianek. Taki ból może świadczyć o zapaleniu zatok. Jeśli choroba nie zostanie odpowiednio leczona, wówczas istnieje ryzyko, że rozwinie się jej przewlekła forma lub nawet pojawią się powikłania.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.