Kac moralny – nie tylko po przedawkowaniu alkoholu na imprezie. Skąd się bierze?

Kac moralny bywa nazywany syndromem dnia poprzedniego. Najczęściej wiązany jest z mocno zakrapianą imprezą i utratą kontroli wskutek przedawkowania alkoholu. Poznaj mechanizmy powstawania tego stanu i sposoby radzenia sobie z sytuacją.

kac moralny

Bardzo często kac moralny pojawia się po wydarzeniu, któremu towarzyszyło picie dużych ilości alkoholu. Zwykle wieczór zaczyna się bardzo niewinnie. Kieliszek dla rozluźnienia, kolejny dla towarzystwa, aż w końcu ktoś budzi się rano nie tylko bólem głowy, ale również poczuciem wstydu. Zdaje sobie sprawę, do jakiego stanu się doprowadził i jak zachowywał pod wpływem alkoholu. Jednak nie tylko używka może wywoływać kaca moralnego. Poniżej wyjaśniamy, co jeszcze się do niego przyczynia.

Czym jest kac moralny?

Kac moralny to sytuacja, kiedy ktoś postąpił wbrew swojemu kodeksowi wartości lub obowiązującym normom moralnym. Wobec tego doświadcza bardzo silnych uczuć – wstydu, poczucia winy oraz wyrzutów sumienia. Trudno tu jednak o naukową definicję, ponieważ tzw. moralniak nie stał się jeszcze przedmiotem badań medycznych. Bywa traktowany dosyć pobłażliwie jako stan związany z wypiciem alkoholu, występujący równolegle z kacem fizycznym. Towarzyszące temu dolegliwości mogą być na tyle poważne, że czasem potrzebna jest e-recepta, aby mieć możliwość łagodzenia skutki nadmiernego spożycia. Groźnym powikłaniem jest zwłaszcza odwodnienie.

Kac moralny po alkoholu

Jak wspominaliśmy, kac moralny najczęściej występuje po alkoholu. Jest to bowiem stan, kiedy najłatwiej zatracić hamulce i przekroczyć własne granice. Początkowo alkohol działa rozluźniająco, jednak jeśli się z nim przesadzi, przyjemny wieczór może zamienić się w koszmar. Oddziałuje na układ nerwowy, układ limbiczny, receptory opioidowe oraz podwzgórze. Te są odpowiedzialne za przetwarzanie informacji, a także pamięć, odczuwanie przyjemności (bądź nie), emocje oraz pobudzenie seksualne. Stąd tak łatwo powiedzieć jedno słowo za dużo, wywołać awanturę, bójkę czy nawet zgodzić się na przypadkowy seks. Pamięć o zbytniej szczerości to najmniejszy problem, jaki może towarzyszyć tzw. syndromowi dnia wczorajszego. Często wydarzenia kryją się w mroku alkoholowych oparów, co prowadzi do dalszego obniżenia nastroju. W takiej sytuacji warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest L4 online. Kac moralny, zwłaszcza po przecenieniu własnych możliwości związanych z alkoholem, często uniemożliwia wykonywanie obowiązków zawodowych.

Zobacz też  Lęki po alkoholu – jak poradzić sobie z nerwicą alkoholową?

Kac fizyczny i sposoby na kaca

Spożycie alkoholu wywołuje jednak nie tylko moralniaka, ale również zwykłego kaca. Jest to najczęstsza reakcja organizmu na działania wątroby, która stara się zmetabolizować napoje procentowe. Powstaje wtedy aldehyd octowy, będący substancją toksyczną. To jego działaniu wiele osób „zawdzięcza” odczuwane na następny dzień po ostrym imprezowaniu ból głowy oraz nudności. Mimo że u większości osób zwykły kac fizyczny nie powoduje tego moralnego, często pojawia się u osób uzależnionych. Walka z nałogiem jest trudna, a każde potknięcie powoduje frustrację i utratę pewności siebie. W takiej sytuacji kac moralny może przerodzić się głębszą dolegliwość natury psychicznej. Dlatego leczeniu choroby alkoholowej powinno towarzyszyć wsparcie specjalistów.

Moralniak – inne przyczyny złego samopoczucia

Choć często jest kojarzony przede wszystkim z utratą panowania nad sobą po alkoholu, kac moralny może pojawić się również w związku z innymi sytuacjami. Należy utożsamiać go z silnymi negatywnymi uczuciami, które są wynikiem czynów dokonywanych z pełną świadomością oraz premedytacją. Można wymienić tu takie obszary jak:

  • zdrada partnera;
  • seks bez zabezpieczeń;
  • nieudzielenie pomocy;
  • spowodowanie wypadku;
  • powiedzenie kilku słów za dużo.

Kac moralny – kto jest na niego najbardziej narażony?

Wymienione wyżej przyczyny mają różny ciężar gatunkowy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że odczuwanie kaca moralnego zależy od psychiki i charakteru danej osoby. Niekiedy wystarczy z pozoru błaha sytuacja, by ktoś tracił czas na ciągłe analizowanie swojego przewinienia. Niektórzy są bowiem bardziej narażeni na tego typu dolegliwości natury psychicznej. Szczególne predyspozycje mają do tego perfekcjoniści, którzy nie zostawiają sobie przestrzeni na popełnianie błędów i są bardzo wyczuleni na swój temat. Oprócz tego kac moralny może pojawić się u osób o obniżonym poczuciu wartości czy niskiej samoocenie, które i tak nie widzą ani nie doceniają swoich zalet. Niekiedy symptomy okazują się tak dokuczliwe, że konieczne okazuje się zwolnienie lekarskie online, które pomoże uporać się z emocjami.

Zobacz też  NASEN – recepta online

Jakie są objawy kaca moralnego?

Objawy kaca moralnego nie są tak charakterystyczne, jak zwykłego. Najczęściej wymienia się jednak wstyd i wyrzuty sumienia na myśl o postępowaniu, które doprowadziło do tej sytuacji. Trzeba przy tym pamiętać, że odczucia mogą też zależeć od osobowości, a także przyczyny leżącej u podłoża kaca moralnego. Im jest ona poważniejsza, tym bardziej intensywne objawy. Wobec tego należy wymienić tu między innymi:

  • ciągłe uczucie niepokoju oraz lęk;
  • objawy somatyczne (na przykład nadmierna potliwość);
  • dogłębny smutek i żal;
  • izolacja społeczna;
  • próba usprawiedliwienia i racjonalizowania swojego zachowania;
  • ciągłe wracanie do problematycznej sytuacji i analizowanie jej.

Kac moralny a depresja

„Zwykły” kac moralny po imprezie nie powinien być utożsamiany z depresją. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że teoretycznie ten stan może się wiązać z tą niezwykle podstępną chorobą. Jeżeli przyczyna jest naprawdę dużej wagi (na przykład spowodowanie wypadku czy przyczynienie się do rozpadu związku), wtedy kac moralny może przerodzić się w coś poważniejszego. Jeśli symptomy utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Depresja jest chorobą, którą można pokonać dzięki terapii i farmakologii. Pomocne leki to między innymi:

Czy można uniknąć kaca moralnego?

Kac moralny to na pewno bardzo męcząca psychicznie przypadłość. Stąd zasadne wydaje się pytanie o to, czy można jej uniknąć. Człowiek ma to do siebie, że działa impulsywnie, a zastanowienie przychodzi dopiero po fakcie. Najlepszą receptą jest więc wstrzemięźliwość, ustalenie i trzymanie się swoich granic, a także przeanalizowanie sytuacji przed podjęciem jakich działań. Czy każdy jest w stanie sobie na to pozwolić? Ocena jest oczywiście indywidualna.

Zobacz też  NASEN – gdzie bez recepty?

Zobacz, jak poradzić sobie z moralniakiem!

Co robić, jeżeli ktoś doświadczy kaca moralnego? W przypadku syndromu poimprezowego na pewno warto pomyśleć i wyciągnąć konstruktywne wnioski na przyszłość. Poza tym ludzki umysł na potrafi się zabezpieczyć właśnie na wypadek takich sytuacji. Mimo że na początku uczucia zawstydzenia i wyrzutów sumienia są bardzo dojmujące, zwykle szybko bledną. Po dwóch dniach nie powinno być po nich śladu. Jest to mechanizm obronny ludzkiego umysłu. W przypadku gdy przewinienie nie daje spokoju, na pewno warto przeprosić i zadośćuczynić osobie, która mogła doznać krzywdy. Natomiast w najtrudniejszych sytuacjach warto zwrócić się o pomoc do specjalisty i przepracować problem z psychologiem lub psychiatrą.

Chociaż bywa trywializowany, kac moralny może stanowić głębszy problem. Jeśli związane z nim odczucia nie miną w ciągu dwóch tygodni, warto porozmawiać o nim z lekarzem. Nie jest bowiem wyłącznie symptomem po szalonej zakrapianej imprezie. Istnieje ryzyko, że ten stan przerodzi się w poważniejsze problemy psychiczne.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.