» Strona główna » Zdrowie » Czerwone plamy po alkoholu – co to za wypieki?
Czerwone plamy po alkoholu to częsty objaw jego nietolerancji. Zwykle plamki występują na twarzy, mogą jednak pojawić się na szyi, ramionach, a nawet całym ciele. Jedynym sposobem na uniknięcie zaczerwienienia jest rezygnacja z alkoholu lub znaczne ograniczenie jego spożycia.
Zaczerwienienie twarzy po spożyciu alkoholu jest reakcją organizmu na etanol. Jeden z metabolitów to aldehyd octowy, czyli groźna toksyna, której nagromadzenie może wywoływać niepożądane skutki – między innymi charakterystyczne czerwone plamy umiejscowione głównie na twarzy. Toksyny powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, a ilość wypitego alkoholu nie ma tu znaczenia. Badania pokazują, że osoby z nietolerancją alkoholu są bardziej narażone na rozwój nowotworów i poważnych schorzeń wątroby. Czerwone plamy po alkoholu mogą również świadczyć o nadciśnieniu. Osoby, które po raz pierwszy obserwują u siebie wypieki po wypiciu trunku, powinny skonsultować się z lekarzem.
Choć zaczerwienienie twarzy po spożyciu alkoholu zdarza się często i nikogo nie dziwi, niewiele osób wie, co jest przyczyną takich rumieńców. Warto zwrócić uwagę, że czerwone plamy po alkoholu nie dotyczą każdego, ponieważ zwykle pojawiają się u osób z nietolerancją alkoholu. Dlaczego zatem u jednych widać wypieki już po wypiciu jednego drinka, a u innych nie występują wcale? Rozwiązania tej zagadki należy poszukać, analizując proces metabolizowania alkoholu. Ten ostatni zawiera etanol, który musi zostać rozłożony i wydalony. W procesie rozkładu etanolu powstaje substancja nazywana aldehydem octowym. Do jej trawienia niezbędny jest enzym wątrobowy – dehydrogenaza aldehydowa 2 (ALDH2). W przypadku jego braku toksyna zaczyna odkładać się w organizmie. Jej obecność powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych na twarzy. Zaczerwienienie jest też skutkiem podwyższonego ciśnienia krwi.
Choć podstawową przyczyną pojawiania się plam na ciele po wypiciu wysokoprocentowych napojów jest niska tolerancja na alkohol, takie wypieki mogą również świadczyć o konkretnych problemach zdrowotnych. Z tego powodu nie należy takiej sytuacji bagatelizować – warto skontaktować się ze specjalistą, by poznać przyczynę niepokojących objawów. Zaczerwienienie policzków w trakcie spożywania trunków może świadczyć o nadciśnieniu tętniczym, ale także o rozwoju nowotworu (głównie raka gardła). Przeprowadzone badania pozwalają przypuszczać, że wysoki poziom aldehydu octowego wpływa na ekspansję komórek rakowych. Statystyki pokazują, że osoby źle tolerujące napoje alkoholowe są obarczone większym ryzykiem rozwoju chorób wątroby. Czerwone plamy po alkoholu mogą świadczyć o już istniejącym schorzeniu.
Nie tylko charakterystyczne wypieki są objawem złej reakcji organizmu na alkohol. Już spożycie niewielkiej dawki trunku może wywołać nieprzyjemne dolegliwości:
Choć symptomy te są charakterystyczne dla kaca, który pojawia się zazwyczaj około 10 godzin po zaprzestaniu picia, w przypadku osób z zaburzeniami trawienia mogą wystąpić już po pierwszym kieliszku trunku. W skrajnych przypadkach wystarczy kilka łyków, by poczuć się gorzej. Gdy złe samopoczucie utrzymuje się dłużej i uniemożliwia wykonywanie codziennych obowiązków, wykorzystaj L4 online i wykonaj najważniejsze badania. Sprawdź, czy czerwone plamy po alkoholu nie wymagają wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Alkohol szkodzi zdrowiu – to powszechna wiedza. Jego picie przyczynia się do rozwoju wielu chorób, prowadzi do niedoborów witamin i minerałów, zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów, zawału, udaru. Jeśli podczas picia alkoholu na ciele pojawiają się plamki, można podejrzewać kłopoty z trawieniem, czyli wspomniany brak enzymu odpowiadającego za rozkład aldehydu octowego na mniej szkodliwe substancje i metabolity. Jak działać w takiej sytuacji? Aby uniknąć występowania rumienia, należy całkowicie wyeliminować napoje wyskokowe lub przynajmniej znacznie ograniczyć ilość przyjmowanego alkoholu. Krótko mówiąc, aby czerwone plamy po alkoholu nie pojawiały się, trzeba przestać pić.
Niepokojące objawy pojawiające się już po niewielkiej ilości alkoholu wymagają konsultacji lekarskiej – zwłaszcza jeśli do tej pory nic takiego nie miało miejsca. Warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest e-konsultacja. Poradę można uzyskać bez wychodzenia z domu. Być może specjalista zadecyduje, że konieczna jest diagnostyka, znalezienie podstawowej przyczyny uciążliwych symptomów. Czy powodem wypieków w postaci plam jest nietolerancja, czy alergia? A może inna choroba?
Czy diagnostyka jest konieczna? Oczywiście można po prostu zrezygnować z alkoholu, a problem z plamami zniknie. Można również sprawdzić, czy za objawy odpowiada brak enzymu ALDH2 – wystarczy poprosić lekarza o skierowanie na badanie genetyczne. Testy potwierdzą lub wykluczą to zaburzenie. Jeżeli po wypiciu napoju wyskokowego obserwujesz u siebie nieco inne symptomy, np. świąd skóry, wysypkę, nudności i obrzęk może to świadczyć o alergii – nie należy mylić jej z nietolerancją. W przypadku alergii mówimy o nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na składniki danego trunku jak zboża, chmiel czy owoce. Ciężka alergia może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet zgonu. Czerwone plamy na twarzy po alkoholu świadczą raczej o nietolerancji, a nie alergii.
Spożywanie alkoholu przyczynia się do rozwoju schorzeń – chorób wątroby, serca, nadciśnienia, problemów neurologicznych. Zwiększa również ryzyko wystąpienia raka. Diagnostyka może więc obejmować badania w kierunku tego rodzaju przypadłości – warto sprawdzić, w jakiej kondycji znajduje się organizm. W przypadku zdiagnozowania jakiegoś schorzenia wdrażane jest odpowiednie leczenie. W takiej sytuacji możesz otrzymać zwolnienie lekarskie online. Pamiętaj, aby ten czas przeznaczyć na powrót do zdrowia. Jeśli lekarz zadecyduje o przyjmowaniu konkretnych preparatów, możesz skorzystać z rozwiązania, jakim jest e-recepta. Dzięki temu szybko zaopatrzysz się w niezbędne leki na nadciśnienie:
Możesz też potrzebować preparatów przeciwalergicznych jak:
Alkohol wypłukuje z organizmu witaminy i minerały – potas, magnez, sód. Niedobory odpowiadają za wiele nieprzyjemnych objawów, do których należy drżenie mięśni czy kołatanie serca. Po suto zakrapianej imprezie należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i uzupełnienie cennych składników. W aptekach dostępne są specjalne preparaty, dzięki którym dostarczysz niezbędnych minerałów. Warto również pamiętać o suplementacji witamin z grupy B. Lekarz może zaproponować:
Płyny warto uzupełniać nie tylko po zakończonej imprezie, ale również w jej trakcie. Może to zapobiec nieprzyjemnym konsekwencjom w postaci kaca. Przed planowaną zabawą dobrze jest przyjąć większą dawkę witaminy C i zjeść pożywny posiłek.
Czerwone plamy po alkoholu mogą świadczyć o tym, że twój organizm nie umie rozkładać aldehydu octowego lub oznaczać, że cierpisz na jakieś przewlekłe schorzenia. Warto jednak wiedzieć, że spożywanie napojów wyskokowych w dużych ilościach odbija się na kondycji skóry w jeszcze inny sposób. Sprawia, że skóra staje się przesuszona, matowa, traci jędrność i staje się bardziej podatna na uszkodzenia i urazy. Osoby nadużywające alkoholu są narażone na rozwój infekcji grzybiczych, bakteryjnych, łuszczycy, różyczki, trądziku różowatego. Nałogowi alkoholicy mają dodatkowo sine cienie i obrzęki pod oczami. To kolejny dowód na to, że należy unikać zbyt częstego picia trunków.
Plamy na ciele po spożyciu alkoholu mogą być schorzeniem dotykającym osób z niedoborem enzymu trawiennego, ale również cierpiących np. na nadciśnienie. Czasem są zupełnie nieszkodliwe, jednak zawsze warto się upewnić, czy nie kryje się za nimi nic bardziej niebezpiecznego.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.