Cerazette
Nazwa: | Cerazette |
Kategoria: | Leki antykoncepcyjne |
Status: | Dostępny na receptę |
Forma: | Tabletki powlekane |
Substancja czynna: | Dezogestrel |
Dawka: | 75 μg |
Opakowanie [ilość kapsułek]: | 28/84 |
Cerazette - opis i informacje o leku
Cerazette to lek antykoncepcyjny występujący w formie tabletek. Opiera swoje działanie na substancji czynnej – dezogestrelu. Jak każdy inny lek antykoncepcyjny, Cerazette dostępny jest wyłącznie na receptę. Ku wygodzie pacjenta receptę na lek można uzyskać bez wychodzenia z domu. W tym celu wystarczy wypełnić formularz na stronie, który następnie drogą internetową trafia do odpowiedniego lekarza. Na podstawie zebranych informacji lekarz ma prawo wystawić e-receptę, którą następnie pacjent może okazać w aptece.Cerazette – na co stosuje się ten lek?
Cerazette jako lek antykoncepcyjny stosowany jest w celu zapobiegania ciąży. Jego substancją czynną jest dezogestrel – progestagen III generacji. Cerazette nie zawiera estrogenu, który może powodować więcej działań niepożądanych. Z tego względu lek uznaje się za bezpieczny i komfortowy dla szerokiej grupy pacjentek. Poprawne stosowanie leku Cerazette, jak i każdej innej antykoncepcji, znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Stosując ten preparat, należy pozostawać w kontakcie z lekarzem i informować o występowaniu uciążliwych efektów ubocznych czy innych niedogodności.W jaki sposób przyjmować Cerazette?
Cerazette występują w formie tabletek powlekanych. Należy je przyjmować doustnie i popijać niewielką ilością wody. Poprawne przyjmowanie leków antykoncepcyjnych jest kluczowe dla zapobiegania ciąży. Nie stosowanie się do instrukcji może zarówno przyczynić się do zapłodnienia, jak i zwiększyć szansę na wystąpienie efektów ubocznych.Jak wygląda dawkowanie leku Cerazette?
Cerazette przyjmuje się raz dziennie i możliwie o stałej porze dnia. Pierwszą tabletkę należy przyjąć pierwszego dnia cyklu menstruacyjnego, a następnie zażywać lek prze kolejne 28 dni. Tabletki należy przyjmować zgodnie z kierunkiem strzałek narysowanych na listku. W przypadku pacjentek, które niedawno urodziły bądź poroniły w II trymestrze ciąży, należy rozpocząć zażywanie leku Cerazette między 21 a 28 dniem po porodzie lub poronieniu. Jeżeli pacjentka rozpoczyna antykoncepcję nie pierwszego dnia cyklu, a między 2 a 5 dniem, przez pierwszy tydzień musi stosować dodatkowo antykoncepcję barierową, co zmniejszy szansę na zajście w ciążę.Co znajduje się w składzie leku Cerazette?
Substancja czynna leku Cerazette to progestagen o nazwie dezogestrel, który hamuje proces owulacji oraz zagęszcza śluz w szyjce macicy i nie przepuszcza plemników. W składzie Cerazette występują również substancje pomocnicze, m.in. krzemionka koloidalna bezwodna, hypromeloza, dwutlenek tytanu oraz laktoza. Ze względu na obecność laktozy pacjenci cierpiący na jej nietolerancję powinni przyjmować lek z ostrożnością.Jak wygląda działanie substancji czynnej leku Cerazette?
Cerazette zawiera tylko progestagen, a jego działanie polega głównie na zatrzymaniu migracji plemników przez kanał szyjki macicy. Większość niezłożonych leków antykoncepcyjnych nie hamuje dojrzewania komórki jajowej, jednakże nie dotyczy to tabletek Cerazette. Poza zatrzymaniem migracji plemników, lek ten dodatkowo hamuje dojrzewanie komórki jajowej. Ze względu na brak obecności estrogenów trafia do większej grupy kobiet, którym leki antykoncepcyjne z estrogenami mogą szkodzić ze względu na nietolerancję czy większą szansę na wywołanie efektów ubocznych. Cerazette jest zatem lekiem skutecznym, którego zażywanie powinno być komfortowe.Co zrobić w przypadku pominięcia przyjęcia dziennej dawki Cerazette?
Każda pominięta tabletka zmniejsza skuteczność leczenia antykoncepcyjnego, szczególnie jeśli między dwiema dawkami nastąpiła przerwa dłuższa niż 36 godzin. Jeżeli opóźnienie wynosi mniej niż 12 godzin, należy jak najszybciej przyjąć tabletkę, a kolejne dawki przyjmować o ustalonej porze. Jeżeli opóźnienie wynosi ponad 12 godzin, należy natychmiast zażyć tabletkę, a przez kolejny tydzień stosować dodatkową metodę antykoncepcji.Jakie efekty uboczne mogą pojawić się przy stosowaniu Cerazette?
Efekty uboczne przy stosowaniu Cerazette mogą, lecz nie muszą występować. Jeżeli działania niepożądane znacznie utrudniają funkcjonowanie pacjentki, należy skonsultować się z lekarzem, a wówczas możliwa będzie zmiana leków antykoncepcyjnych na bardziej odpowiednie. Do najczęściej występujących efektów ubocznych przy zażywaniu Cerazette znajdują się: zmiany nastroju (w tym występowanie nastroju depresyjnego), zmniejszenie libido, bóle głowy, nudności, trądzik, ból piersi, zwiększona masa ciała. Rzadziej pojawiają się wymioty, zmęczenie czy zakażenie pochwy. Każdy efekt uboczny warto skonsultować ze specjalistą.Czy Cerazette mogą przyjmować osoby przed 18 rokiem życia?
Nie istnieją dane dotyczące wpływu Cerazette na osoby poniżej 18 roku życia, w związku z czym zalecana jest ostrożność.Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Cerazette?
Cerazette nie powinien być zażywany przez pacjentki nadwrażliwe lub uczulone na substancje występujące w składzie leku (warto przypomnieć o obecności laktozy w tabletkach). Inne przeciwwskazania do stosowania Cerazette to m.in.: krwawienie z pochwy o nieznanej przyczynie, nowotwór zależny od hormonów płciowych, żółtaczka lub ciężkie choroby wątroby, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa.Zobacz również: