Elin

Nazwa Elin
Kategoria tabletki antykoncepcyjne
Substancja czynna norgestymat (norgestimatum) oraz etynyloestradiol (ethinylestradiolum)
Dawka 250 mcg + 35 mcg
Opakowanie 21/63/126 lub 274 tabletki
Źródło: https://dimedic.eu/sites/default/files/Ulotka-Elin.pdf

Elin - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Elin stosowany jest jako lek antykoncepcyjny o dużej skuteczności. O tym, jak działa, dla kogo jest przeznaczony i jak poprawnie go stosować, dowiedzieć się można dzięki informacjom zawartym w ulotce dołączonej do opakowania Elin oraz w poniższym opisie. Nie czekaj, umów się n teleporadę już dziś i zdobądź receptę na lek.

Elin – czym jest ten lek?

Elin to lek antykoncepcyjny stosowany doustnie i pomagający przeciwdziałać zajściu w ciążę. Jest medykamentem przeznaczonym wyłącznie w tym celu, zawierającym żeńskie hormony płciowe i określanym jako złożony hormonalny środek antykoncepcyjny. Hormony zawarte w leku Elin przeciwdziałają uwolnieniu komórki jajowej z jajników oraz zagęszczają śluz znajdujący się w szyjce macicy. Działania te skutecznie utrudniają zajście kobiety w ciążę.

Dla kogo przeznaczony jest lek Elin?

Lek ten przeznaczony jest dla kobiet, które chcą stosować antykoncepcję mającą na celu zapobieganie ciąży. Jest to lek także dla kobiet, które urodziły niedawno dziecko i chcą zabezpieczyć się przed kolejną ciążą po porodzie. Stosowanie go musi być jednak wcześniej skonsultowane z lekarzem, który wraz z pacjentką uzgodni czas, który będzie najbardziej odpowiedni, by rozpocząć ponowne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych po okresie ciąży.

Kto nie powinien stosować leku Elin?

W stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych występuje wiele przeciwwskazań, wśród których podstawowymi są uczulenie na którykolwiek ze składników leku bądź występowanie u pacjentki zakrzepów krwi czy problemów z jej krzepliwością. Nie należy także stosować leku w przypadku zawału serca bądź udar mózgu, karmienia piersią, raka piersi bądź narządów płciowych. Przeciwwskazaniem jest także konieczność odbycia w najbliższym czasie operacji bądź długotrwałe unieruchomienie spowodowane brakiem możliwości poruszania się. Należy także poinformować lekarza o przechodzeniu ciężkiej cukrzycy wysokim ciśnieniu tętniczym bądź podwyższonym cholesterolu, ponieważ one mogą także zwiększyć ryzyko zakrzepów. Przeciwwskazaniem mogą być także nowotwory trzustki czy wątroby. Leku tego nie mogą stosować także dziewczęta, które nie zaczęły jeszcze miesiączkować. Pełna lista przeciwwskazań do przyjmowania leku Elin znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.

Prawidłowe stosowanie leku Elin

Lek należy przyjmować codziennie w postaci jednej tabletki na dobę przez 21 dni, po których następuje siedmiodniowy okres przerwy w przyjmowaniu kapsułek. Podczas niego następuje zwykle krwawienie. Tabletki należy przyjmować w całości, nie rozgryzając ich ani nie żując, a w razie potrzeby popijając odpowiednią ilością płynów. Należy je stosować codziennie o tej samej porze, począwszy od pierwszego dnia stosowania leku. Najczęściej sugerowane jest przyjmowanie leku Elin wieczorem. Każda z tabletek ma oznaczenie nazwy dnia tygodnia, w którym należy ją przyjąć. Poszczególne kapsułki należy stosować w określonej na blistrze kolejności, zgodnie ze znajdującymi się na nim oznaczeniami dni tygodnia.

Krwawienie podczas stosowania leku antykoncepcyjnego – co może oznaczać jego brak?

Według ulotki dołączonej do opakowania istnieje prawdopodobieństwo braku krwawienia podczas stosowania leku Elin. W tej sytuacji prawdopodobieństwo ciąży jest jednak bardzo małe, pod warunkiem, że pacjentka poprawnie przyjmowała tabletki. W przypadku, gdy doszło do pominięcia ktoś z tabletek bądź krwawienie występuje także podczas drugiego cyklu, warto wykonać test ciążowy i skonsultować się z lekarzem.

Co należy zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Elin?

W sytuacji, gdy pacjentka pominie przyjęcie jednej tabletki, postępowanie jest różne w zależności od tego, w jakim tygodniu to nastąpiło. W przypadku pominięcia dawki należy przyjąć brakującą jak najszybciej, nawet jeśli wynika z tego zastosowanie dwóch tabletek jednocześnie. Jeśli w tygodniu przed 7-dniową przerwą, a więc tym poprzedzającym ten, w którym nastąpiło pominięcie tabletki, doszło do stosunku płciowego, istnieje prawdopodobieństwo, że kobieta mogła zajść w ciążę. Warto zatem skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Z kolei w przypadku opóźnienia przyjęcia tabletki w 3. tygodniu należy albo przyjąć pominiętą tabletkę jak najszybciej, albo przestać przyjmować tabletki i przejść od razu do 7-dniowego okresu przerwy. Dokładna instrukcja postępowania w przypadku opóźnionego przyjęcia tabletki w poszczególnych tygodniach znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.

Lek Elin a decyzja o zajściu w ciążę

W przypadku podjęcia decyzji o chęci zajścia kobiety w ciążę, do momentu wystąpienia pierwszej naturalnej miesiączki należy stosować inną metodę antykoncepcji i dopiero po tym okresie rozpocząć planowanie dziecka. Na podstawie terminu zauważenia braku okresu lekarz bowiem ustala termin porodu. Jeśli jednak pacjentka chciałaby zacząć planowanie dziecka od razu, nie ma żadnych przeciwwskazań, by rozpoczęła je od razu po odstawieniu tabletek.Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!