Ginoring

Nazwa: Ginoring (terapeutyczny system dopochwowy, lek na receptę)
Kategoria: pierścień antykoncepcyjny
Substancja czynna: etonogestrel + etynyloestradiol
Dawka: (0,120 mg + 0,015 mg) / 24 h
Opakowanie: 1 / 3 / 6 systemów
Źródło: https://gemini.pl/ginoring-etonogestrelum-ethinylestradiolum-p171060-rx

Ginoring - opis i informacje o leku

Nie możesz dostać się do lekarza? Zamów konsultację lekarską online i ciesz się komfortowym dostępem do wielu specjalistów!

Zdarza się Ci przeoczyć kolejną tabletkę hormonalną przez co obawiasz się, że Twoja antykoncepcja jest nieskuteczna? Zapomnij o codziennym łykaniu pigułek i dowiedz się, jak działa terapeutyczny system Ginoring do stosowania dopochwowego. Zastanawiasz się, czy taka opcja jest dla Ciebie? Skontaktuj się z naszym specjalistą i wspólnie z nim podejmij decyzję dotyczącą najlepszej formy antykoncepcji!

Co to jest Ginoring?

Ginoring to system terapeutyczny o działaniu antykoncepcyjnym, który należy stosować dopochwowo w celu skutecznego wstrzymania owulacji. Przeznaczony jest wyłącznie dla kobiet w wieku rozrodczym (dokładnie w wieku 18-40 lat) i można go otrzymać w aptece na receptę. W jego skład wchodzą 2 żeńskie hormony płciowe – etonogestrel i etynyloestradiol, których odpowiednie dawki są uwalniane do organizmu kobiety przez 3 tygodnie. Ginoring ma kształt pierścienia i aplikuje się go samodzielnie bez pomocy specjalisty.

Jak działa lek Ginoring?

Terapeutyczny system dopochwowy Ginoring, przy pomocy zastosowanych w swoim składzie syntetycznych substancji, hamuje owulację i zapobiega zapłodnieniu. Jego mechanizm polega na regularnym uwalnianiu etonogestrelu i etynyloestradiolu, które wchłaniane są przez błonę śluzową pochwy i wydalane wraz z moczem i żółcią pod postacią metabolitów.

Jakie są wskazania do stosowania Ginoringu?

Z produktu medycznego Ginoring mogą korzystać kobiety w wieku rozrodczym, które chcą zadbać o skuteczną antykoncepcję i zapobiec nieplanowanej ciąży. O zasadności korzystania z tego systemu dopochwowego decyduje lekarz w oparciu o indywidualną ocenę stanu zdrowia kobiety i ryzyka związanego przede wszystkim z wystąpieniem u niej żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Jeśli nie istnieją przeciwwskazania, z tej metody antykoncepcji może korzystać pacjentka, dla której np. przyjmowanie pigułek hormonalnych bywa kłopotliwe.

Kiedy stosowanie Ginoringu nie jest wskazane?

Podstawowym czynnikiem wykluczającym możliwość korzystania z pierścienia hormonalnego Ginoring jest alergia bądź nadwrażliwość na zawarte w nim substancje czynne lub pomocnicze, a także możliwe niebezpieczeństwo związane z ewentualnym wystąpieniem u pacjentki żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (zarówno o podłożu genetycznym, jak i w formie nabytej). Oprócz tego przeciwwskazaniem do stosowania tej formy antykoncepcji jest występowanie lub ryzyko występowania u kobiety: tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, chorób naczyń mózgowych, schorzeń o podłożu neurologicznym, cukrzycy z powikłaniami naczyniowymi, nadciśnienia tętniczego, zapalenia trzustki, chorób wątroby, nowotworów o charakterze łagodnym lub złośliwym oraz krwawień z dróg rodnych bez ustalonej przyczyny. Poza tym z właściwości Ginoringu nie powinny korzystać kobiety stosujące na co dzień leki z ombitaswirem, parytaprewirem, rytonawirem lub dasabuwirem w składzie. Przed rozpoczęciem terapii antykoncepcyjnej przy użyciu Ginoringu należy upewnić się, że pacjentka nie jest aktualnie w ciąży oraz poddać się badaniom fizykalnym i przeprowadzić pomiar ciśnienia tętniczego. W celu wykluczenia przeciwwskazań zdrowotnych wskazane jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu medycznego, uwzględniającego również występowanie określonych chorób w rodzinie pacjentki. Tego typu kontrole należy wykonywać regularnie, również w okresie stosowania preparatu.

Ginoring a ciąża

Ponieważ stosowanie Ginoringu w okresie ciąży nie jest wskazane, w przypadku kiedy dojdzie do skutecznego zapłodnienia podczas stosowania tego rodzaju antykoncepcji, należy niezwłocznie usunąć pierścień hormonalny. Dostępne badania dowodzą co prawda, że nie istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się wad wrodzonych u noworodków urodzonych przez kobiety stosujące Ginoring przed zajściem w ciążę lub we wczesnym etapie ciąży, jednak takie postępowanie jest wskazane. Ponieważ bezpośrednio po porodzie wzrasta prawdopodobieństwo pojawienia się u pacjentki chorób zakrzepowo-zatorowych, decyzję o powrocie do tego rodzaju antykoncepcji po urodzeniu dziecka, należy podjąć wspólnie ze specjalistą. Chociaż nie istnieją dowody na niekorzystny wpływ substancji steroidowych i metabolitów zawartych w preparacie na zdrowie i rozwój dziecka karmionego w sposób naturalny, nie należy stosować Ginoringu w okresie laktacji, ponieważ składniki te mogą wpływać na ilość i skład przekazywanego pokarmu.

Ginoring – działania niepożądane

W związku ze stosowaniem terapeutycznego systemu dopochwowego Ginoring u pacjentek mogą wystąpić skutki uboczne, do których zaliczyć można, m.in. zapalenie pochwy, spadek libido, stany depresyjne, bóle głowy i brzucha, nudności i wymioty, zmiany skórne o podłożu trądzikowym, wzrost wrażliwości piersi, swędzenie miejsc intymnych, bóle miesiączkowe, upławy i nieprzyjemny zapach z pochwy, wzrost wagi ciała, zapalenie szyjki macicy lub pęcherza moczowego, zakażenie dróg moczowych, zwiększenie uczucia łaknienia, wahania nastrojów, problemy ze wzrokiem, biegunkę lub zaparcia, bóle kończyn, problemy z wydalaniem moczu, nieregularne miesiączki lub ich całkowity brak, polipy narządów rodnych, dyskomfort w obrębie miednicy, macicy lub pochwy, nadciśnienie. Ponieważ stosowanie systemu Ginoring zwiększa ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, reakcji anafilaktycznych oraz nowotworów, ważne jest, aby pacjentka decydująca się na tę metodę antykoncepcyjną, pozostawała pod stałą kontrolą lekarską.

Jak stosuje się Ginoring?

Ginoring to produkt medyczny, który stosuje się metodą dopochwową. Pacjentka umieszcza go w pochwie samodzielnie – bez interwencji chirurgicznej lekarza – i pozostawia go w niej przez 3 tygodnie. Ważne, aby systematycznie kontrolować jego obecność w pochwie – przede wszystkim przed i po współżyciu. System usuwa się z organizmu po 3 tygodniach używania – dokładnie tego samego dnia tygodnia i o tej samej porze, o której został umieszczony. Przed aplikacją kolejnego pierścienia powinna nastąpić 7-dniowa przerwa w stosowaniu antykoncepcji, podczas której powinno mieć miejsce krwawienie z odstawienia (występuje zazwyczaj w 2-3 dni przerwy). Po 7 dniach kobieta może założyć kolejny, nowy system. Ponieważ stosowanie innych środków mechanicznej antykoncepcji dla kobiet może być utrudnione i niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie terapeutycznego systemu dopochwowego, podczas stosowania Ginoringu nie zaleca się ich jednoczesnego używania jako dodatkowej metody antykoncepcyjnej.



Nie możesz dostać się do lekarza? Zamów konsultację lekarską online i ciesz się komfortowym dostępem do wielu specjalistów!