Microgynon 21

Nazwa: Microgynon 21
Kategoria: tabletki antykoncepcyjne
Substancja czynna: etynylestradiol, lewonorgestrel
Dawka: 30 mcg + 150 mcg
Opakowanie: 21 tabletek / 63 tabletki / 126 tabletek
Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/4381/leaflet

Microgynon 21 - opis i informacje o leku

Konsultacje z e-receptą bez wychodzenia z domu! Umów się na e-wizytę i odbierz swoją receptę w kilka minut!

Poszukujesz sprawdzonej antykoncepcji z możliwie niską dawką hormonów, która nie spowoduje skutków niepożądanych, np. w postaci nadwagi lub zatrzymania wody w organizmie? Wybierz skuteczny lek Microgynon 21, który sprawdzi się w zapobieganiu ciąży bez wpływu na jakość życia i dobre samopoczucie. Już teraz zapoznaj się ze szczegółami na temat oferowanych tabletek antykoncepcyjnych, a w przypadku wątpliwości rozwiej je umawiając się na konsultację online z naszym specjalistą.

Microgynon 21 – tabletki antykoncepcyjne zawierające niską dawkę hormonów

Lek Microgynon 21 to doustne tabletki powlekane, które charakteryzują się niską zawartością dwóch żeńskich hormonów płciowych: progestagenu w dawce 0,15 mg i etynyloestradiolu w dawce 0,03 mg. Dzięki niskiemu stężeniu hormonów są bezpieczniejsze dla zdrowia kobiety. Nie sprawia to jednak, że mają obniżoną skuteczność. Prezentują podobny mechanizm działania, jak inne środki tego typu.

Tabletki antykoncepcyjne Microgynon 21 – jak działają?

Skuteczność doustnych tabletek hormonalnych Microgynon 21 w zapobieganiu zapłodnieniu polega na wyhamowaniu owulacji, czego konsekwencją jest nieuwolnienie komórek jajowych z jajników kobiety. Ponadto powodują one zmianę konsystencji śluzu szyjki macicy na gęstszą, co uniemożliwia poruszanie się plemników i zagnieżdżenie się zarodka.

Jaka jest skuteczność tabletek antykoncepcyjnych Microgynon 21?

Kobieta stosująca antykoncepcyjne środki hormonalne Microgynon 21 może liczyć na wysoką skuteczność zabezpieczenia pod warunkiem, że przyjmuje je w sposób regularny w oparciu o zalecenia producenta i lekarza ginekologa. Należy jednak pamiętać, że na efektywność działania przyjmowanego preparatu mają wpływ również inne czynniki takie jak stan zdrowia lub przyjmowane leki.

Kto może stosować antykoncepcję Microgynon 21?

Z antykoncepcji hormonalnej w postaci tabletek Microgynon 21 mogą korzystać kobiety w wieku rozrodczym, czyli takie, które miesiączkują – o ile pozwala im na to stan zdrowia. O wyborze tej metody zapobiegania ciąży decyduje lekarz ginekolog, a sam lek jest wydawany na receptę.

Jak przyjmować tabletki Microgynon 21?

Opakowanie Microgynon 21 mieści w sobie 21 tabletek z substancjami czynnymi ułożonych w kolejności ich przyjmowania. Należy zażywać jedną tabletkę na dobę zgodnie z symboliką strzałek na blistrze. Po przyjęciu wszystkich tabletek z jednego opakowania preparatu należy zrobić 7-dniową przerwę w przyjmowaniu pigułek. Wówczas powinno wystąpić tzw. krwawienie z odstawienia. Po 7 dniach przerwy wprowadza się nowe opakowanie i przyjmuje się pierwszą tabletkę z blistra. Lekarze wskazują, że oprócz uwzględnienia zaproponowanego przez producenta schematu przyjmowania tabletek, najlepiej brać je codziennie o tej samej porze i w razie potrzeby popijać je wodą.

Kiedy pojawia się krwawienie z odstawienia?

> W czasie 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek powinno pojawić się krwawienie z odstawienia. Zwykle ma ono miejsce w 2 lub 3 dniu przerwy. Czas jego trwania jest kwestią indywidualną każdej kobiety, ale zazwyczaj utrzymuje się kilka dni, a nawet jeśli nie zakończy się przed rozpoczęciem nowego cyklu przyjmowania preparatu, należy zacząć nowy blister kolejnych 21 tabletek.

O czym świadczy brak krwawienia podczas stosowania antykoncepcji Microgynon 21?

Nie w każdym cyklu może pojawić się krwawienie z odstawienia. Jeśli kobieta przyjęła wszystkie 21 tabletek zgodnie z instrukcją i w międzyczasie nie doświadczyła okoliczności, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na skuteczne działanie leku (choroba, biegunka, wymioty), ryzyko związane z zajściem w ciążę nie jest wysokie. Alarmująca może być sytuacja, w której krwawienie z odstawienia nie występuje w ciągu 3 kolejnych cykli. Wówczas istnieje możliwość, że doszło do zapłodnienia i aby to wykluczyć wskazana jest konsultacja lekarska.

Kiedy rozpocząć przyjmowanie leku Microgynon 21, aby był skuteczny?

Pierwsza tabletka preparatu Microgynon 21 powinna zostać przyjęta pierwszego dnia cyklu menstruacyjnego (pierwszy dzień krwawienia). Można ją zażyć również między 2 a 5 dniem cyklu, jednak wówczas przez pierwsze 7 dni stosowania leku należy zadbać o dodatkowe zabezpieczenie, np. w postaci prezerwatywy.

Co zrobić w przypadku pominięcia jednej dawki?

Jeśli kobieta ominęła jedną dawkę tabletek Microgynon 21, a nie upłynęło jeszcze 12 godzin od zwykłej pory przyjmowania leku, może jeszcze to zrobić, a następne pigułki przyjmować według przyjętej wcześniej reguły. W takiej sytuacji działanie antykoncepcji nie zostaje zachwiane i można mieć pewność co do jej skuteczności. W przypadku upłynięcia okresu dłuższego niż 12 godzin należy sprawdzić zalecenia zawarte w ulotce lub zasięgnąć porady lekarskiej, ponieważ może to podwyższyć ryzyko związane z zajściem w niepożądaną ciążę.

Czy Microgynon 21 jest odpowiednią antykoncepcją dla kobiet po porodzie?

Producent leku Microgynon 21 w ulotce dołączonej do opakowania nie rekomenduje zażywania tabletek przez kobietę karmiącą piersią, ponieważ mogą one niekorzystnie wpływać na laktację i przenikać wraz z pokarmem do układu pokarmowego dziecka. O doborze odpowiedniej metody antykoncepcyjnej dla kobiety po porodzie powinien zadecydować lekarz.Konsultacje z e-receptą bez wychodzenia z domu! Umów się na e-wizytę i odbierz swoją receptę w kilka minut!