» Strona główna » Zdrowie » Ból nerek po alkoholu. Jakie są objawy bólu nerek, jak leczyć tę dolegliwość?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak napoje wysokoprocentowe wpływają na organy wewnętrzne. Niszczą nie tylko wątrobę, ale również inne istotne narządy – częstą przypadłością bywa ból nerek po alkoholu. O czym ten objaw może świadczyć i jak go rozpoznać?
Czy ból nerek po alkoholu to powód do zmartwienia? Należy pamiętać o tym, że alkohol szkodzi całemu organizmowi!Poza tym, jeśli są zdrowe, nerki nie bolą, a chore „odzywają się” w ten sposób, kiedy sytuacja staje się naprawdę poważna. Zatem każdy objaw, który może być odczuwany ze strony tych narządów, powinien zostać wnikliwie zbadany. Przed sięgnięciem po kieliszek warto sprawdzić, jak alkohol wpływa na czynności nerek. Omawiając zgubne skutki picia, często zapomina się bowiem o tym swoistym naturalnym filtrze.
Nerki są niezwykle istotne dla prawidłowego działania organizmu. Pełnią funkcję filtrów, które oczyszczają ją z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii – te są później wydalane wraz z moczem. Poza tym dbają o prawidłowy stan innych płynów ustrojowych. Te dosyć niepozorne narządy zlokalizowane są niedaleko żołądka oraz wątroby, po obu stronach kręgosłupa. Jeśli jednak nastąpi uszkodzenie nerek, wtedy cały organizm zostanie zaatakowany przez toksyny, co może spowodować poważne problemy zdrowotne, a nawet śmierć. Czy zatem ból nerek po alkoholu jest powodem do tego, by skonsultować się z lekarzem? Takich dolegliwości nie można bagatelizować. Specjalista oceni stan chorego i ewentualnie zleci odpowiednią terapię. Pomocna może okazać się recepta online, dzięki której chory jest w stanie otrzymać dostęp do leków niezależnie od pory dnia.
Bardzo często mówi się o wpływie alkoholu na wątrobę lub trzustkę. Jednak jego spożycie działa destrukcyjnie również na nerki. Część toksyn jest bowiem wydalana wraz z moczem – trafia więc do układu moczowego, którego część stanowią te narządy. Niewielka ilość napojów wysokoprocentowych nie stanowi dla nich większego niebezpieczeństwa. Problem pojawia się wtedy, kiedy dochodzi do upojenia, co skutkuje nadmiernym obciążeniem nerek. Często nie mogą poradzić się z przefiltrowaniem toksycznej substancji, czego konsekwencją bywa ich uszkodzenie. Co jeszcze szkodzi nerkom? Na pewno jest to alkohol nieznanego pochodzenia (na przykład metylowy), a także regularne picie. Jednym z powikłań choroby alkoholowej może być uszkodzenie miąższu nerek. Należy też pamiętać, że alkohol powoduje odwodnienie organizmu, a to również przekłada się na nerki – tworzą się stany zapalne i odkładają się kamienie nerkowe, z czego może rozwinąć się kamica nerkowa. Jeśli pojawią się te poważne choroby, które wymagają leczenia, pacjenci często korzystają z L4 online.
Ból nerek po alkoholu może pojawić się nagle – zazwyczaj na drugi dzień po spożyciu. Należy zdawać sobie jednak sprawę, że jeśli już występują dolegliwości bólowe, zazwyczaj oznacza to zły stan narządów. Nie jest to jednak regułą, ponieważ może to być przypadłość również po jednorazowej, ale za to suto zakrapianej imprezie. Co więc oznacza ból w okolicy nerek po spożyciu alkoholu? Najczęściej powodem są:
Ból nerek po alkoholu, ale nie tylko, jest dosyć trudny do samodzielnego rozpoznania. Ze względu na umiejscowienie narządów zwykle jest brany za ból pleców czy też ból kręgosłupa. Warto jednak poznać bliżej jego specyfikę. Przede wszystkim ogniskuje się w okolicy lędźwiowej (może też pojawić się ból pod żebrami), a chorzy określają go jako tępy i promieniujący na plecy oraz brzuch. Nasila się w momencie zmiany pozycji na mniej wygodną. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Ból pojawia się z lewej bądź prawej strony i rozchodzi się poziomo. W przypadku dolegliwości związanych z kręgosłupem dyskomfort promieniuje pionowo, w kierunku kończyn. Oprócz bólu dolegliwości tych narządów przejawiają się również innymi symptomami:
Jakie choroby nerek może zwiastować uczucie bólu w ich okolicy? To między innymi odmiedniczkowe zapalenie nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek, kłębuszkowe zapalenie nerek, kamica i kolka nerkowa, a także nowotwór. Niewydolność tego narządu prowadzi do zatrucia całego organizmu. Dlatego zazwyczaj ból nerek wymaga zdiagnozowania, a także odpowiedniego leczenia.
Nerki mogą boleć również w trakcie miesiączki. Ból lewej nerki podczas okresu (lub prawej) zazwyczaj nie stanowi powodu do zaniepokojenia, jednak warto skonsultować go ze swoim ginekologiem. Zazwyczaj wskazuje na wahania hormonalne. Jeśli jednak jest wyjątkowo silny, może oznaczać endometriozę. Co oznaczają bolesne nerki z rana? To objaw schorzeń nerek, które zostały wymienione wyżej, a także oznaka zapalenia pęcherza. Jeśli pojawią się symptomy bólowe narządu, koniecznie trzeba udać się do specjalisty. Zwolnienie lekarskie online pozwoli zająć się swoim zdrowiem i zyskać czas na wyleczenie chorych nerek.
Najlepszym sposobem na zapobieganie bólowi nerek po alkoholu jest powstrzymanie się od picia napojów wyskokowych. Jeśli jednak abstynencja nie wchodzi w grę, wtedy naprawdę warto zachować umiar. Duża ilość toksyn we krwi zmusza nerki do nadzwyczaj intensywnej pracy. W trakcie wieczoru warto pamiętać, że przy piciu większych ilości alkoholu pojawia się ryzyko odwodnienia. Dlatego co jakiś czas warto wypić szklankę wody (to również pomoże pracy nerek). Poza tym nie wolno pić trunków, które pochodzą z nieznanych źródeł.
Nerki stanowią niezwykle ważny narząd, dlatego warto sprawdzać każdy niepokojący objaw bólowy z ich strony. Specjalista na pewno zleci wykonanie kompletu badań, w tym posiewu oraz ogólnego badania moczu. Bardzo często wykonuje się USG nerek, dzięki któremu można ocenić ich stan i przekonać się, dlaczego nerki bolą.
Tępy ból nerek po alkoholu (ale także w każdym innym przypadku) stanowi powód, dla którego trzeba o nie zadbać. Jeśli zostanie zbagatelizowany, choremu grożą różnego rodzaju powikłania. Bierność prowadzi do rozwinięcia się na przykład dny moczanowej albo obrzęków kończyn. Duże uszkodzenia mogą wymagać przeprowadzania dializ lub przeszczepu. To jednak nie jest najgorsze z powikłań. Zaawansowana i nieleczona choroba alkoholowa często prowadzi do ostrej niewydolności nerek, która skutkuje zgonem. Zatem w przypadku dolegliwości bólowych nerek należy skorzystać z pomocy medycznej i znaleźć przyczynę, leżącą u źródła problemu.
Dolegliwości w obrębie tych narządów nie można leczyć domowymi sposobami. Powikłania są zbyt groźne, by nie skorzystać z pomocy lekarskiej. Podczas terapii należy stosować się do zaleceń specjalisty. Co z kolei pacjent powinien zrobić samodzielnie? W jego zasięgu leży wyeliminowanie alkoholu, stosowanie odpowiedniej diety, a także nawadnianie organizmu. Warto sięgać po owoce lub zioła, które są przyjazne dla układu moczowego. Należy do nich przede wszystkim żurawina, ale także pietruszka (zarówno korzeń, jak i natka), skrzyp polny czy pokrzywa.
Właściwą terapię można wdrożyć po zdiagnozowaniu przyczyny bólu. Na stany zapalne stosowane są leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczowe. Natomiast jeśli dolegliwości zostały wywołane przez złogi czy też kamienie, wtedy rozbija się je za pomocą lasera. Należy pamiętać, że ból stanowi objaw choroby – aby go wyleczyć, należy poznać bezpośredni powód dolegliwości. Wcześniej stosowane jest więc leczenie objawowe. Przy uśmierzaniu bólu można stosować takie leki, jak:
Ból nerek po alkoholu może być typowym objawem zatrucia toksyczną substancją. Warto jednak pamiętać, że najczęściej pojawia się u osób, które nadużywają alkoholu, więc stanowi symptom, z którym chory powinien zgłosić się do lekarza. Poza tym może świadczyć również o poważnej przypadłości. Z tego powodu dolegliwości związane z nerkami powinny być traktowane poważnie. Narządy te odpowiadają one bowiem za ochronę organizmu przed zatruciem.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.