Novynette
Nazwa: | Novynette |
Kategoria: | tabletki antykoncepcyjne |
Substancja czynna: | etynylestradiol + lewonorgestrel |
Dawka: | 0,03 mg + 0,15 mg |
Opakowanie: | 21 / 63 / 126 tabletek |
Novynette - opis i informacje o leku
Nie możesz dostać się do lekarza? Zamów konsultację lekarską online i ciesz się komfortowym dostępem do wielu specjalistów!
Chcesz kontrolować swoją płodność przy pomocy hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych? A może tabletki, które stosowałaś do tej pory negatywnie wpływają na Twoje codzienne funkcjonowanie i chcesz je zmienić na inny lek, który minimalizuje ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę bez poważnych skutków ubocznych? Przeczytaj najważniejsze informacje na temat tabletek antykoncepcyjnych Novynette. Zamów wywiad medyczny u specjalisty online i otrzymaj swoją e-receptę na wybraną kurację hormonalną bez wychodzenia z domu.Novynette – co to za lek?
Doustny lek zapobiegający ciąży Novynette składa się z 2 syntetycznych hormonów płciowych, które hamują owulację, wpływają na ruchliwość plemników poprzez zagęszczenie śluzu oraz utrudniają skuteczne zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy. Z właściwości preparatu nie mogą korzystać kobiety ciężarne i karmiące w sposób naturalny, a także pacjentki zmagające się z zaburzeniami krzepliwości krwi i nowotworami. Celem stosowania leku Novynette jest zapobieganie niechcianej ciąży w okresie, w którym kobieta nie zamierza mieć potomstwa.Jak dawkuje się tabletki Novynette?
Novynette to lek do regularnego stosowania – codziennie o tej samej porze. W jednym blistrze preparatu znajduje się 21 tabletek, które należy przyjmować każdego dnia. Po wybraniu wszystkich pigułek należy zrobić 7-dniową przerwę, w czasie której powinno pojawić się krwawienie z odstawienia. Zazwyczaj występuje ono 2 lub 3 dnia przerwy. Po upłynięciu 7 dni bez stosowania leku (nawet jeśli nadal występuje krwawienie miesięczne) pacjentka powinna rozpocząć kolejne opakowanie preparatu. W przypadku kiedy Novynette jest stosowany po raz pierwszy, zażywanie pigułek należy rozpocząć w pierwszym dniu cyklu, czyli w dniu, w którym pojawia się miesiączka. Regularne stosowanie leku ułatwia fakt, iż wszystkie 21 tabletek jest opisanych nazwami poszczególnych dni tygodnia. W sytuacji kiedy dojdzie do przeoczenia należnej dawki preparatu, należy jak najszybciej zażyć pominiętą pigułkę. Może to jednak wpłynąć na obniżenie skuteczności zabezpieczenia przed zapłodnieniem. Dlatego warto w tym czasie zastosować dodatkową, mechaniczną metodę antykoncepcji.Czy Novynette to lek na receptę?
Tak jak każdy lek antykoncepcyjny na bazie hormonów, Novynette można otrzymać w aptece wyłącznie w drodze okazania ważnej recepty wystawionej przez lekarza. Można ją otrzymać albo podczas osobistej wizyty w gabinecie ginekologa lub korzystając z konsultacji ze specjalistą online. W oparciu o wywiad lekarski i badania lekarz decyduje o tym, czy stosowanie tego leku przez konkretną pacjentkę jest zasadne. Wystawienie recepty jest bowiem możliwe jeśli nie ma przeciwwskazań do stosowania leku Novynette.Novynette – przeciwwskazania do stosowania leku
Z właściwości tabletek antykoncepcyjnych Novynette nie mogą korzystać przede wszystkim kobiety w okresie ciąży i laktacji, a także pacjentki wykazujące nadwrażliwość na którykolwiek składnik tego preparatu. Z uwagi na fakt, iż stosowanie antykoncepcji hormonalnej może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, stosowanie tego leku nie może być praktykowane przez osoby cierpiące na chorobę zakrzepowo-zatorową, a także kobiety, które w przeszłości przeszły np. zawał serca lub udar mózgu. Lekarz nie przepisze leku Novynette również pacjentkom, które mają wysoki poziom cholesterolu we krwi, zmagają się z nadciśnieniem tętniczym i zaawansowaną cukrzycą. Przeciwwskazaniem do przyjmowania tych pigułek są również migrena z aurą, choroby wątroby lub nerek, zapalenie trzustki oraz nowotwory narządów intymnych i piersi.Skutki uboczne przyjmowania tabletek Novynette
W okresie terapii lekiem Novynette u pacjentki mogą pojawiać się różne działania niepożądane. Najczęściej wiążą się one z występowaniem bólów głowy i brzucha, obrzmiałości i nadwrażliwości piersi, zmiennych nastrojów i bezsenności. Niektóre kobiety przyjmujące ten preparat mogą doświadczać suchości w pochwie, uczucia bólu podczas współżycia, spadku libido oraz częstych infekcji stref intymnych. Rzadko można spotkać się z występowaniem wymiotów i biegunki, wzrostem wagi, nadciśnieniem, pojawieniem się wysypki na ciele i twarzy oraz zaburzeniami czynności wątroby – jednak nie można ich całkowicie wykluczyć. Należy pamiętać, że stosowanie leku Novynette wiąże się z ryzykiem powstania incydentów zakrzepowo-zatorowych w postaci zawału serca, zatoru płucnego, a nawet udaru mózgu. Według producenta preparatu kobieta stosująca tabletki Novynette jest również narażona na rozwój nowotworu, np. wątroby. Dlatego w okresie regularnego stosowania tego preparatu wskazane jest wykonywanie badań profilaktycznych i korzystanie z kontroli ginekologicznej.Novynette w okresie ciąży i laktacji
Istotnym przeciwwskazaniem do stosowania leku Novynette jest ciąża. Dlatego jeśli kobieta przyjmująca ten preparat podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia, powinna jak najszybciej go odstawić. Powodem tego jest fakt, iż nie istnieją wiarygodne badania mówiące o tym, że doustna antykoncepcja hormonalna na pewno nie działa negatywnie na rozwijający się płód. Ponieważ składniki i ich metabolity zawarte w leku Novynette mogą przedostawać się do kobiecego pokarmu, kobieta, która w okresie laktacji chce korzystać z antykoncepcji hormonalnej, powinna skonsultować stosowanie odpowiedniej metody zabezpieczenia ze swoim lekarzem.Zobacz również: