NuvaRing

Nazwa: NuvaRing
Kategoria: tabletki antykoncepcyjne
Substancja czynna: etonogestrel, etynyloestradiol
Dawka: średnio 120 µg etonogestrelu i 15 µg etynyloestradiolu na dobę
Opakowanie: 1 krążek
Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/18032/leaflet

NuvaRing - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online ? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie !

Obecnie na rynku istnieje wiele różnych metod antykoncepcji. Poszczególne z nich mogą znacznie się od siebie różnić nie tylko formą i sposobem stosowania, ale także (i przede wszystkim) odmienną skutecznością. Decydując się na rozpoczęcie kuracji antykoncepcyjnej warto wybrać rozwiązanie, które sprosta naszym oczekiwaniom i będzie wygodne w stosowaniu. Takie właśnie są krążki dopochwowe występujące pod nazwą NuvaRing. Gwarantują one wysoki stopień skuteczności, a jednocześnie nie wymagają od pacjentki specjalnego zaangażowanie w ich stosowanie. Jedyne co należy zrobić, aby móc cieszyć się całomiesięczną i skuteczną ochroną antykoncepcyjną, to zaaplikować krążek w pierwszym dniu cyklu. Po jego zakończeniu należy wymienić krążek na nowy, a następnie cieszyć się kolejnym miesiącem ochrony. Przed rozpoczęciem stosowania NuvaRing warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego preparatu. Receptę umożliwiającą jego zakup można uzyskać na naszej stronie internetowej w zaledwie kilka minut!

Czym jest NuvaRing?

NuvaRing jest jedną z metod antykoncepcji hormonalnej. Przyjmuje on formę krążka, który powinien zostać zaaplikowany dopochwowo. Może on być zakupiony w niemal każdej aptece, jednak do przeprowadzenia transakcji wymagane jest okazanie odpowiedniej recepty wystawionej przez lekarza ginekologa. Jedno opakowanie leku zawiera jeden krążek dopochwowy, który starcza na pełną, miesięczną kurację antykoncepcyjną.

Jak działa NuvaRing?

Po zaaplikowaniu krążka NuvaRing w pochwie, zaczyna wydzielać on hormony odpowiadające za określone działanie kobiecego układu rozrodczego. Należą do nich syntetyczne odmiany estrogenu oraz progestagenu. Działanie tych składników opiera się na hamowaniu owulacji, a także zmianie konsystencji śluzu szyjki macicy, przez co staje się on gęsto i słabo przepuszczalny. W efekcie plemniki nie mogą się swobodnie przemieszczać, a komórka jajowa nie zostaje uwolniona. Czynniki te powodują, że zapłodnienie staje się niemożliwe.

Kiedy zalecane jest zastosowanie NuvaRing?

NuvaRing jest przeznaczony dla kobiet w wieku rozrodczym, które chcą skutecznie chronić się przed zapłodnieniem. Dużą zaletą tego rozwiązania jest brak potrzeby codziennego pamiętania o przyjęciu zaplanowanej dawki, ponieważ krążek jest aplikowany tylko raz w ciągu całego cyklu.

Kiedy nie należy stosować NuvaRing?

Przeciwskazania do stosowania NuvaRing są niemal identyczne jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Stosowania krążka przede wszystkim powinny unikać kobiety uczulone na którąkolwiek substancję w nim zawartą. Nie należy go stosować również w razie ryzyka wystąpienia choroby zakrzepowej. Przeciwskazaniem do rozpoczęcia stosowania tego rozwiązania jest również cukrzyca oraz nadciśnienie. Ogólnie antykoncepcja nie powinna być stosowana przez pacjentów, u których wykryto lub istnieje podejrzenie choroby nowotworowej.

Jak stosować NuvaRing?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, NuvaRing powinien być aplikowany tylko raz w ciągu całego cyklu. Po umieszczeniu go w pochwie należy jedynie co jakiś czas sprawdzać, czy pozostaje on na swoim miejscu. Po upływie trzech tygodni należy wyciągnąć zużyty krążek, a następnie odbyć 7-dniową przerwę. W jej trakcie powinno nastąpić tak zwane krwawienie z odstawienia. Po upływie 7 dni należy zaaplikować kolejny krążek NuvaRing.

Czy NuvaRing może być stosowany przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią?

Stosowanie NuvaRing nie jest zalecane w przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Zawarte w krążku hormony mogłyby negatywnie wpływać na prawidłowy rozwój płodu, a także zdrowie karmionego dziecka. Ponadto zawarty w krążku syntetyczny estrogen może wywoływać hamowanie wydzielania mleka.

Czy NuvaRing może wywoływać jakiekolwiek skutki uboczne?

Krążek dopochwowy NuvaRing zawiera w swoim składzie silnie działające hormony, przez co oprócz pożądanego działania, mogą one wywoływać również skutki uboczne. Pacjentki stosujące tę formę antykoncepcji często skarżą się na bóle głowy oraz brzucha, a także dyskomfort w okolicach narządów płciowych. Częstym skutkiem ubocznym stosowania antykoncepcji hormonalnej jest również zmniejszenie się poziomu libido. Niektóre pacjentki stosujące krążki dopochwowe mogą skarżyć się również na przybieranie na wadze spowodowane większym apetytem, a także zatrzymywaniem się wody w organizmie.

Co zrobić w razie zaobserwowania u siebie skutków ubocznych stosowania krążków NuvaRing?

Jeśli pacjenta zauważy u siebie jakiekolwiek niepożądane reakcje organizmu wynikające ze stosowania krążków dopochwowych, powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem ginekologiem. Konsultacja ze specjalistą pozwoli na ustalenie dalszego planu działania, który może opierać się na przykład na zmianie stosowanej formy antykoncepcji.



Potrzebujesz E-recepty Online ? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie !