Qlaira
Nazwa: | Qlaira |
Kategoria: | tabletki antykoncepcyjne |
Substancja czynna: | walerian estradiolu + dienogest |
Dawka: | 2 mg + 2 mg / 2 mg + 3 mg |
Opakowanie: | 28 tabletek / 3 x 28 tabletek / 6 x 28 tabletek |
Qlaira - opis i informacje o leku
Jeśli szukasz sprawdzonego środka antykoncepcyjnego, który ułatwi Ci odpowiednie dawkowanie, sprawdź lek Qlaira w formie tabletek doustnych do regularnego przyjmowania bez żadnej przerwy. Zamów e-konsultację medyczną i zapytaj lekarza, czy możesz stosować ten preparat w celu zapobiegania niechcianej ciąży.Podstawowe informacje o leku Qlaira
Tabletki doustne Qlaira to lek antykoncepcyjny, który w swoim składzie zawiera żeńskie hormony płciowe. Terapia tym preparatem opiera się na stosowaniu opakowań, w których znajduje się po 28 sztuk pigułek. Lek można zakupić wyłącznie na receptę i nie jest on refundowany. W każdym blistrze można znaleźć 5 rodzajów tabletek w kolorach ciemnożółtym, jasnoczerwonym, jasnożółtym, ciemnoczerwonym oraz białym. Taka kolorystyka pigułek odpowiada konkretnym dawkom substancji czynnych i pozwala użytkowniczce je rozróżnić. Celem przyjmowania preparatu Qlaira jest zapobieganie nieplanowanemu zapłodnieniu. Ponadto w niektórych sytuacjach lek jest przepisywany przez specjalistów w celu leczenia silnych krwawień o podłożu menstruacyjnym. O jego stosowaniu decyduje lekarz w oparciu o przeprowadzony wywiad i badania medyczne pacjentki.Jakie są przeciwwskazania do przyjmowania leku Qlaira?
Z rozpoczęcia kuracji lekiem antykoncepcyjnym Qlaira zdyskwalifikowane są kobiety wykazujące nadwrażliwość zarówno na substancje czynne, jak i na substancje pomocnicze wchodzące w jego skład. Oprócz tego pigułek tych nie mogą stosować pacjentki, u których notuje się występowanie lub wzmożone ryzyko występowania czynnych tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, chorób naczyniowych mózgu, żylnych chorób zakrzepowo-zatorowych, ciężkich chorób wątroby, nowotworów i migreny. Ponadto leku nie powinny przyjmować osoby, które są unieruchomione, np. z powodu zabiegu operacyjnego oraz kobiety zmagające się z krwawieniami z dróg rodnych, których przyczyna występowania nie jest znana.Jak dawkuje się preparat Qlaira?
Qlaira to lek w formie tabletek doustnych do długoterminowego stosowania. Pigułki trzeba zażywać codziennie o stałej porze, zgodnie z wyznaczoną kolejnością. Można popijać je niedużą ilością wody. W odróżnieniu od innych tabletek, podczas terapii tym farmaceutykiem, nie należy robić przerw, lecz po zakończeniu jednego opakowania od razu rozpoczynać kolejne. W przypadku tego leku krwawienie z odstawienia występuje u pacjentki w czasie zażywania ostatnich pigułek z kończącego się opakowania, choć może również pojawić się już w po rozpoczęciu nowego opakowania preparatu. Jeśli pacjentka wcześniej nie stosowała żadnej hormonalnej metody antykoncepcji, wówczas pierwszą dawkę leku Qlaira powinna przyjąć w pierwszym dniu cyklu miesiączkowego. W pierwszych 9 dniach leczenia wskazane jest zastosowanie dodatkowej ochrony przed zapłodnieniem, np. w postaci prezerwatywy.Co wpływa na skuteczność leku Qlaira?
Skuteczność antykoncepcji podczas terapii lekiem Qlaira zależy przede wszystkim od jego regularnego przyjmowania. Jeśli pacjentka pominęła tabletkę, wówczas terapia antykoncepcyjna może nie być skuteczna. Ponadto efektywność działania tego preparatu może zostać obniżona, np. w wyniku pojawienia się u pacjentki zaburzeń czynności jelit lub żołądka, które wiążą się z wystąpieniem wymiotów lub biegunki, mających wpływ na wchłanianie się leku do organizmu kobiety. W takich sytuacjach warto zastosować dodatkową metodę antykoncepcyjną podczas współżycia.Qlaira a działania niepożądane
Stosowanie doustnych środków hormonalnej antykoncepcji może wiązać się z pojawieniem się u kobiety skutków ubocznych. Należy jednak pamiętać, że nie muszą one występować u każdej pacjentki. Osoby stosujące preparat Qlaira często zgłaszają działania niepożądane, takie jak: brak okresu lub bolesne miesiączkowanie, tkliwość i bolesność piersi, bóle głowy i brzucha, wzdęcia, nudności i zmiany skórne, a także niekontrolowane zwiększenie wagi ciała. Czasem u pacjentek mogą wystąpić: infekcje pochwy o podłożu grzybiczym lub bakteryjnym, zwiększenie łaknienia, wahania nastrojów, stany depresyjne, problemy ze snem, obniżone libido, zawroty głowy lub migrena, podwyższone ciśnienie, potliwość ciała, wymioty, biegunka, wypadanie włosów, obrzęk piersi, krwawienia z dróg rodnych. Ponieważ stosowanie leku Qlaira zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń zakrzepowo-zatorowych żył lub tętnic oraz nowotworów wątroby, pacjentka stosująca ten preparat powinna znajdować się pod stałą opieką lekarską i powinna regularnie wykonywać badania kontrolne.Czy można przyjmować Qlairę w okresie ciąży?
Ponieważ tabletki antykoncepcyjne mają za zadanie zapobiec ciąży, nie można ich stosować po skutecznym zapłodnieniu. W przypadku kiedy kobieta zajdzie w ciążę, wówczas należy natychmiast odstawić pigułki Qlaira. Chociaż do tej pory nie stwierdzono, aby nieumyślne przyjmowanie tabletek na początku ciąży miało negatywny wpływ na rozwój płodu, lepiej ich nie stosować, jeśli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży.Czy można zażywać Qlairę w okresie laktacji?
Przyjmowanie leku Qlaira wiąże się z możliwością przenikania jego składników do pokarmu kobiecego i wraz z nim do organizmu dziecka karmionego w sposób naturalny, a także może wpływać na ilość przekazywanego pokarmu. Z tego powodu kobiety karmiące piersią nie powinny go stosować. W takiej sytuacji warto omówić najlepszą formę antykoncepcji ze swoim lekarzem.Zobacz również: