Yaz

Yaz - opis i informacje o leku

Potrzebujesz pilnie e-recepty? U nas otrzymasz ją nawet w 5 minut! Uzupełnij ankietę, opłać e-konsultację i czekaj na decyzję naszego specjalisty!

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najbardziej popularnych metod zapobiegania ciąży. Nie tylko wykazują wysoką skuteczność działania, ale również są łatwe w użyciu i nie wymagają od kobiety wnikliwej obserwacji własnego organizmu. Obecnie produktowane doustne środki hormonalne zawierają najmniejszą możliwą dawkę hormonów, dzięki czemu są one dość dobrze tolerowane przez kobiecy organizm i rzadko wywołują poważne skutki uboczne. Jednym z takich preparatów są tabletki antykoncepcyjne Yaz. Chcesz poznać możliwości jakie daje ten lek? Przeczytaj opis poniżej, a w przypadku wątpliwości skontaktuj się ze specjalistą poprzez nasz serwis medyczny.

Yaz – co to za lek i jaki jest cel jego stosowania?

Yaz to lek w formie tabletek antykoncepcyjnych, którego celem jest zapobieganie ciąży. W opakowaniu preparatu znaleźć można 24 pigułki w kolorze jasnoróżowym, które zawierają w swoim składzie niewielką, dopuszczalną dawkę hormonów żeńskich – drospirenonu i etynylestradiolu oraz 4 tabletki placebo w kolorze białym, które są pozbawione hormonów. Działanie preparatu polega na hamowaniu procesu owulacji i zmianie konsystencji śluzu w szyjce macicy, co skutecznie chroni przed zapłodnieniem. Ponieważ o przepisaniu leku decyduje specjalista na podstawie oceny stanu zdrowia kobiety i czynników ryzyka, lek ten można zakupić w aptece tylko za okazaniem ważnej recepty.

Kiedy nie należy stosować tabletek Yaz?

Przed przepisaniem leku Yaz pacjentka powinna poinformować lekarza o tym, czy występują u niej symptomy lub choroby stanowiące przeciwwskazanie do jego zażywania. Zaliczyć do nich można przede wszystkim uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu, a także podatność na występowanie zakrzepów krwi w naczyniach, kończynach, płucach lub innych narządach. Lekarz nie zaleci stosowania antykoncepcji w formie tabletek hormonalnych pacjentce unieruchomionej po przebytym zabiegu chirurgicznym, po przebytym zawale serca lub udarze, chorującej na dławicę piersiową, napady niedokrwienne, cukrzycę lub choroby wątroby i nerek. Przeciwwskazaniem jest również nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu oraz napady migreny, a także obecność nowotworu.

Jak dawkuje się pigułki Yaz?

Tabletki powlekane Yaz stosuje się doustnie. Dobowa dawka to 1 tabletka, którą przyjmuje się przez 28 dni. 24 tabletki w kolorze jasnoróżowym to preparat z hormonami, a 4 tabletki w kolorze białym to placebo bez zawartości substancji czynnych. W okresie terapii lekiem Yaz nie robi się żadnej przerwy w jego stosowaniu – po zażyciu ostatniej białej pigułki następnego dnia rozpoczyna się kolejne, nowe opakowanie preparatu. W tym czasie na ogół występuje krwawienie z odstawienia. W przypadku kiedy kobieta rozpoczyna po raz pierwszy kurację hormonalną, powinna zacząć ją w 1 dniu krwawienia miesiączkowego. Natomiast jeśli wcześniej stosowała inny lek antykoncepcyjny, wówczas przyjmowanie Yazu powinna rozpocząć następnego dnia od przyjęcia ostatniej dawki poprzedniego środka antykoncepcyjnego. Pigułki należy zażywać zgodnie z kolejnością wskazaną na opakowaniu – najpierw korzystać z różowych tabletek, a później z białych. O prawidłowym stosowaniu preparatu powinien poinformować lekarz.

Yaz a skutki uboczne

Stosowanie leku Yaz może doprowadzić do wystąpienia działań niepożądanych o lżejszym lub ciężkim przebiegu, które należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda pacjentka musi ich doświadczyć. Każda kobieta stosująca złożone hormonalne leki antykoncepcyjne powinna liczyć się ze zwiększonym ryzykiem zaistnienia u niej zakrzepów krwi w żyłach lub tętnicach. Poza tym często można spotkać się ze zmianami nastroju, bólami głowy, nudnościami, tkliwością piersi, nieregularnymi miesiączkami, sennością, nerwowością, migreną, zwiększonym ciśnieniem krwi, bólami brzucha, niestrawnością i wymiotami, biegunką, wysypką skórną, uderzeniami gorąca, zapaleniami i zakażeniami pochwy, spadkiem libido i zwiększeniem wagi. Ponieważ zażywanie pigułek antykoncepcyjnych może wiązać się również z występowaniem innych poważnych objawów, należy mieć na uwadze regularne badania i stały kontakt z lekarzem.

Stosowanie leku Yaz w czasie ciąży i karmienia piersią

Ponieważ niewskazane jest stosowanie leku Yaz w okresie ciąży, w przypadku kiedy pacjentka wie lub przypuszcza, że może w niej być, powinna natychmiast odstawić tabletki i skontaktować się ze swoim lekarzem. Nie zaleca się również przyjmowania preparatu Yaz w przypadku karmienia piersią, ponieważ może on wpływać negatywnie na jakość przekazywanego pokarmu i rozwój nowonarodzonego dziecka.

Prowadzenie pojazdów w okresie terapii lekiem Yaz

Nie ma informacji dotyczących tego, czy przyjmowanie preparatu Yaz wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, jednak z uwagi na fakt, iż lek ten może wywoływać skutki uboczne uniemożliwiające normalne funkcjonowanie, przed rozpoczęciem wykonywania tych czynności warto upewnić się, że skutki te nie występują.


Yaz (tabletki powlekane, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: tabletki antykoncepcyjne Substancja czynna: etynylestradiol + drospirenon Dawka: 0,02 mg + 3 mg Opakowanie: 28 / 84 tabletki



Potrzebujesz pilnie e-recepty? U nas otrzymasz ją nawet w 5 minut! Uzupełnij ankietę, opłać e-konsultację i czekaj na decyzję naszego specjalisty!