» Strona główna » Ból » Ból pleców na dole
Ostry ból pleców na dole dotyka nawet 80% pacjentów. Najczęściej pojawia się u osób między 30. a 60. rokiem życia. Dolegliwości wynikają głównie z problemów z kręgosłupem w odcinku lędźwiowym, kości krzyżowej lub nerwu kulszowego. Sprawdź, kiedy potrzeba konsultacji lekarskiej i jak złagodzić ból krzyża!
Specjaliści szacują, że w ok. 90% przypadków ból pleców na dole ma charakter nieswoisty. Wynika z różnych przeciążeń oraz mikrourazów mięśni, nerwów lub kręgów w dolnym odcinku kręgosłupa i nie można wskazać jednej, konkretnej przyczyny. Ból dolnej części kręgosłupa ustępuje samoistnie po kilku dniach albo zmniejsza się w ciągu 3 miesięcy, ale ma tendencję do nawracania. Rozpoznanie innego źródła dolegliwości bólowych wymaga przeprowadzenia szeregu badań diagnostycznych. Najczęściej zalecane jest leczenie zachowawcze, objawowe i rehabilitacja. Duże znaczenie mają również działania profilaktyczne.
Nagły i ostry przebieg bólu lędźwi to najczęstszy scenariusz. Problem pojawia się bez ostrzeżenia, np. w wyniku jakiegoś wypadku, w trakcie podnoszenia ciężkich przedmiotów, kontuzji podczas aktywności fizycznej, długiego pozostawania w jednej pozycji. Zbyt długie leżenie czy utrzymywanie nieprawidłowej postawy są równie szkodliwe, co nadmierne przeciążenia – dochodzi do osłabienia wielu struktur w obrębie kręgosłupa lędźwiowego, przez co stają się bardziej podatne na uszkodzenia podczas wykonywania codziennych, rutynowych czynności. Odczuwanie bólu pleców na dole może wynikać z:
Według statystyk ból i sztywność tyłu pleców to jeden z głównych powodów niezdolności do pracy oraz wizyt u lekarza. Dolegliwości często mijają samoczynnie, ale też mają tendencję do nawracania. Jeśli utrzymują się ponad 3 miesiące, ze stałym lub zmiennym natężeniem, są klasyfikowane jako przewlekłe. W przypadku nagłego wystąpienia objawów bólu kręgosłupa na dole pacjenci mogą wziąć zwolnienie lekarskie online – ważne, by w tym czasie przestrzegali wszystkich zaleceń.
Bolesności w okolicach odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa mogą mieć charakter psychogenny. Odczuwanie dolegliwości bólowych występuje m.in. w przebiegu depresji czy silnego lub chronicznego stresu. Kolejną możliwą przyczyną bólu pleców na dole jest zwężenie kanału kręgowego i naciskiem struktur kostno-stawowych na nerwy. Specjaliści wyróżniają tu takie dolegliwości jak:
Do tego dochodzą choroby kręgosłupa. Pacjenci cierpią m.in. na dyskopatię lędźwiową, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, osteoporozę, różne zmiany zwyrodnieniowe Nie można też całkowicie wykluczyć poważnej choroby o innym podłożu. Dokuczliwy ból pleców występuje podczas:
Ból pleców na dole to zazwyczaj konsekwencja wieloletnich zaniedbań. Słabo rozwinięte mięśnie brzucha i grzbietu nie są w stanie stworzyć wystarczająco mocnego gorsetu ochronnego dla lędźwi i kręgosłupa. Cały tułów potrzebuje odpowiednio silnej stabilizacji. Mała aktywność fizyczna, kiepska kondycja, nadwaga i otyłość to nie jedyne czynniki ryzyka. Prawdopodobieństwo wystąpienia bólu spowodowanego mikrourazami dolnego odcinka pleców zwiększają również:
Pacjent powinien jak najszybszej otrzymać pomoc medyczną, jeżeli ból spowodowany jest upadkiem lub innym urazem, dolegliwości nie ustępują, pojawia się drętwienie kończyn dolnych oraz utrata kontroli nad czynnościami fizjologicznymi i osłabienie czucia w kroczu. Pilnymi wskazaniami do jak wizyty u lekarza i dokładniejszego ustalenia przyczyn bolesności są niektóre sytuacje oraz objawy dodatkowe. L4 online i odpoczynek to w wielu przypadkach zdecydowanie zbyt mało – bez diagnozy oraz leczenia dostosowanego do realnej przyczyny istnieje realne ryzyko poważnych powikłań.
Należy możliwie szybko zgłosić się do specjalisty, jeżeli bólowi pleców towarzyszy jedna z poniższych okoliczności:
W trakcie rozmowy z pacjentem lekarz pyta o lokalizację ogniska bólowego, czas trwania i natężenie dolegliwości, okoliczności ich nasilania oraz pozostałe symptomy. Takie informacje są niezbędne do wstępnego rozpoznania przyczyny bólu w odcinku lędźwiowym. Badania laboratoryjne i obrazowe zleca się w przypadku potrzeby potwierdzenia diagnozy innych schorzeń, chorób oraz nieskuteczności dotychczasowego zlecenia. W tym celu wykorzystuje się między innymi:
Zdarza się, że badania diagnostyczne pokazują normalny stan, a mimo tego pacjentowi doskwierają bóle pleców na dole. Możliwa jest również sytuacja odwrotna – badania pokazują różne zaburzenia i zmiany, ale nie zawsze to one są rzeczywistą przyczyną dolegliwości. Choćby dlatego w pierwszej kolejności stosuje się leczenie zachowawcze, a bardziej zaawansowane i inwazyjne metody włącza się na dalszym etapie. Prawidłowe rozróżnienie schorzeń kręgosłupa od bólu mięśni czy objawów poważnych chorób ma niebagatelne znaczenie dla kształtu i skuteczności terapii.
Jeśli dolegliwości są stosunkowo łagodne lub szybko ustępują, może wystarczyć unikanie nadmiernego wysiłku, zbyt długiego leżenia oraz czynności i pozycji, przy których plecy zaczynają boleć. Można też sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, ale najlepiej zrobić to po konsultacjach z lekarzem. Wśród domowych sposobów na ból pleców spowodowany najczęstszymi przyczynami są również:
W przypadku silnego lub przewlekłego bólu pleców na dole stosuje się wiele różnych sposobów zachowawczego leczenia. Operacje przeprowadza się w ok. 1–3% przypadków. Wśród najczęściej wykorzystywanych metod są:
Podstawą zapobiegania dolegliwościom i urazom kręgosłupa jest zdrowy styl życia – przede wszystkim aktywność fizyczna, dieta oraz unikanie niepotrzebnych obciążeń. Wiele sportów pozwala wzmocnić mięśnie grzbietu i brzucha, ale za najbardziej efektywne uchodzi regularne pływanie. Warto zawalczyć z nadwagą, dostarczać organizmowi wymaganą ilość wapnia i witaminy D, a także nauczyć się właściwej techniki podnoszenia – z przykucu, bez pochylania się. Zalecenia obejmują również:
Ból pleców na dole, który wynika ze schorzeń kręgosłupa lędźwiowego, jest niezwykle trudny do całkowitego wyleczenia – ogółem udaje się to u ok. 50% pacjentów, a w przypadkach przewlekłych jeszcze rzadziej. Profilaktyka i zalecenia lekarzy pozwalają zwiększyć komfort życia i zmniejszyć częstotliwość nawrotów dolegliwości.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.