Zapalenie pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która objawia się bólem mięśni, podwyższoną temperaturą, ale przede wszystkim dyskomfortem podczas oddawania moczu. Na tę chorobę najbardziej narażone są aktywne seksualnie kobiety, […]

Zapalenie Pęcherza Moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która objawia się bólem mięśni, podwyższoną temperaturą, ale przede wszystkim dyskomfortem podczas oddawania moczu. Na tę chorobę najbardziej narażone są aktywne seksualnie kobiety, choć może ona dotykać również mężczyzn, a także występować u dzieci. Stanu zapalnego pęcherza nie można bagatelizować, jednak jeśli zostanie rozpoznany we wczesnym stadium, leczenie powinno szybko przynieść oczekiwane efekty.

Czym jest zapalenie pęcherza moczowego?

Jest to zakażenie wywołane bakteriami i drobnoustrojami, które przedostały się do pęcherza moczowego. W normalnych warunkach drogi moczowe są jałowe, co oznacza, że nie występuje tam nawet flora bakteryjna. Jednak przy infekcji pęcherza wytwarza się stan zapalny. Chory odczuwa parcie oraz wzmożoną potrzebę oddawania moczu. Do zakażenia dochodzi przez cewkę moczową. Ze względu na swoją budowę anatomiczną kobiety są bardziej narażone na tę przypadłość. Dzieje się tak, ponieważ ujście cewki moczowej u pań znajduje się blisko odbytu oraz pochwy. Co ważne, cewka jest pięciokrotnie krótsza niż u mężczyzn, więc bakterie mają do pokonania dość krótką drogę. Na tego typu zakażenia układu moczowego najbardziej narażone są kobiety aktywne seksualnie.

Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego

Choroba najczęściej wywoływana jest przez bakterię Escherichia coli, czyli pałeczkę okrężnicy występującą w kale. W układzie pokarmowym nie czyni szkody, jednak jeśli się stamtąd wydostanie, prowadzi między innymi do infekcji układu moczowego. Rozpoznanie jest ważne, ponieważ stanowi duży czynnik ryzyka dla chorób nerek. W jaki sposób pałeczka okrężnicy może wywołać zakażenie dróg moczowych? Wystarczą źle przeprowadzone czynności związane z higieną intymną. Do zapalenia pęcherza moczowego może przyczynić się także:

  • siadanie na zimnych nawierzchniach, na przykład głazach lub murach;
  • niezmienianie mokrego stroju kąpielowego na plaży;
  • przegrzanie okolic intymnych;
  • stosunek płciowy bez użycia prezerwatywy;
  • stosowanie tamponów i dopochwowej antykoncepcji (w niektórych przypadkach);
  • korzystanie z publicznych toalet;
  • długotrwałe korzystanie z cewnika moczowego;
  • przerost gruczołu krokowego u mężczyzn.

Zapalenie pęcherza – objawy

Zapalenie pęcherza moczowego daje specyficzne objawy. Osoba, która zmaga się z infekcją układu moczowego, zazwyczaj odczuwa silne parcie na pęcherz. Częste oddawanie moczu połączone bywa z przykrymi dolegliwościami bólowymi, czynności towarzyszy bowiem pieczenie. Natomiast jeśli zakażenie wejdzie w bardziej zaawansowaną fazę, podczas mikcji może pojawić się krew lub zostaje wydalona niewielka ilość moczu. Do typowych objawów infekcji pęcherza można zaliczyć również gorączkę, ból mięśni, ból w dole pleców i brzucha. Niekiedy choroba przebiega niemal bezobjawowo, a towarzyszy jej jedynie bakteriomocz. Ma on ciemną barwę, a także nieprzyjemny zapach. Alarmujące objawy zapalenia pęcherza to:

  • parcie na pęcherz;
  • trudności podczas oddawania moczu;
  • ból towarzyszący mikcji;
  • pojawienie się krwi lub ropnej wydzieliny w moczu;
  • gorączka;
  • nudności i wymioty;
  • ból w dole brzucha i pleców (okolica nerek).
Zobacz też  Bakteryjne zapalenie pochwy

Zapalenie pęcherza u dzieci

Tego rodzaju choroby pęcherza nie występują jedynie u dorosłych. Pojawiają się także u dzieci – w najmłodszym wieku dotyczą przede wszystkim chłopców, u dziewczynek ryzyko wzrasta z wiekiem. Może to być związane z wadami budowy układu moczowego, ale także niewłaściwym poziomem higieny. Zapalenie pęcherza objawia się u dzieci bólem oraz pieczeniem podczas czynności oddawania moczu, trudnościami w tym zakresie, a także obecnością krwi lub ropnej wydzieliny. Infekcję dróg moczowych u maluchów również wywołują pałeczki okrężnicy.

Zapalenie Pęcherza Moczowego informacje

Zapalenie pęcherza u kobiet w ciąży

Na zapalenie pęcherza moczowego narażone są także kobiety w ciąży. Wskutek zachodzących w ich ciele zmian, przygotowujących je do porodu rozszerza się pęcherz, cewka moczowa i moczowody. Dzięki temu drobnoustroje mogą się swobodnie przemieszczać po całym układzie moczowym. Zapalenie pęcherza zdarza się również z innego powodu. Powiększona macica blokuje możliwość całkowitego opróżnienia pęcherza z moczu. Powoduje to jego zaleganie i tworzy środowisko idealne do rozwoju tego rodzaju infekcji. Przypadku zapalenia pęcherza w ciąży nie można ignorować, ponieważ może mieć wpływ na płód. Istnieje ryzyko, że dziecko będzie miało mniejszą masę urodzeniową. W skrajnych przypadkach przeziębienie pęcherza wywołuje wcześniejszy poród lub poronienie. Konieczna jest wtedy konsultacja z lekarzem ginekologiem, który musi przepisać bezpieczne dla ciężarnej leki.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego

Należy działać od razu po pojawieniu się pierwszych objawów zapalenia. Na początek można wypróbować domowe sposoby. Trzeba stymulować pracę układu moczowego poprzez przyjmowanie odpowiednich ilości płynów, dzięki czemu łatwiej wypłukać znajdujące się tam bakterie. Działanie moczopędne wykazują napary ziołowe (z mniszka lekarskiego, bratka, pokrzywy), jednak najlepiej sprawdzi się niegazowana woda mineralna z dodatkiem soku z żurawiny, cytryny lub aronii, które zawierają dużo witaminy C (ta łagodzi przebieg infekcji). W tym czasie szczególnie trzeba dbać o zachowanie czystości. Należy nosić przewiewną bieliznę, a także stosować płyny do higieny intymnej.

Zobacz też  Antykoncepcja awaryjna

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu dwóch dni lub jeszcze się nasilą, wtedy koniecznie trzeba udać się do lekarza rodzinnego. Specjalista zleci wykonanie posiewu moczu, które potwierdzi pojawienie się Escherichia coli w układzie moczowym. Przeprowadzenie diagnostyki sprawi, że łatwiejsze będzie dobranie odpowiednich leków. Zazwyczaj wystarczają te przeciwzapalne, ale jeśli objawy są wyjątkowo dokuczliwe, konieczny może okazać się antybiotyk. Należy pamiętać, że nawet gdy symptomy ustąpią, nie można przerywać leczenia. Bakterie nadal mogą być groźne dla nerek – trzeba całkowicie wyeliminować je z organizmu.

Jak długo trwa leczenie zapalenia pęcherza moczowego?

Pełna kuracja antybiotykiem trwa nawet 10 dni. Poprawę chorzy odczuwają zwykle wcześniej, jednak lekarze ostrzegają, by nie przerywać leczenia na własną rękę. Istnieje ryzyko, że chorobotwórcze drobnoustroje przeżyją, a co więcej, uodpornią się na składniki leku. Zapalenie powróci wtedy z podwójną mocą.

Leki, które mogą pomóc na zapalenie pęcherza moczowego

Po rozpoznaniu zapalenia pęcherza należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Na początku niektórzy wybierają leki dostępne bez recepty. Najczęściej zawierają one furaginę (nazywaną też furazydyną), hamującą namnażanie się drobnoustrojów. Jednak jeśli choroba wejdzie już w bardziej zaawansowane stadium, wtedy konieczne jest zastosowanie silniejszych środków. Do leków, które mogą pomóc na zapalenie pęcherza moczowego, należą między innymi:

Jakie są rodzaje zapalenia pęcherza?

Chociaż najczęściej występującym typem zapalenia pęcherza jest to bakteryjne, można wyróżnić również krwotoczne zapalenie pęcherza moczowego, które zostało wywołane przez radio- i chemioterpię. Może je także wywołać kontakt farbami albo innymi środkami chemicznymi. Podobne dolegliwości pojawiają się także po kontakcie z ifosfamidem albo niektórymi lekami, które zawierają cyklofosfamid. Wtedy wdrażane jest bardziej zaawanoswane leczenie, polegające między innymi na terapii tlenem hiperbaryczny czy stosowaniu estrogenów. To jednak niezwykle rzadkie przypadki, które nie pojawiają się na co dzień.

Jakie mogą być powikłania zapalenia pęcherza moczowego?

W większości przypadków zapalenie pęcherza nie stanowi powodu do obaw. Stosowanie domowych sposobów oraz wizyta u lekarza wystarczą, by pozbyć się tych niezbyt przyjemnych dolegliwości. Jednak na bagatelizowanie choroby nie mogą pozwolić sobie kobiety w ciąży. Zauważenie pierwszych sygnałów powinno skłonić do wizyty u lekarza. W skrajnych przypadkach zaniedbanie leczenia prowadzi do poronienia. Niebezpieczne może okazać się także dla osób z wadami układu moczowego oraz seniorów z chorobami serca i cukrzycą. Nieleczona infekcja wywołuje groźniejsze choroby, takie jak przewlekłe zapalenie nerek (odmiedniczkowe zapalenie nerek) czy roponercze. Są to stany zagrażające życiu, które wymagają leczenia szpitalnego. Często pojawia się konieczność usunięcia zaatakowanego narządu.

Zobacz też  Profilaktyka malarii

Nawracające zapalenie pęcherza moczowego

Co robić, jeśli dolegliwość ma tendencję do nawrotów? Postępowanie wygląda tak samo, jak w przypadku gdy nastąpił pierwszy rzut. Należy poddać się odpowiedniej farmakoterapii, a także obserwować swój organizm. Najlepiej zasięgnąć porady lekarza, ponieważ przyczyną może być na przykład kamica nerkowa albo cukrzyca. Jeśli infekcja powraca po stosunkach seksualnych, warto stosować zabezpieczenie w postaci prezerwatywy, a także skłonić partnera, by wykonał potrzebne badania – przede wszystkim posiew moczu i nasienia. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na swoje nawyki i przyzwyczajenia związane z zachowaniem higieny stref intymnych.

Zapobieganie zapaleniu pęcherza – skuteczne sposoby

W jaki sposób zapobiegać zapaleniu pęcherza moczowego? Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad dotyczących higieny osobistej. Aby nie podrażniać błon śluzowych, warto używać przede wszystkim łagodnych środków do mycia. W toalecie należy wycierać się zawsze w kierunku odbytu, dotyczy to również mycia swoich części intymnych. Oprócz tego nie można powstrzymywać oddawania moczu. Im częstsze wizyty w toalecie, tym lepiej, dlatego warto pić około 2 litrów wody dziennie – pobudza to pracę pęcherza, zapobiegając gromadzeniu moczu i namnażaniu się w nim niebezpiecznych drobnoustrojów. Kobiety, które zmagają się z suchością pochwy, powinny korzystać ze środków nawilżających. Dzięki temu jej ścianki nie ulegną podrażnieniu, co również zmniejsza ryzyko infekcji. Zalecane jest, by po stosunku skorzystać z toalety, ponieważ w ten sposób dochodzi do oczyszczenia cewki moczowej.

Zapalenie pęcherza moczowego to nieprzyjemna dolegliwość, która ze względu na ich budowę anatomiczną w dużej mierze dotyka kobiet. Wywołują ją pałeczki Escherichia coli, powodując sporo nieprzyjemnych objawów. Przy zapaleniu pęcherza pojawia się ból podczas mikcji, w moczu może być widoczna krew. Bardzo często przypadłość można wyleczyć środkami aptecznymi, a także antybiotykami. Jednak należy także pamiętać, że najlepszym sposobem na uniknięcie infekcji tego typu jest zachowanie higieny osobistej i dbanie o zdrowie pęcherza moczowego.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.