Ból neuropatyczny – skąd się bierze, jak go diagnozować i leczyć?

Ból neuropatyczny to specyficzna dolegliwość, która wynika z uszkodzenia układu nerwowego. Ma charakter przewlekły, co powoduje obniżenie jakości życia pacjentów. Leczenie choroby jest możliwe, ale często wymaga współpracy specjalistów różnych dziedzin.

ból neuropatyczny

Osoby, które doświadczyły dolegliwości, jaką jest ból neuropatyczny, nie opisują jej jednoznacznie. To bardzo subiektywne doznanie i trudno je wytłumaczyć nawet własnemu lekarzowi. Właśnie z tego powodu jego skuteczne rozpoznanie często zajmuje wiele czasu, wymaga przy tym kontaktu z różnymi specjalistami. Nie można się jednak poddawać, ponieważ chorobę da się wyleczyć, nawet jeżeli pacjenci słabo reagują na leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.

Czym jest ból neuropatyczny?

Jak zaznaczyliśmy, ból neuropatyczny to specyficzne i subiektywne doznanie o przewlekłym charakterze. Ból pojawia się jako jeden z symptomów podstawowej dolegliwości i nie ustępuje przez cały czas jej trwania. Zwykle ma charakter napadowy – okresy zaostrzenia przeplatają się z okresami remisji. Najczęściej bezpośrednią przyczyną jest uszkodzenie czy też zaburzenie funkcji ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego. Czy można poradzić sobie z bólem neuropatycznym? Z pewnością należy zająć się diagnostyką, natomiast gdy bezpośrednia przyczyna jest znana, wtedy trzeba stosować zalecaną terapię, w czym pomocna może być e-recepta.

Najczęstsze przyczyny bólu neuropatycznego

Prawidłowo funkcjonujący układ nerwowy reaguje na bodźce bólowe, przekazując odpowiednie sygnały do mózgu. Trafiają tam przez rdzeń kręgowy dzięki nerwom – pozwala to organizmowi odpowiednio zareagować na tę swoistą sytuację zagrożenia. Jeśli jednak dojdzie do uszkodzenia układu nerwowego, wówczas wysyła on do mózgu błędne informacje, które nie oddają rzeczywistości, czego konsekwencją jest ból neuropatyczny. Oprócz tego możemy mówić również pośrednich przyczynach neuropatycznych objawów bólowych. To między innymi choroby metaboliczne (np. cukrzyca), półpasiec (ból neuropatyczny pojawia się w rejonie zmian skórnych), zaburzenia psychiczne, a także ból o nieznanym pochodzeniu.

Zobacz też  Ból sutków – przyczyny i objawy dolegliwości. Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Rodzaje bólu neuropatycznego

Ból neuropatyczny powstaje w wyniku zaburzenia pracy włókien nerwowych. Uszkodzenia nerwów mogą spowodować różnego rodzaju neuropatie:

  • neuropatia cukrzycowa, którą wywołuje bóle kończyn dolnych oraz górnych;
  • neuropatia uciskowa powstała na przykład w wyniku zespołu cieśni nadgarstka;
  • bóle fantomowe, które pojawiają się po amputacji kończyny;
  • allodynia, czyli skrajne doświadczenie bólu, wywołane przez czynniki, które na zdrowego człowieka nie mają większego wpływu;
  • hiperalgezja, która jest nadmiernym odczuwaniem bólu;
  • hipoalgezja, czyli niewystarczające odczuwanie bólu;
  • neuralgie po operacji oraz przyjmowaniu niektórych leków.

Charakterystyczne objawy bólu neuropatycznego

W wyniku powstania bólu neuropatycznego chory może odczuwać wiele różnych symptomów. Objawy bólowe, wynikające z uszkodzenia struktur nerwowych, często określane są jako palące, piekące oraz przeszywające – przypominają porażenie prądem. Do tego mogą dochodzić również zaburzenia czucia, ucisk, mrowienie i kłucie. Ból neuropatyczny często uniemożliwia wykonywanie obowiązków zawodowych, dlatego pacjenci często korzystają z L4 online. Dzięki temu można przedłużyć absencję bez konieczności fizycznego stawienia się w gabinecie lekarza.

Inne symptomy neuralgii

Zaburzenia przewodzenia bodźców objawiają się nie tylko dolegliwościami bólowymi. Chociaż to ból pacjenci zauważają najczęściej, warto przyjrzeć się innym towarzyszącym chorobie symptomom. Przede wszystkim przewlekły ból neuropatyczny słabo reaguje na leczenie farmakologiczne środkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi, o wiele lepiej sprawdzają się leki przeciwdepresyjne. Bolesność może pojawić się zarówno pod wypływem bodźca zewnętrznego, jak i samoistnie. Warto również dodać, że pojawianie się bólu spowodowanego uszkodzeniem układu nerwowego wpływa także na psychikę pacjenta. Człowiek staje się wtedy przewrażliwiony na punkcie swojej dolegliwości i nerwowy, może mieć też problemy ze snem. Cierpi na tym jego życie prywatne, jak również zawodowe.

Na czym polega rozpoznanie i leczenie bólu neuropatycznego?

Największą trudność sprawia prawidłowe rozpoznanie bólu neuropatycznego. Często, zanim zostanie postawiona diagnoza, pacjent musi odwiedzić wielu specjalistów i poddaje się szeregowi badań. Jeśli znana jest bezpośrednia przyczyna, na przykład cukrzyca, wtedy należy zająć się terapią podstawowej choroby. Z tego powodu terapia bólu neuropatycznego może obejmować też psychoterapię. Jednak według Polskiego Towarzystwa Badania Bólu oraz Towarzystwa Neurologicznego podstawowym zaleczeniem jest farmakoterapia. Jeżeli dolegliwości utrudniają codzienne życie, warto dodatkowo skorzystać z rozwiązania, jakim jest zwolnienie lekarskie online.

Zobacz też  Ból podniebienia – jakie mogą być jego przyczyny?

Farmakologiczne leczenie bólu neuropatycznego

W grupie pierwszego wyboru, która wyodrębniona jest w leczeniu bólu neuropatycznego, znajdują się silnie działające opioidy, takie jak tramadol, leki przeciwdrgawkowe (np. gabapentyna i pregabalina) oraz antydepresyjne czy podawana miejscowo lidokaina. Mogą być stosowane w kombinacji lub samodzielnie. Później lekarz przechodzi do drugiej i trzeciej grupy. W przypadku neuropatii onkologicznych na początku stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, jednak wraz z postępem choroby dochodzi do degradacji nerwów i zaburzeń czuciowych.

Leki, które mogą być stosowane w leczeniu neuropatii

Leczenie bólu neuropatycznego może wymagać zastosowania leków przeciwdepresyjnych. Pomocne mogą okazać się na przykład:

Niefarmakologiczne metody walki z bólem neuropatycznym

Przeszywający ból przypominający porażenie prądem można leczyć nie tylko farmakologicznie. Specjaliści często zalecają połączenie farmakoterapii z metodami alternatywnymi. Jeśli ból ma podłoże psychiczne, wtedy trudno obejść się bez konsultacji psychologicznych lub psychiatrycznych. Oprócz tego można zastosować masaże, laseroterapię lub hydroterapię. Najbardziej radykalną metodą jest neuroliza oraz termolezja. Pierwsza polega na niszczeniu nerwów środkiem chemicznym, przy drugiej stosuje się wysoką temperaturę. Należy jednak pamiętać, że proces jest nieodwracalny – nerwów nie można włączyć, jak po nałożeniu blokady.

Ból neuropatyczny to jedna z dolegliwości, którą trudno zdiagnozować. Terapia również jest prowadzona wielotorowo, jednak mimo to warto ją stosować. Chory ma bowiem możliwość znacznej poprawy jakości życia – trudno jest funkcjonować z przewlekłym bólem.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.