» Strona główna » Antykoncepcja » Krążki antykoncepcyjne – skuteczność i skutki uboczne.
Krążki antykoncepcyjne to jeden ze sposobów zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Ze względu na łatwość i wygodę stosowania, są coraz chętniej wybierane przez kobiety. O czym należy pamiętać, decydując się na tego rodzaju antykoncepcję?
Kiedy warto zdecydować się na krążki antykoncepcyjne? Jak działają te środki i czy są skuteczne? Takie pytania zadają sobie kobiety, które stoją przed wyborem najlepszej dla siebie formy zabezpieczenia przed zajściem w ciążę. Krążek (nazywany również pierścieniem) to coraz chętniej wybierany środek antykoncepcyjny. Użytkowniczki chwalą go przede wszystkim za wygodę, wysoką skuteczność oraz mniejszą liczbę skutków ubocznych – w porównaniu do hormonalnej antykoncepcji doustnej. Warto jednak pamiętać, że krążki dopochwowe zabezpieczają przed poczęciem, ale nie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Z tego powodu w niektórych sytuacjach warto stosować antykoncepcję mechaniczną, taką jak prezerwatywa.
Antykoncepcja hormonalna, której jedną z form są krążki antykoncepcyjne, to jedna z najbardziej skutecznych metod zabezpieczających przed niechcianą ciążą. Co prawda środki są dostępne jedynie na receptę, ale dzięki usłudze, jaką jest lekarz online, można ją uzyskać nawet bez wychodzenia z domu. Mechanizm działania antykoncepcji tego typu jest jasny. Organizm kobiety otrzymuje taką dawkę syntetycznych hormonów, by mogły zatrzymać owulację, a często także zagęścić wydzielinę pochwową. Powstrzymuje to plemniki przed zapłodnieniem.
Do wyboru jest wiele różnych środków, w tym:
Krążki dopochwowe to jedna z hormonalnych metod antykoncepcji. Każdy z egzemplarzy ma formę bezbarwnego, bezzapachowego ringu. Dzięki temu, że jest elastyczny, kobieta może go samodzielnie założyć, a później bez problemu usunąć z pochwy. Średnica krążka ma 5 cm, natomiast jego grubość to zaledwie 4 mm. Jeśli zostanie prawidłowo umieszczony, powinien nie być wyczuwalny. Należy jednak pamiętać, że nie jest to regułą – kobiety miewają bowiem różne odczucia, zdarzają się również skutki uboczne. Jest to jednorazowa metoda antykoncepcji, co oznacza, że po usunięciu, krążek należy wyrzucić.
Hormonalne metody antykoncepcyjne dostępne są tylko na receptę. Dlatego kobiety, które chcą stosować krążek dopochwowy, powinny mieć receptę – wystarczy e-recepta online (można ją zdobyć bez wychodzenia z domu). Natomiast z zakupem pierścienia nie powinno być większych problemów. Pacjentki kupią go w większości aptek, chociaż zawsze warto upewnić się wcześniej, czy dana placówka ma go na stanie.
Krążek umieszczany jest w pochwie i musi dobrze przylegać do jej ścianek. Zawiera syntetyczne hormony (etonogestrel oraz etynyloestradiol), które stanowią odpowiedniki estrogenu i progesteronu. Uwalniane są bezpośrednio do nabłonka i hamują owulację. Proces następuje stopniowo, trwa przez 21 dni. Kobiety chętnie wybierają tę metodę antykoncepcji, ponieważ jest niezwykle wygodna. Przede wszystkim nie wymaga takiej regularności, jak przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Krążek wystarczy umieścić w pochwie i wyjąć go po 3 tygodniach. W tym czasie trzeba zachować 7 dni przerwy, w trakcie której pojawia się tzw. krwawienie z odstawienia. Mimo braku krążka w pochwie działanie antykoncepcyjne cały czas się utrzymuje. Później należy założyć nowy pierścień. Procedura nie jest skomplikowana, a w większości przypadków ring nie wykazuje niepożądanego działania na organizm. Jest o wiele bardziej delikatny niż antykoncepcja doustna – nie pojawiają się dolegliwości między innymi ze strony układu pokarmowego.
Hormony, które uwalniane są krążka antykoncepcyjnego w pochwie, mają mniejsze stężenie niż w przypadku innych form hormonalnej antykoncepcji. Mimo to jest ono na tyle wysokie, by zahamować jajeczkowanie, a także zmienić gęstość śluzu, uniemożliwiając tym samym zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy. Zatem kobiety, które stosują takie zabezpieczenie, jak krążek dopochwowy, są chronione w takim samym stopniu, jak w przypadku innych hormonalnych środków antykoncepcyjnych (doustnych oraz przezskórnych). Skuteczność pierścienia dopochwowego jest więc naprawdę wysoka i niemal całkowicie zabezpiecza przed nieplanowanym poczęciem.
Każda kobieta może samodzielnie założyć krążek. Jego aplikacja nie jest skomplikowana. Pierścień należy ująć palcem wskazującym i kciukiem, a następnie delikatnie go ścisnąć, wsuwając do pochwy. W tym celu trzeba przyjąć wygodną pozycję (na przykład w rozkroku, można przykucnąć lub oprzeć jedną nogę na muszli bądź krześle).
Niektóre krążki mają dołączone aplikatory, ale istnieje też możliwość zakupienia takiego przyrządu w aptece. Jak rozpoznać, czy pierścień został założony prawidłowo? Musi mocno opierać się o ścianki pochwy, a jednocześnie kobieta nie powinna czuć żadnego dyskomfortu ani obecności „ciała obcego”. Co ważne, systemu nie trzeba umieszczać głęboko, wystarczy, by miał kontakt z błoną śluzową. Jeśli zostanie włożony nieumiejętnie, krążek wypadnie. Gdy do tego dojdzie, trzeba go opłukać i jak najszybciej wsunąć go na właściwe miejsce – skuteczność krążka antykoncepcyjnego zostanie zachowana jeszcze przez 3 godziny. Natomiast jeżeli przerwa była dłuższa, należy sprawdzić zalecenia, które znajdują się w ulotce dołączonej do pierścienia.
Krążek dopochwowy zakłada się i wyjmuje w ten sam sposób – delikatnie chwytając go dwoma palcami. Trzeba jednak pamiętać, by pilnować terminu wymiany tego systemu. Należy go wyjąć równo po upływie 3 tygodni, czyli o tej samej godzinie i tego samego dnia tygodnia, gdy został założony. Później trzeba zrobić tygodniową przerwę, w trakcie której występuje krwawienie. Nowy krążek należy zaaplikować pierwszego dnia menstruacji lub pomiędzy 2. a 5. dniem cyklu menstruacyjnego. W tym drugim wypadku konieczne będzie stosowanie dodatkowego zabezpieczenia. Niektóre kobiety, zwłaszcza po raz pierwszy stosujące ring, na początku mogą nie doczekać się krwawienia z odstawienia. Jeśli zdarzyło się to tylko jeden raz, nie ma powodu do niepokoju. Natomiast gdy taka sytuacja miała miejsce dwa razy z rzędu, koniecznie trzeba skontaktować się z ginekologiem.
Jeśli kobieta stosuje krążek antykoncepcyjny, nie musi przejmować się codziennym przyjmowaniem tabletek. Ma to również znaczenie w przypadku tych pań, które odczuwały negatywne skutki uboczne antykoncepcji doustnej. Nie występują wahania stężenia hormonów, a w przypadku wystąpienia wymiotów lub biegunki nie ma niebezpieczeństwa przerwania zabezpieczenia. Takie ryzyko pojawia się natomiast u kobiet, które biorą pigułki. Oprócz tego nie ma przeciwwskazań do stosowania tamponów oraz leków dopochwowych. W żaden sposób nie wpływają na skuteczność ani właściwości pierścienia antykoncepcyjnego.
Stosowanie zabezpieczenia w formie ringu ma również swoje wady. Może się zdarzyć, że krążek dopochwowy wypadnie, co jednak nie dzieje się często, jeśli zostanie prawidłowo umieszczony w pochwie. Niektóre kobiety skarżą się też na dyskomfort towarzyszący noszeniu krążka. Pewien odsetek par wyczuwa go podczas współżycia, chociaż tylko niektóre uznają jego obecność za niewygodną i uniemożliwiającą stosunek. Za „wadę” uznawana może być także cena jednego krążka – wynosi około 50 zł. Korzystniejszy pod tym względem powinien być zakup większego opakowania. Znajdują się w nim trzy sztuki (wystarczają na 3 miesiące), a koszt to około 120 zł.
W części przypadków krążki antykoncepcyjne wykazują działania niepożądane. Jeśli wpływa to na samopoczucie kobiety, warto postarać się o e-zwolnienie lekarskie online. Dzięki temu można w spokoju dojść do siebie. U niektórych pacjentek zauważono między innymi niewielki wzrost masy ciała. Jest to jednak charakterystyczne dla wszystkich metod hormonalnej antykoncepcji.
Stosowanie ringów może wywoływać także inne skutki uboczne, takie jak:
Zanim pacjentka zdecyduje się na pierścień antykoncepcyjny, powinna skonsultować się z lekarzem. Specjalista wybierze najlepszą dla niej metodę. Weźmie przy tym pod uwagę indywidualne potrzeby oraz styl życia. Ring nie zawsze będzie najlepszym wyborem. Nie można stosować go w sytuacji, kiedy kobieta jest w ciąży. Jeśli system znajdzie się wtedy w pochwie, należy go niezwłocznie wyjąć i skonsultować z lekarzem.
Przeciwwskazaniem są także:
Krążki antykoncepcyjne to rozwiązanie, na które decyduje się wiele kobiet. Jako jedna z metod hormonalnej antykoncepcji skutecznie zabezpieczają przed ciążą. Są łatwe w aplikacji, a wymiany wymagają dopiero po 3 tygodniach stosowania. Zawierają syntetyczne hormony, które opóźniają owulację. Wykazują przy tym mniej skutków ubocznych niż tradycyjne tabletki. Zanim jednak zapadnie decyzja o ich stosowaniu, należy skonsultować to z lekarzem. Specjalista musi również wypisać na nie receptę. Pierścienie dopochwowe zabezpieczają przed zapłodnieniem, ale nie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową ani wirusem HIV.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.