Uczulenie na nikiel. Jakie są czynniki ryzyka – gdzie znajduje się nikiel, czego unikać?

Uczulenie na nikiel jest coraz częstszym problemem. Zmiany skórne, swędzenie i pieczenie to niektóre objawy tego schorzenia. Jak dowiedzieć się, czy odczuwasz alergię na ten metal? Jak możesz temu zapobiec? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

uczulenie na nikiel

Uczulenie na nikiel jest jedną z najczęstszych alergii skórnych. U osób z alergią na ten pierwiastek może wystąpić silny świąd, zaczerwienienie, a nawet pęcherze. Wyprysk kontaktowy stanowi reakcję organizmu na kontakt z niklem! Jeszcze bardziej niepokoi fakt, że występuje w wielu codziennych produktach, w tym noszonych przedmiotach, takich jak biżuteria, klucze, monety i inne. W związku z tym niezwykle istotne jest, aby cierpiący na alergię na nikiel, zostali właściwie poinformowani o możliwych objawach, jak i o sposobie unikania czynnika, który może ich alergizować.

Uczulenie na nikiel – czym jest nikiel?

Nikiel to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 28. Jest srebrzystobiałym metalem o złotawym połysku, twardym i ciągliwym. To piąty najczęściej występujący pierwiastek chemiczny na Ziemi po żelazie, tlenie, krzemie oraz magnezie. Można go znaleźć w wielu przedmiotach codziennego użytku, co utrudnia uniknięcie kontaktu w przypadku zdiagnozowania uczulenia na nikiel. Jest wykorzystywany w produkcji biżuterii, zegarków, okuć, klamek, nożyc, sprzętu kuchennego, baterii, monet, czy w elektrotechnice. Ponadto nikiel jest stosowany w przemyśle lotniczym, kosmicznym oraz chemicznym, a także jako katalizator w reakcjach chemicznych.

Nikiel jako alergen

Warto zaznaczyć, że nikiel jest jednym z najczęstszych alergenów uczulających polską populację. Jak wspomniano, zawartość niklu odnotowuje się w wielu przedmiotach codziennego użytku, więc trudno jest uniknąć kontaktu z tym metalem. Ostra reakcja alergiczna na może objawiać się jako rumień, świąd, suchość skóry, a nawet choroby alergiczne czy alergie pokarmowe. Po ekspozycji na nikiel warto sięgnąć po leki antyalergiczne. E-recepta jest usługą, która zapewnia szybki dostęp do odpowiednich środków.

Kto jest podatny na uczulenie na nikiel?

Uczulenie na nikiel jest jednym z najczęstszych rodzajów alergii kontaktowej. Według badań, osoby bardziej podatne na tę reakcję to przede wszystkim kobiety, palacze papierosów oraz osoby wykonujące zawody związane z długotrwałym kontaktem z metalem, np. kasjerzy, jubilerzy, konserwatorzy maszyn, a także stomatolodzy. Nie bez znaczenia jest również wiek, ponieważ alergię na nikiel częściej diagnozuje się u dzieci. Co więcej, osoby uczulone na inne metale, takie jak kobalt czy chrom, mogą być bardziej podatne na alergie kontaktowe na nikiel.

Zobacz też  Alergia na psa. Czy alergik może mieć pupila?

Czym jest alergia na nikiel?

Uczulenie na nikiel to reakcja układu odpornościowego, w której organizm wytwarza przeciwciała IgE, aby zwalczyć obecność pierwiastka. Może być wywołane przez wiele czynników, z których najważniejsze to kontakt z metalem, produktami, w których może on występować, a także spożycie zawierających go pokarmów. Jednak nikiel występuje najczęściej w postaci lutowanego metalu. Znajdziemy go w biżuterii, guzikach, zamkach błyskawicznych, okuciach odzieżowych, monetach, a nawet w niektórych szczepionkach. Alergia na nikiel bywa dość gwałtowna, dlatego w takich przypadkach pomocne okazuje się L4 online.

Objawy alergii na nikiel

Jedną z najczęstszych alergii kontaktowych jest właśnie uczulenie na nikiel. Jego symptomy obejmują zaczerwienienie i swędzącą wysypkę skórną. W miejscu kontaktu można zauważyć pojawienie się wyprysku kontaktowego. Jednak objawy pojawiają się zazwyczaj po długotrwałej styczności z przedmiotami uwalniającymi nikiel. Oprócz tego osoby z uczuleniem na nikiel mogą doświadczać innych objawów uczulenia, takich jak: 

  • nieżyt nosa;
  • pokrzywka;
  • trudności w oddychaniu;
  • zapalenie spojówek;
  • astma oskrzelowa;
  • w skrajnych przypadkach występuje wstrząs anafilaktyczny.

Uczulenie na nikiel – czego unikać, gdzie znajduje się nikiel?

Nikiel może występować w wielu przedmiotach codziennego użytku, takich jak guziki, klamry od pasków, zamki błyskawiczne, igły, monety, klucze, sztućce, oprawki okularów, protezy stomatologiczne, biżuteria (kolczyki, zegarki, bransoletki, pierścionki).  Jest również powszechnie stosowany w przemyśle, na przykład w produkcji baterii, sztucznych nawozów, farb, drutów, łożysk, instrumentów chirurgicznych, a nawet w niektórych kosmetykach.

Nikiel w pożywieniu

Nikiel stwierdza się również w produktach spożywczych, takich jak sery topione, rośliny strączkowe, migdały, ocet, koncentrat pomidorowy, suszone śliwki, owoce morza, śledzie, konserwy, piwo, wino, herbata zielona, herbata czarna, czekolada i kakao, jak również w ziarnach zbóż, orzeszkach ziemnych, siemieniu lnianym, nasionach słonecznika i suszonych owocach. Z tego powodu często mówimy o alergii pokarmowej na nikiel.

Zobacz też  Uczulenie na słońce – alergia na promieniowanie UV, fotodermatoza

Diagnostyka uczulenia na nikiel

W przypadku podejrzenia alergii na nikiel warto udać się do alergologa, który przeprowadzi test płatkowy, aby zdiagnozować chorobę i rozpocząć odpowiednie leczenie. Test ten polega na naklejeniu na skórę specjalnych plastrów nasączonych alergenem na plecach pacjenta. Pozostawia się je na skórze przez okres dwóch dni. Reakcję skórną sprawdza się odpowiednio po 24 i 48 godzinach. Alergia na nikiel może objawiać się jako alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, zapalenie spojówek, zapalenie śluzówki nosa, astma oraz ogólnoustrojowa alergia na nikiel. Objawami alergii kontaktowej są swędzenie skóry oraz pojawienie się na niej czerwonych grudek i pęcherzy. Uczulenie na nikiel rozpoznawane jest u około 17 procent dorosłych i 8 procent dzieci.

Sposoby leczenia uczulenia na nikiel

Podstawowym sposobem leczenia alergii na nikiel jest unikanie kontaktu z tym pierwiastkiem i zawierającymi go produktami. Osoby z alergią na nikiel powinny unikać przedmiotów takich jak klipsy i kolczyki, łańcuszki, naszyjniki, bransoletki zegarków, guziki dżinsów, naparstki, sprzączki pasów, a także nożyce, sztućce, klamki i wiele innych wyrobów metalowych. Wiele firm wytwarza produkty przeznaczone specjalnie dla osób z alergią na nikiel. W przypadku alergii na nikiel można nosić sztuczną biżuterię.

Inne sposoby leczenia objawów uczulenia na nikiel

Aby nie dopuścić do rozwoju alergii na nikiel, leczenie może obejmować stosowanie leków, takich jak antyhistaminy i kortykosteroidy, które pomagają złagodzić objawy choroby. W przypadku wystąpienia ciężkich objawów, takich jak obrzęk gardła, należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić stosowanie leków, takich jak adrenalina, w celu złagodzenia reakcji alergicznej. W każdym przypadku kontaktu z alergenem należy skonsultować się ze specjalistą w celu ustalenia optymalnego sposobu postępowania. Niekiedy potrzebne okazuje się zwolnienie lekarskie online. Warto je wziąć, kiedy objawy alergii mocno dają się we znaki pacjentowi.

Leki, które skutecznie łagodzą alergię

Alergia na nikiel jest jedną z najczęściej występujących. Dlatego warto wiedzieć nie tylko, jak się objawia, ale również jakie leki przyniosą szybką pomoc. Odpowiednimi środkami są między innymi:

Zobacz też  Uczulenie na chlor, wodę z basenu. Objawy i leczenie „alergii”

Dieta niskoniklowa – na czym polega?

Dieta niskoniklowa jest rodzajem żywienia, który polega na unikaniu pokarmów zawierających nikiel, co jest konieczne przy alergii na ten pierwiastek. Polega na zmniejszeniu lub wyeliminowaniu pokarmów, które są bogate w nikiel. Zwykle diety niskoniklowe nakładają ograniczenia na produkty spożywcze, takie jak warzywa, owoce, mięso, ryby, produkty mleczne, orzechy i nasiona, produkty zbożowe, a nawet sztuczne dodatki do żywności.  Należy również unikać produktów, które są przetwarzane, takich jak wędzone i konserwowe, a także bogate w cukry i tłuszcze trans.

Mimo że nikiel jest metalem powszechnie występującym w otoczeniu, uczulenie na nikiel nie powinno być bagatelizowane. Wykrycie alergenu, leczenie i ograniczenie korzystania z produktów zawierających nikiel można znacznie poprawić samopoczucie chorego. Symptomy alergii znacząco utrudniają codzienne życie, więc warto zrobić wszystko, by przywrócić mu odpowiednią jakość.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Urszula Witkowska
Urszula Witkowska
Posiada bogate doświadczenie zawodowe oraz wiedzę zdobytą Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jej specjalizacją jest optymalizacja żywienia w różnych dziedzinach. Dzięki praktycznym poradom i rzetelnym informacjom, czytelnicy bloga mogą poprawić swoje zdrowie i sylwetkę, korzystając z wiedzy eksperta w dziedzinie żywienia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.