» Strona główna » Alergie » Uczulenie na jajka. Jakie są objawy alergii na jaja, jak ją leczyć?
Uczulenie na jajka może dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Objawy tej przypadłości często pojawiają się po spożyciu jajek lub produktów, których składnikiem jest białko jaja kurzego. Co wskazuje, że możemy mieć alergię na jajka?
Uczulenie na jajka to alergia pokarmowa, która może objawiać się nawet u niemowląt. Organizm alergika reaguje na białka zawarte w jajku kurzym, a w mniejszym stopniu na żółtko. Objawy alergii na jajka mogą mieć charakter skórny, takie jak swędząca wysypka wypełniona surowicą, ale też mogą pojawiać się trudności w oddychaniu. Wśród innych symptomów alergii na białko jajka kurzego lub żółtko wymienia się przede wszystkim dolegliwości układu pokarmowego. Należy skonsultować się z lekarzem, który może przepisać leki antyhistaminowe lub podać wskazówki dotyczące diety eliminacyjnej. Można również wypróbować usługę, jaką jest e-recepta.
Alergia na jajka najczęściej dotyka dzieci – szczególnie w wieku niemowlęcym. Wynika to z tego, że młody organizm jest bardziej podatny na reakcje alergiczne. Poza tym bardzo małe dzieci często mają skłonność do wytwarzania zbyt dużej ilości przeciwciał IgE, które są odpowiedzialne za występowanie uczulenia. Alergia na jajka może pojawić się u niemowląt już w kilka miesięcy po narodzinach i trwać przez całe życie. Natomiast u osób dorosłych alergia na jaja może pojawić się w każdym wieku – nagle, bez wcześniejszych objawów. Symptomy widoczne są w ciągu kilku minut po spożyciu jajka lub produktu, który je zawiera.
Przy uczuleniu na jajka czynnikami, które mogą najsilniej alergizować, są cztery konkretne białka: owomukoid, owoalbumina, owotransferyna oraz lizozym. Mogą one powodować objawy alergii kontaktowej, gdy jaja mają styczność ze skórą, a także objawy alergii pokarmowej, gdy są spożywane. Żółtko rzadziej powoduje uczulenie, ale może również stanowić alergen dla niektórych. W przypadku nadwrażliwości pokarmowej oraz niepożądanych reakcji konieczne bywa L4 online. Pozwala ono u osób uczulonych na jajka zwalczyć przypadłość.
Alergia na białko jaja kurzego (lub całe jajko) daje różnorodne objawy. Najczęściej występującymi symptomami uczulenia na białko i żółtko są:
Diagnoza polega na wykonaniu testu na alergię na jajka – ciało chorego musi mieć styczność z alergenem. W przypadku testów skórnych lekarz nałoży niewielką ilość wyciągu białka kurzego na skórę i nakłuje ją delikatnie. Jeśli wynik jest pozytywny, pojawia się zaczerwienienie lub obrzęk skóry w miejscu nakłucia. Testy krwi natomiast mierzą ilość przeciwciał IgE skierowanych przeciwko białkom jajka. Ważne jest, aby osoby podejrzewające alergię na jajka skonsultowały się z lekarzem i wykonały odpowiednie badania. Pozwoli to uzyskać właściwą diagnozę, zaplanować odpowiednie leczenie i uniknąć poważnych reakcji alergicznych. Należy reagować już na pierwsze objawy uczulenia!
W przypadku kiedy objawy uczulenia na jajka pojawiają się po ich spożyciu, należy wdrożyć leczenie. Najskuteczniejszym sposobem jest zastosowanie diety eliminacyjnej, która polega na wykluczeniu z diety wszystkich produktów zawierających białko czy żółtko jajka kurzego, zarówno w formie naturalnej, jak i przetworzonej. Dieta ta może być trudna do przestrzegania, ponieważ jajka są powszechnie stosowane w wielu produktach spożywczych, takich jak ciasta, makarony, majonezy, a nawet wędliny. Osoby z alergią na jajka powinny zwrócić uwagę na etykiety.
W niektórych przypadkach lekarz może przepisać leki antyhistaminowe lub sterydy, ale nie stanowią one rozwiązania długoterminowego. W przypadku ciężkich objawów, takich jak anafilaksja, niezbędna jest natychmiastowa pomoc medyczna. Osoby z alergią powinny nosić przy sobie autoiniekcję adrenaliny, aby szybko zareagować w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. W celu skutecznego leczenia alergii na jajka zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. alergologii. Jako wsparcie leczenia może służyć zwolnienie lekarskie online.
Sposób, w jaki objawia się uczulenie na jajka, bywa bardzo nieprzyjemny. Łagodną reakcją alergiczną można pokonać dzięki odpowiednim lekom, na przykład:
Jeśli masz alergię na jajka kurze lub po prostu chcesz unikać produktów pochodzenia zwierzęcego, istnieje wiele alternatyw, które można wykorzystać w diecie. Aby unikać alergenów jajka, stosuj między innymi:
Jajka są jednymi z najczęściej występujących alergenów. Objawy alergii są zróżnicowane i obejmują kaszel, problemy z oddychaniem, świąd, ból brzucha, wymioty i wysypki skórne. Uczulenie na jajka można leczyć lekami przeciwhistaminowymi lub sterydami przeciwzapalnymi. Aby zapobiec reakcjom, konieczne jest zastosowanie diety eliminacyjnej.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.