Czerwone plamy na twarzy – alergia i choroby, które wywołują ten objaw

Widzisz w lustrze czerwone plamy na twarzy? Alergia jest jedną z możliwych przyczyn. Dowiedz się, jak skutecznie i szybko pozbyć się tych nieestetycznych zmian skórnych.

czerwone plamy na twarzy alergia
  • Czerwone plamy na twarzy to warunkowa reakcja skóry, która występuje, kiedy naczynia krwionośne się rozszerzają.
  • Przyczyny czerwonych plam na twarzy: alergia, stres, zmiany hormonalne, zaburzenia związane z ciśnieniem krwi, przyjmowanie leków, a także nadwrażliwość na substancje chemiczne w kosmetykach.
  • O alergii mówimy, gdy plamom towarzyszy swędzenie i wypryski.
  • Alergia na twarzy wymaga zidentyfikowania alergenu oraz wyeliminowania czynnika alergizującego, należy więc skonsultować się z dermatologiem.
  • Aby złagodzić objawy alergii, takie jak czerwone plamy, można stosować odpowiednie preparaty lecznicze.

Czerwone plamy na twarzy – co to jest?

Czerwone plamy na twarzy to warunkowa reakcja skóry, która występuje, kiedy naczynia krwionośne się rozszerzają. Przyczyny tego stanu to stres, zmiany hormonalne, zaburzenia związane z ciśnieniem krwi, przyjmowanie leków, a także nadwrażliwość na substancje chemiczne w kosmetykach. Objawy obejmują czerwone plamy, które są bardziej widoczne na twarzy, szyi i dekolcie. Pamiętaj, że te plamy mogą być bardziej widoczne na skórze, która jest wrażliwa na światło słoneczne. Objawy tego stanu są zwykle dobrze tolerowane, chyba że pojawiają się bardzo duże plamy. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia skóry. Co jeszcze oznaczają czerwone plamy na twarzy? Alergia to tylko jedna z możliwych przyczyn. Pamiętaj, że niepożądane reakcje alergiczne opanujesz dzięki usłudze e-recepta.

Rozróżnienie czerwonych plam na twarzy

W zależności od charakterystyki plam, można je podzielić na kilka kategorii, w tym:

  • rumień;
  • plamy wywołane alergią;
  • plamy towarzyszące trądzikowi różowatemu i innym chorobom skóry;
  • plamy występujące wskutek zmęczenia, przegrzania, przesuszenia skóry lub spożyciu większych ilości alkoholu. Zazwyczaj ustępują same po pewnym czasie, a ich występowanie nie jest związane z żadnym stanem chorobowym.
Zobacz też  Alergia kontaktowa. Objawy i leczenie, profilaktyka uczulenia

Czerwone plamy na twarzy – alergia skórna i nie tylko

Jeśli czerwone plamki na twarzy swędzą i pojawiają się na nich pęcherzyki, krostki, wypryski, grudki lub obrzęk, mogą one być objawem alergii. Uczulenie na twarzy nie jest jedynie problemem estetycznym. Może być objawem alergii kontaktowej lub alergii pokarmowej, która towarzyszy na przykład celiakii. Suche plamy na twarzy o czerwony zabarwieniu najczęściej są reakcją na składniki zawarte w kosmetykach. Pojawienie się uczulenia na twarzy oznacza też nietolerancję glutenu. Co robić, jeśli pojawiają się swędzące czerwone plamy na twarzy? Alergia wymaga zidentyfikowania alergenu oraz wyeliminowanie czynnika alergizującego, na przykład kosmetyku. Niezbędna jest więc wizyta i dermatologa, który zdecyduje czy stan pacjenta wymaga na przykład absencji w pracy. Jeśli nie chcesz czekać na wizytę, skorzystaj z L4 online.

Leki, które łagodzą objawy alergii

Alergia na twarzy i ciele wymaga zastosowania odpowiednich preparatów leczniczych. Czerwone swędzące plamy o podłożu alergicznym można próbować wyeliminować, stosując takie środki, jak:

Przyczyny powstawania czerwonych plam na twarzy – choroby skóry

Czerwone plamy na twarzy mogą mieć wiele różnych przyczyn. Nie należy wykluczać, że są objawem chorób i stanów zapalnych skóry. Przyczyną mogą być czynniki alergiczne, podrażnienia, choroby organizmu, stany zapalne skóry, a także hormony, nowotwory i zażywanie niektórych leków. Czerwone plamy na twarzy mogą również występować u kobiet w okresie menopauzy. Jedną z przypadłości dermatologicznych, która może wywoływać czerwone plamy na twarzy, jest atopowe zapalenie skóry. AZS to przewlekła choroba skóry, która charakteryzuje się nawracającymi zmianami skórnymi, takimi jak zaczerwienienia, suchość i świąd. Warto pamiętać, by nie lekceważyć czerwonych plam na twarzy. Alergia nie jest przecież jedyną przyczyną. Mogą być oznaką poważnych chorób, dlatego w przypadku długotrwałych i uciążliwych objawów, warto skonsultować się z lekarzem. Czasami konieczne jest zwolnienie lekarskie online.

Zobacz też  Alergia na białko mleka krowiego – objawy, leczenie

Czym złagodzić te objawy?

Czerwone plamy na twarzy mogą być wynikiem różnych czynników, w tym alergii, chorób skóry lub infekcji. Istnieją sposoby, aby złagodzić objawy związane z tym problemem. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią pielęgnację twarzy. Zimna woda może przynieść chwilową ulgę i zredukować uczucie palenia, pieczenia oraz świądu. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie kremów nawilżających, które pomogą w utrzymaniu właściwego poziomu nawilżenia skóry i zminimalizują podrażnienia. W przypadku łuszczycy lub innych chorób, które powodują czerwone plamy i łuszczącą się skórę, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który dobierze odpowiednie leczenie.

Czerwone plamy na skórze twarzy – jak się ich pozbyć?

Jeśli czerwone plamy na twarzy pojawiają się w wyniku alergii, warto zidentyfikować alergen i go unikać. Można również spróbować poradzić sobie doraźnie, stosując domowe metody, takie jak okłady z rumianku, miodu lub aloesu. W przypadku, gdy czerwone plamy towarzyszą innym objawom, takim jak wysypka, bąble lub świąd, mogą świadczyć o uczuleniu. W takiej sytuacji skuteczne mogą okazać się m.in. leki przeciwhistaminowe. Ważne jest również dbanie o higienę twarzy i pielęgnacja skóry. Należy unikać kosmetyków, zawierających silne składniki uczulające oraz duże ilości konserwantów. Trzeba zmienić styl życia – unikać alkoholu i stresu, a także ograniczyć słońce i branie gorących kąpieli.

Co wywołuje czerwone plamy na twarzy? Alergia oraz przewlekłe choroby! Trzeba poznać przyczynę pojawiania się zmian skórnych na twarzy. Należy zgłosić się do lekarza, który określi bezpośrednią przyczynę powstawania czerwonych plam i pęcherzy.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Urszula Witkowska
Urszula Witkowska
Posiada bogate doświadczenie zawodowe oraz wiedzę zdobytą Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jej specjalizacją jest optymalizacja żywienia w różnych dziedzinach. Dzięki praktycznym poradom i rzetelnym informacjom, czytelnicy bloga mogą poprawić swoje zdrowie i sylwetkę, korzystając z wiedzy eksperta w dziedzinie żywienia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.