» Strona główna » Zatoki » Alergiczne zapalenie zatok – przyczyny, objawy, leczenie
Alergiczne zapalenie zatok jest przewlekłą dolegliwością. W przeciwieństwie do infekcji na tle wirusowym czy bakteryjnym może trwać wiele miesięcy. Stanowi więc spore wyzwanie zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy.
Zapalenie zatok to jedna z najczęstszych chorób górnych dróg oddechowych. Jeśli ma podłoże alergiczne, zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Jest też przypadłością przewlekłą, która zwykle mija po ograniczeniu lub całkowitym wyeliminowaniu kontaktu z alergenem. Jak postępować, kiedy pojawi się alergiczne zapalenie zatok? Czy istnieją skuteczne sposoby, by odczuć natychmiastową ulgę? Odpowiadamy!
Zatoki przynosowe to puste przestrzenie, które zlokalizowane są w obrębie kości twarzoczaszki. Są wyściełane śluzówką, produkującą wydzielinę, biorącą udział w oczyszczaniu i nawilżaniu powietrza wdychanego przez nos. W wyniku kontaktu z wirusami lub bakteriami, a także alergenami może tworzyć się stan zapalny błony śluzowej nosa i zatok. Dochodzi wtedy do nadprodukcji wydzieliny, blokującej ujścia zatok i w konsekwencji utratę drożności zatok. Na tego typu dolegliwości najbardziej narażone są osoby z krzywą przegrodą nosową, stwierdzonymi polipami w nosie, a także alergicy. Warto wiedzieć, że alergiczne zapalenie zatok jest chorobą przewlekłą, która może trwać zarówno sezonowo, jak i całorocznie. Leki, które złagodzą jej objawy, można kupić dzięki usłudze, jaką jest recepta online.
Przewlekłe zapalenie zatok na tle alergicznym to stan zapalny zatok wywołany przez alergeny. Stanowi odpowiedź układu odpornościowego na czynniki obecne w otoczeniu chorego. Najczęściej taką reakcję w obrębie zatok wywołuje kontakt z kurzem, sierścią zwierząt, pyłkami traw, a także zarodnikami grzybów pleśniowych. Dlatego tak ważne jest, by regularnie przyjmować leki przeciwalergiczne. Na tego typu dolegliwości mogą pomóc między innymi:
Alergiczne zapalenie zatok wykazuje objawy charakterystyczne dla choroby wywołanej przez inne patogeny (bakterie czy wirusy). Do głównych symptomów należą ból zatok szczękowych i głowy, katar, uczucie zatkanego nosa, nieżyt, możliwe obrzęki (głównie oczu i czoła). Poza tym trzeba także wymienić typowe dla postaci sezonowej świąd nosa, gardła i oczu oraz łzawienie. Ma ona o wiele bardziej uciążliwy przebieg niż całoroczne zapalenie zatok na tle alergicznym. Jeśli objawy są bardzo uciążliwe, warto skontaktować się z lekarzem, by uzyskać L4 online. Dzięki temu chory będzie mógł skupić się na powrocie do zdrowia.
Leczenie alergicznego zapalenia zatok należy zacząć od diagnostyki, czyli wizyty u lekarza. Po przeprowadzeniu wywiadu oraz badań laryngologicznych specjalista postara się określić przyczynę problemu. Jeśli jest to reakcja alergiczna, chory musi wyeliminować z otoczenia czynnik, który wywołał uczulenie. Natomiast w przypadku, kiedy pozostaje on nieznany, konieczna będzie wizyta u alergologa i wykonanie testów alergicznych. Wtedy lekarz przepisuje leki przeciwhistaminowe, które blokują działanie histaminy odpowiedzialnej za alergie. Ważne, by poddać się odczulaniu.
W przebiegu choroby stosuje się leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Poza tym używane są sterydy w postaci kropel do nosa, które obkurczają śluzówkę. Trzeba z nimi jednak uważać, ponieważ przypadłość w postaci alergicznego zapalenia zatok ma charakter przewlekły. Oznacza, że zbyt długie aplikowanie kropli, może skutkować polekowym nieżytem nosa. Dzieje się tak, ponieważ po odstawieniu leku naczynia krwionośne ponownie się rozszerzają i dochodzi do kolejnego stanu zapalnego. W sytuacjach, gdy mimo leczenia objawy nie ustępują lub dolegliwość nawraca, konieczne może okazać się operacyjne udrożnienie ujścia zatok. Jest to jednak ostateczność i nigdy nie stanowi pierwszego wyboru specjalistów. Po takim zabiegu warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest zwolnienie lekarskie online.
Jeśli pacjent korzysta z leczenia farmakologicznego, warto zaufać sprawdzonym lekom. W przypadku zapalenia zatok polecane są następujące medykamenty:
Terapia alergicznego zapalenia zatok może być wspierana domowymi sposobami, ale nie powinny stanowić jedynego sposobu leczenia. Przynoszą one ulgę pacjentom, ponieważ pomagają pozbyć się wydzieliny z nosa, udrażniając tunele zatok. Najczęściej stosuje się inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych. Oprócz tego warto zastosować również płukanie zatok za pomocą roztworu soli fizjologicznej lub wody morskiej.
Alergiczne zapalenie zatok jest przewlekłą chorobą wywoływaną przez alergeny. Aby poradzić sobie z tą przypadłością, trzeba łagodzić objawy ze strony układu oddechowego, ale przede wszystkim uporać się z czynnikiem, który uczula pacjenta. Należy go więc zidentyfikować i usunąć ze swojego otoczenia.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.