Alergia na psa. Czy alergik może mieć pupila?

Masz alergię na psy? Nie musisz rezygnować z przyjemności towarzystwa pupila. Dowiedz się jak sobie radzić z objawami alergii, jakie są jej przyczyny i jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.

alergia na psy

Alergia na psy to reakcja obronna organizmu na kontakt z alergenami obecnymi w sierści, odchodach, naskórku i ślinie czworonoga. Uczulenie na sierść psa może rozwinąć się w każdym wieku. Aby je potwierdzić, należy wykonać test skórny. W przypadku, gdy u dziecka zdiagnozowano alergię, a w domu jest już zwierzak, zaleca się regularne kąpiele psa oraz utrzymanie krótkiego owłosienia i stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych. Należy regularnie usuwać podszerstek czworonożnego przyjaciela.

Alergia na psa – co jest przyczyną uczulenia

Alergia na psa może mieć różne przyczyny, ponieważ zwierzę ma aż 28 różnych alergenów. Najwięcej znajduje się w psim złuszczonym naskórku i ślinie, a szczególnie niebezpieczne są białka Can f 1, Can f 2, Can f 3, Can f 4 oraz Can f 5. Aby uniknąć alergii na psa, należy zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację zwierzęcia, regularne czyszczenie domu (zwłaszcza dywanów, wykładzin i podłóg), szczepienia i odrobaczanie zwierzaka oraz właściwe odżywianie. W przypadku wystąpienia objawów alergii należy skonsultować się z lekarzem lub alergologiem. Pomocna może okazać się też recepta online, która umożliwia szybkie uzyskanie leków na alergię.

Jakie objawy daje alergia na psa?

Objawy alergii na zwierzęta są dość zróżnicowane – w przypadku silnej reakcji choremu grozi wstrząs anafilaktyczny! Jednak najczęstszymi symptomami są m.in.:

  • kichanie;
  • łzawienie oczu;
  • swędzenie skóry;
  • pokrzywka;
  • wysypka;
  • drapanie nosa;
  • katar;
  • alergiczny nieżyt nosa;
  • uczucie pieczenia w gardle;
  • alergia może wywoływać astmę lub zapalenie spojówek;

Objawy alergii na sierść psa – co robić?

Kiedy zaobserwujesz objawy alergii na psa, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Prawdopodobnie trzeba będzie przejść testy skórne, aby potwierdzić uczulenie. Specjalista zaleci leki lub inne działania, które mogą pomóc w łagodzeniu symptomów. Jeśli dolegliwości są bardzo dokuczliwe, warto zastanowić się nad L4 online, by szybciej wrócić do zdrowia. W przypadku uczulenia na psy, zaleca się unikanie bezpośredniego kontaktu z tymi zwierzętami. Warto także regularnie odkurzać i odkurzać, aby pozbyć się pyłków roślinnych, które mogą nasilać objawy alergii. Pranie ubrań i pościeli, które mają kontakt z psami, pomaga w zmniejszeniu objawów. Warto także zainwestować w dobrej jakości filtry powietrza – są niezbędne dla osób uczulonych.

Zobacz też  Alergia na trawy, zboża. Objawy uczulenia na pyłki, domowe sposoby

Leczenie alergii na psa – odczulanie

Sierść psa wraz z naskórkiem z łatwością unosi się w powietrzu. Dlatego warto zastanowić się, czy można skutecznie leczyć alergików, skoro powszechna jest obecność psich alergenów? Na pewno warto poddać się diagnostyce, by sprawdzić, czy psy rzeczywiście cię uczulają. Powszechne środki zaradcze obejmują także stosowanie leków antyhistaminowych. W przypadku ciężkiej alergii na psa może być wskazane odczulanie. W tym przypadku zwolnienie lekarskie online może stanowić najlepsze rozwiązanie na czas rekonwalescencji.

Jak wygląda odczulanie?

Jest to proces, który polega na podawaniu alergenu wraz z lekami, które zmniejszają reakcję na wpływ alergenu na organizm. Odczulanie może być wykonywane w klinice lub w domu, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Na początku stosowane są małe dawki, które stopniowo się zwiększa. Cały proces trwa od kilku miesięcy do kilku lat, w ten sposób pacjent może odzyskać odporność. Odczulanie jest skuteczniejsze, im wcześniej zostanie podjęte. W przypadku alergii na psa immunoterapia przynosi najlepsze efekty, gdy alergen zostanie dokładnie określony za pomocą testów na alergię lub oznaczania przeciwciał.

Skuteczne leki na alergię

Na początku symptomy uczulenia zwalczane są objawowo. Skuteczne mogą okazać się leki na alergię, w tym:

Czy alergik może mieć psa?

Wbrew obiegowej opinii w większości przypadków alergik może mieć psa, jeśli zostaną podjęte odpowiednie środki zaradcze. Najważniejszym krokiem jest wybranie psa odpowiedniej rasy oraz płci – najlepiej przygarnąć suczkę. Niektóre grupy czworonogów są mniej alergenne niż inne, więc istnieje szansa, że alergik będzie mógł cieszyć się towarzystwem pupila. Przykłady takich ras to yorkshire terrier, bichon frise, shih tzu czy irlandzki spaniel wodny.

Zobacz też  Uczulenie na proszek do prania – objawy, leczenie alergii

Jak zorganizować codzienność z psem?

Kolejnym krokiem jest zmiana trybu życia psa, aby zminimalizować alergeny. Pamiętaj, większość znajduje się w ich naskórku, dlatego ważne jest, aby zwierzę było kąpane i szczotkowane. Po każdym kontakcie myj ręce. Oprócz tego konieczne jest także czyszczenie domu alergika, aby usunąć alergeny, które mogą się w nim znajdować. Warto też unikać sytuacji, w których pies będzie się długo bawił w mokrej trawie, ponieważ alergeny szybko rozprzestrzeniają się w powietrzu. Należy również przyzwyczaić psa do noszenia ubranek, które mogą ilość alergenów wytwarzanych przez skórę. Regularne stosowanie antyalergicznych odżywek i ziół zmniejszy także ilość alergenów wytwarzanych przez psa.

Alergia na psy to bardzo częsta przypadłość, na którą cierpią nawet najwięksi miłośnicy zwierząt. Aby zminimalizować ryzyko choroby alergicznej, najlepiej unikać kontaktu z czworonogami i dbać o czystość. Przypadłość można jednak pokonać dzięki odczulaniu. Ten proces charakteryzuje się dużą skutecznością.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Urszula Witkowska
Urszula Witkowska
Posiada bogate doświadczenie zawodowe oraz wiedzę zdobytą Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jej specjalizacją jest optymalizacja żywienia w różnych dziedzinach. Dzięki praktycznym poradom i rzetelnym informacjom, czytelnicy bloga mogą poprawić swoje zdrowie i sylwetkę, korzystając z wiedzy eksperta w dziedzinie żywienia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.